مقالات آموزشی سئو

الگوریتم رنک برین (Rank Brain) چیست؟ رنک برین چگونه کار می کند؟

الگوریتم رنک برین (Rank Brain) چیست؟ رنک برین چگونه کار می کند؟

الگوریتم رنک برین چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟

اساس کار گوگل این است که اطلاعاتی که ما به دنبال آن هستیم را برای ما پیدا کنید. در این بین هیچ اما و اگر وجود ندارد. البته این فرایند برای قدیم بود! در حال حاضر گوگل این‌گونه کار نمی‌کند. به‌عنوان‌ مثال وقتی کلمه‌ای را جست‌وجو می‌کنید میلیون‌ها نتیجه را برای صفحاتی که از آن کلمه در متن و محتوای کلیدی خود استفاده کرده‌اند برای شما رتبه‌بندی می‌کند.

در سال‌های گذشته برای اینکه سئو سایت خود را بهبود دهید کلمه کلیدی را در داخل متن و محتوای سایت خود قرار می‌دادید و بارها آن را به محتوای خود اضافه می‌کردید تا بتوانید الگوریتم‌های گوگل را فریب داده و آن‌ها را مجبور کنید که محتوای شمارا رتبه‌بندی بکنند؛ اما امروزه این تکنیک دیگر کارایی ندارد و گوگل این کار را به‌عنوان فریب می‌داند و با نام ” پر کردن کلمات کلیدی ” شناسایی می‌کند. این کار از سال های 2015 تا 2017 به طور کامل غیر ممکن و این نتایج از گوگل حذف شدند.

در واقع گوگل تلاش می‌کند که مانند شما فکر کند و بهترین جواب ممکن را برای سوال شما (عبارت جستجوی شما) پیدا کند. به همین دلیل باید بتواند مثل شما فکر کند و درک و فهمی از محتوا داشته باشد. هدف گوگل از ایجاد الگوریتم رنک برین دست یافتن به این سطح بالا در درک و فهم رفتار کاربر در محتواهای مختلف است.

گوگل می خواهد با استفاده از الگوریتم Google RankBrain یک سازوکار هوشمند بر اساس یادگیری ماشین برای بهینه سازی نتایج جست و جو ها بر اساس رفتار های کاربران ایجاد کند. شاید در نگاه اول این کار ساده باشد اما در پس زمینه به منابع سخت افزاری برنامه نویسی زیادی نیاز دارد.

اکنون نتایج موتور جستجو گوگل بسیار متفاوت است. گوگل دیگر فقط محتوای شمارا نمی‌خواند بلکه آن‌ها به مفهوم محتوای شما نیز توجه می‌کنند. اینکه شما می‌خواهید چه مفهوم و منظوری را برسانید نیز مهم است. گوگل در جست‌وجوی کلمات مفهوم کلمات را درک می‌کند مثلاً اگر شما کلمه سئو را جستجو کنید گوگل می‌فهمد که به دنبال روش‌های سئو هستید یا به دنبال معنی و مفهوم کلمه سئو و بر اساس آن‌ها نتایج جست‌وجو را برای شما مرتب می‌کند. الگوریتم RankBrain به‌عنوان یک ابزار شاخص به گوگل در این زمینه کمک می‌کند.

 

مطالب مرتبط: توصیه میکنیم درباره الگوریتم گوگل پاندا و آموزش رفع جریمه پاندا بیشتر بدانید.

الگوریتم رنک برین چیست؟

الگوریتم رنک برین (Google RankBrain) بخشی از الگوریتم های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی گوگل است، که برای درک بهتر عبارتجستجو شده استفاده می شود. این الگوریتم در سال 2015 برای اولین بار پیاده سازی و اجرا شد.

در گذشته مردم کلمات زیادی را در گوگل تایپ می کردند. با این حال 15 درصد کلماتی که در گوگل جست و جو می شد برای اولین بار بود و اصلا قبل از آن جستجوو نشده بودند. شاید در نگاه اول این مقدار 15 درصد خیلی زیاد به نظر نرسد، اما برای حجم کاری مجموعه ای مثل گوگل همین مقدار چیزی معادل 450 میلیون کلمه در روز می شد!

الگوریتم RankBrain با یادگیری مفهوم عبارات جستجو سعی می‌کند که نتیجه بهتری را برای کاربران نشان دهد. هنگامی که گوگل از عملکرد این الگوریتم اطمینان پیدا کرد، ان را در تمام بخش های موتور جستجوی خود قرار داد. در این الگوریتم از یک هوش مصنوعی سطح بالا استفاده شده تا بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن وظایفی مانند تصمیم گیری، ترجمه زبان (جستجو به زبان های مختلف)، ادراک بصری عبارات و موارد دیگر را انجام داده و همانند یک انسان جست جو را بررسی و تحلیل کند.

همچنین گوگل در کنار این هوش مصنوعی، از نوعی سیستم خاص به نام سیستم عصبی یکپارچه استفاده می‌کند تا به درک چگونگی ارتباط کلمات با هم کمک کند. در نتیجه الگوریتم رنک برین و هوش مصنوعی یکپارچه در ظاهر دو کار متفاوت دارند، اما در عمل به صورت مکمل هم کار کرده و کار همدیگر را تکمیل می کنند.

گوگل قبل از استفاده از الگوریتم رنک برین کل صفحه یک سایت را اسکن می‌کرد تا کلمات کلیدی و محتویات آن را ذخیره و در بانک اطلاعاتی خود قرار دهد. به همین دلیل در خصوص کلمات کلیدی که جدید بودند و هر روز جست و جو می شدند، اطلاعات چندانی نداشت. پس برای نمایش نتایج از روش حدسیات و آزمون و خطا استفاده می کرد. نتیجه این حدسیات و آزمون و خطاها خیلی جالب نبود. به همین دلیل به دنبال روشی بود تا موتور جستجو به صورت خودکار همه این فرایند را یاد بگیرد. نتیجه این یادگیری ماشین، الگوریتم رنک برین گوگل است.

روش کار الگوریتم رنک برین به چه صورت است؟

الگوریتم RankBrain یک سیستم یادگیری مبتنی بر ماشین است که از هوش مصنوعی برای یادگیری خود استفاده می‌کند. این الگوریتم به گوگل در مرتب سازی نتایج جستجو‌ها کمک می‌کند. قبل از استفاده از این الگوریتم نتایج جست و جو ها توسط الگوریتم های دستی کدگذاری شده و رتبه‌بندی می شدند. در نتیجه در این الگوریتم ها خطاهای زیادی وجود داشت و باید به صورت مداوم بروزرسانی می شدند.

اما با استفاده از الگوریتم RankBrain دیگر فرایند بروز رسانی توسط مهندسان گوگل انجام نمی شود. هوش مصنوعی قرار گرفته در این الگوریتم بر اساس رفتارها و سیگنال هایی که از کاربران و محتواها دریافت می‌کند خود را بروزرسانی می‌کند. این الگوریتم با استفاده از هوش مصنوعی نتیجه جستجوها را تفسیر کرده و آن‌ها را به شیوه‌ای جدید مرتب‌سازی می‌کند. اساس کار RankBrain در این است که بر اساس پرس‌وجوها مفهوم کلمات را متوجه می‌شود.

درنتیجه اگر افراد دیگر همان کلمه را مجدد جستجو کنند بر اساس مفاهیمی که قبلاً از پرس‌وجوها یاد گرفته نتایج مرتب‌شده بهتری را به کاربران نمایش می‌دهد. اهمیت استفاده از کلمات کلیدی، تازگی محتوا، استفاده از بک لینک ها، طول محتوا، اعتبار دامنه و ده ها مورد دیگر باعث می شود که رتبه سایت شما توسط الگوریتم رنک برین کاهش و یا افزایش پیدا کند.

نتیجه این الگوریتم برای موتور جستجوگوگل ارسال شده و در رتبه بندی نتایج از آنها استفاده می شود. گوگل برای این کار یک آزمایش جالب طراحی کرده بود. در ابتدا بر اساس الگوریتم های دستی توسط مهندسان گوگل نتایج جستجو برای یک عبارت دسته بندی شد. سپس بر اساس الگوریتم RankBrain همین کار تکرار شد. نتیجه این بود که نتایج جست و جو ها در الگوریتم رنک برین 10 درصد بهتر از نتایج جستجوها توسط الگوریتم های دستی و مهندسان بود.

این آزمایش برای زمانی بود که این الگوریتم هنوز در ابتدای راه آموزش و یادگیری هوش مصنوعی خود قرار داشت. هرچه که زمان بیشتری از استفاده این الگوریتم بگذرد فرایند یادگیری هوش مصنوعی آن کامل تر شده و درک و فهم آن از کاربران و محتواها بیشتر می شود. درواقع الگوریتم RankBrain به گوگل کمک می‌کند که نتایجی را که قبلاً اصلاً جستجو و مرتب‌نشده بود را به‌راحتی مرتب کند.

این سیستم به شناسایی الگوها در پشت کلمات کلیدی دقت می‌کند. این کار اساساً یک کار دشوار است ولی هوش مصنوعی الگوریتم RankBrain این کار را به کمک سایر عبارت‌های جست‌وجو و پرس‌وجوهایی که در اینترنت در خصوص این کلمه انجام‌شده انجام می‌دهد. این کار باعث می‌شود گوگل دقیق‌ترین نتایج را بر اساس جستجوی کلمات به کاربران نمایش دهد و از نتیجه به‌دست‌آمده در جستجوها راضی بوده و از ابزارهای گوگل بیشتر استفاده کند.

به عنوان مثال اگر به دنبال یک موضوع ترسناک با محوریت یک هتل باشید (جستجوی عبارت فیلم پیچ اشتباه هتل) بر اساس همین فرآیند یادگیری ماشین به شما فیلم های ترسناک دیگر مانند The Shining نیز پیشنهاد می شود. تصویر زیر

الگوریتم RankBrain چقدر مهم است؟

الگوریتم RankBrain در هر جستجویی که توسط گوگل استفاده می شود؛ یعنی به عنوان یک بخش جدایی ناپذیر در جست و جو ها تبدیل شده است. این الگوریتم به عنوان اولین الگوریتم کامل یادگیری ماشین بر اساس رفتار های انسان عمل کرده و مسیر آینده را برای جستجو هموار کند.

با اجرای برخی از شیوه ها می توان مطمئن شد که الگوریتم رنک برین نیز به عنوان بخشی از رتبه بندی سایت ها عمل می‌کند. در واقع زمانی گوگل ادعا می کرد که این الگوریتم سومین فاکتور مهم در رتبه بندی سایت ها است. اما در سال های اخیر گوگل صحبتی در این خصوص نکرده است. با این حال هنوز هم مشخص است که رفتار های کاربران در الگوریتم رنک برین باعث می شود که نتیجه جستجو ها بر اساس یافته های این الگوریتم باشد.

فرآیند یادگیری ماشین در الگوریتم رنک برین

در ساخت ماشین های کامپیوتری به دنبال یک فرایند خاص هستیم و آن هم یادگیری ماشین به کمک داده های گوناگون است. به عنوان مثال در شبکه اجتماعی اینستاگرام و یا شبکه های اشتراک ویدیو یا سرویس هایی مانند نتفلیکس، بر اساس یادگیری ماشین، محتواها و فیلم هایی که شما به آن تمایل دارید به شما نمایش داده می شود.

یادگیری ماشین و هوش مصنوعی به چه معنی است؟

برای اینکه درک درستی از الگوریتم RankBrain داشته باشید باید در خصوص یادگیری ماشین و هوش مصنوعی اطلاعات لازم را به دست بیاوریم. ابتدا در خصوص یادگیری ماشین شروع می‌کنیم:

یادگیری ماشین چیست؟

یادگیری ماشین به کار بردن هوش مصنوعی برای سیستم‌های رایانه‌ای موجود است. این کار به ماشین‌ها کمک می‌کند که به‌صورت خودکار و بر اساس تجربیات کاربران موارد مختلف و جدید را به خاطر سپرده و از آن‌ها برای تجزیه‌وتحلیل‌های بعدی استفاده کنند. یادگیری ماشین رفتار کاربران را زیر نظر می‌گیرد و از آن برای درک اینکه چه چیزی جست‌وجو شده و به چه محتوای رسیده استفاده می‌کند. درنتیجه می‌تواند مشخص کند که کلمات جست‌وجو شده بیشتر مربوط به چه نوع محتواهایی هستند. با استفاده از الگوها و رفتارهای مکرر ماشین‌ها می‌توانند محتواها را بر اساس تاریخچه مشترک پیش‌بینی و دسته‌بندی کنند.

قابلیت یادگیری ماشین باعث می‌شود که موتور جستجوی گوگل به‌شدت تقویت شود. با این کار ماشین‌ها یاد می‌گیرند که موضوع اصلی جست‌وجوها چه چیزی است و کاربران با جستجوی یک کلمه کلیدی خاص به دنبال چه نوع محتواهایی هستند. اگر شما در نتایج به‌دست‌آمده از جست‌وجوها روی هیچ محتوایی کلیک نکنید این برای ماشین به این معناست که نتایج نشان داده‌شده درست نبوده‌اند و این نتایج خیلی سریع از لیست سایت‌ها حذف می‌شوند.

چرا یادگیری ماشین این‌قدر مهم است؟

یادگیری ماشین عامل مهمی برای نمایش نتایج جستجوها است. اگر محتوای شما باتجربه کاربر مطابقت نداشته باشد و خیلی سریع از سایت شما خارج شود ماشین متوجه می‌شود که محتوای شما برای کلمه کلیدی جستجو شده مناسب نبوده و کم‌کم آن را از لیست نتایج جست‌وجو حذف می‌کند. درنتیجه شما می‌توانید با رتبه‌بندی سایت خود خداحافظی کنید.
حتی اگر بخواهید سیستم را فریب داده و با آن بازی کنید بازهم گوگل متوجه کار شما می‌شود. اینکه نتایج جست‌وجوها را بازکنید و فقط روی یک سایت کلیک کنید و یا روی هیچ سایتی کلیک نکنید گوگل متوجه فریبکاری شما شده و این نتیجه را از حافظه ماشین پاک می‌کند.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی به دنبال کمک به رایانه‌ها است. با استفاده از هوش مصنوعی رایانه‌ها می‌توانند رفتار کاربران را درک کنند و مانند یک انسان واکنش نشان دهند. هوش مصنوعی بخش مهمی از RankBrain است که به آن کمک می‌کند که رفتار انسان‌ها را در خصوص جست‌وجوهای مختلف درک کند.

تغییر رویکرد در ماشین‌های جست‌وجو

تحقیقات گوگل در زمینه یادگیری ماشین و هوش مصنوعی به سال‌های 2011 برمی‌گردد. در این زمان گوگل تیمی متشکل از محققان برجسته خود را جمع‌آوری کرد. ایده کار آن‌ها این بود که تکنیک‌های یادگیری عمیقی را در مقابل چالش‌های موتورهای جست‌وجو ایجاد کنند. برای این کار آن‌ها باید از هوش مصنوعی و همچنین از یک سیستم یادگیری ماشین استفاده می‌کردند. سیستم یادگیری ماشین در آن زمان منجر به ایجاد زیرساخت‌های محاسبات ابری در گوگل شد. در آن زمان چیزی حدود 16 هزار رایانه یک شبکه عصبی را برای گوگل تشکیل داده بودند که وظیفه آن انجام محاسبات ابری بود.

باگذشت زمان فرایند توسعه و یادگیری ماشین در گوگل پیشرفت کرد تا جایی که در سال 2016 این تیم آزمایشی را که شامل دو هوش مصنوعی بود انجام داد. وظیفه این دو هوش مصنوعی این بود که آن‌ها یک الگوریتم رمزنگاری خاص و رمزگذاری ارتباطات را ایجاد کرده و آن را برای یک هوش مصنوعی سوم که وظیفه رمزگشایی پیام را داشت، ارسال کنند. این پروژه موفقیت‌آمیز بود و به‌عنوان پس‌زمینه‌ای برای رمزگذاری پیام مبتنی بر هوش مصنوعی شناخته شد. موفقیت این پروژه به‌قدری برای گوگل مهم بود که بخش جدید در گوگل به‌عنوان Google AI ایجاد شد.

آموزش نحوه‌ی بهینه سازی (سئو) برای الگوریتم رنک برین

در ادامه درباره‌ی چگونگی استفاده از رنک برین برای سئو را خواهید خواند که باید مراحل زیر را انجام دهید:

به زبان ساده محتوای خود را تولید کنید

محتوای شما باید با زبان و لحنی ساده نگارش شود. در واقع محتوا باید تا جای ممکن به لحن صحبت کردن شما نزدیک باشد. کاربران همانطور که لحن گفتاری دارند؛ در گوگل نیز بر اساس آن جست و جو انجام می دهند. پس نوشتن محتوا به صورت کتابی، خشک و رسمی مناسب الگوریتم رنک برین (هوش مصنوعی گوگل) نیست. این الگوریتم بر اساس رفتار‌های کاربران که ساده و عامیانه است اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری می‌کند. حال هرچه محتوای سایت شما به این لحن عامیانه نزدیک تر باشد بیشتر می تواند الگوریتم رنک برین را تحت تاثیر خود قرار دهد.

بر اساس عبارت هایی که جستجو می شوند عنوان های خود را ایجاد کنید

یکی از بزرگترین راز های سئو بر اساس الگوریتم هوش مصنوعی گوگل (رنک برین) استفاده دقیق از عبارت هایی است که توسط کاربران جست و جو می شود. شما باید از این عبارت ها در عنوان محتوای خود استفاده کنید. عبارت هایی که در جستجو ها توسط کاربران استفاده می شود شباهت نزدیکی به کلمات کلیدی اصلی دارند. وقتی شما محتوای خود را با این عبارت ها مرتب می کنید. الگوریتم رنک برین بهتر می تواند محتوای شما را شناسایی کرده و به کاربر نشان دهد. در نتیجه تعامل محتوای شما با این الگوریتم بیشتر و بهتر می شود.

ارتباط بین عنوان و محتوا را تقویت کنید.

وقتی که عنوان و کلمه کلیدی را مشخص کردید؛ باید محتوا خود را مرتبط با آن تولید کنید. هرچه صفحه شما بیشتر به یک موضوع بپردازد برای شما بهتر است. شما باید کلمات کلیدی دیگر در خصوص این موضوع را هم استفاده کنید. در گذشته چندین پست با یک کلمه کلیدی نوشته می شد تا بتوانند الگوریتم های گوگل را تحت تاثیر قرار دهند؛ اما الان استاندارد ها فرق کرده و شما باید محتوای تمامی این پست ها را در یک مطلب جامع قرار دهید تا بتوانید الگوریتم های مهم گوگل مثل الگوریتم رنک برین را تحت تاثیر قرار دهید.

به جای نوشتن چندین محتوای مختلف با یک موضوع واحد، بهتر است یک محتوای جامع از موضوع را نگارش و آن را منتشر کنید.

مثال:

اگر موضوع محتوی شما آموزش وردپرس است باید محتوایی تولید کنید که به تمام جنبه های آموزش وردپرس از مقدماتی تا پیشرفته مربوط باشد.

این محتوا می تواند شامل موارد زیر باشد:

وردپرس (WordPress) چیست؟

چقدر سریع می توانید یک سایت با وردپرس ایجاد کنید؟

از چه سنی می توان برای طراحی سایت با وردپرس اقدام کرد؟

هزینه مورد نیاز برای طراحی سایت با وردپرس چقدر است؟

پیش‌نیازهای آموزش وردپرس چیست؟

همه این موارد مربوط به آموزش جامع وردپرس (WordPress) بود. عبارات استفاده شده پیوند قوی و محکمی با هم داشتند و به خوبی تمام مسائل مربوط به آموزش وردپرس را پوشش داده بودند. اینکار به نوبه خود می تواند الگوریتم رنک برین را تحت تاثیر قرار داده و با استفاده از آن رتبه سایت خود را بهبود ببخشید.

افزایش نرخ کلیک (CTR)

یکی از مواردی که الگوریتم Google RankBrain (رنک برین) به آن توجه می‌کند نحوه رفتار کاربران در سایت شما است. هرچه تعداد کلیک های کاربران در سایت شما بیشتر باشد (افزایش نرخ کلیک)، توجه الگوریتم هوش مصنوعی گوگل به سایت و محتوای شما بیشتر جلب می شود. شما می توانید با نوشتن برچسب و توضیحات متای عالی نرخ این کلیک‌ها را بیشتر افزایش دهید.

استفاده از عناوین توصیفی با صفاتی مانند: «عالی»، «فوق العاده»، «هیجان انگیز»، کلمات پرسشی چرا و چگونه و چطور و کلمات احساسی در عنوان های خود می‌تواند یکی از بهترین راه‌حل ها برای افزایش این کلیک ها باشد. همچنین می‌توانید از اعداد و کارکترهای خاص مانند پرانتز ها و موارد دیگر در عنوان خود استفاده کنید.

کیفیت متن باید بسیار عالی باشد

در صورتی که میخواهید الگوریتم رنک برین را تحت تاثیر قرار دهید باید به خوبی بتوانید کلمات و استراتژی نوشتاری خود را تغییر دهید. دیگر نباید یک پست برای یک کلمه منفرد نوشت. در گذشته شما برای کلمه “فروش بیشتر” یک پست می نوشتید، برای عبارت “فروش خود را افزایش دهید” یک محتوا می نوشتید، برای عبارت “افزایش درآمد ماهانه” هم یک محتوای دیگر را تهیه می کردید. با توجه به حضور الگوریتم هوش مصنوعی گوگل، این نوع تهیه محتوا دیگر تاثیر نداشته و اصلا به درد نمی خورد.

شما باید یک پست جامع را نگارش کنید و در آن به حد کافی از کلمات و عبارات کلیدی مهم استفاده کنید. در نتیجه تمام عبارات بالا در الگوریتم RankBrain ذخیره شده و همه آنها به یک صفحه مرتبط می شوند. همین کار باعث می شود که رتبه و سئوی سایت شما به راحتی بهبود پیدا کند.

به مثال زیر دقت کنید. در این دو عکس عبارت “فروش بیشتر” و “افزایش فروش” جست و جو شده است. نتایج به شدت به هم نزدیک هستند.

عکس اول:

عکس دوم:

بهبود مدت زمان حضور کاربر در صفحه (زمان حضور کاربر یا Dwell Time)

حال که محتوا را بر اساس الگوریتم رنک برین بهبود بخشیده اید، مجموعه گوگل و الگوریتم های آن (به همراه هوش مصنوعی گوگل) چگونه متوجه می شوند که صفحه شما نسبت به سایر صفحه ها (در صورت یکسان بودن استاندارد ها و فرایند های سئو بین دو یا چند صفحه و حتی سایت) بهتر است؟

جواب این سوال در مدت زمان حضور کاربران در سایت ها و صفحات نهفته است. در واقع نشانه هایی است که الگوریتم رنک برین به نوع رفتار کاربر در قبال UX سایت (تجربه مفید و تعامل کاربر در سایت شما) و دیگر سایت ها حساس است. همچنین این الگوریتم به نحوه تعامل کاربران با یک سایت نیز حساس است. در نتیجه هرچه کاربر در سایت شما بیشتر بماند و با سایت شما در تعامل باشد الگوریتم RankBrain بیشتر حساس شده و رتبه و اعتبار سایت شما را افزایش می دهد. به اینکار ارسال سیگنال برای الگوریتم رنک برین گفته می شود.

برخی موارد برای بهبود UX در سایت ها عبارتند از:

 • متن های خود را در پست های طولانی به پاراگراف های کوچک تر تقسیم کنید تا خواندن آن آسان تر شود.
 • از عناوین مختلف (که در آنها کلمات کلیدی استفاده شده) برای این پاراگراف ها استفاده کنید
 • برای جذب مخاط یک پاراگراف مقدمه جذاب ایجاد کنید تا کاربر بیشتر به خواندن محتوا تا انتها علاقه مند شود
 • از تصاویر و فیلم ها استفاده کنید تا جذابیت صفحه شما افزایش پیدا کند.
 • محتوا را به نحوی نگارش کنید که به تمامی سوالات کاربر در خصوص ان موضع پاسخ داده شود

با توجه به این موارد پیشنهاد می شود که برای تولید محتوای جامع خود به خوبی وقت بگذارید تا یک محتوای عالی را ایجاد کنید. یک محتوای عالی سیگنال های بسیار خوبی برای الگوریتم رنک برین ارسال می‌کند.

محتواهای قدیمی را بهبود ببخشید

محتواهای قدیمی سایت خود را رها نکنید. این محتواها را باید هر چند وقت یکبار بروز کنید تا الگوریتم هوش مصنوعی گوگل به این بروز رسانی ها حساس شده و از محتواهای قدیمی شما برای نتایج جست و جو ها استفاده مجدد کند.

اگر چندین پست و محتوا در خصوص یک موضوع دارید بهتر است که آنها را به یک موضوع جامع و یکپارچه تبدیل کنید. می توانید پست ها و صفحاتی را که بیشترین ترافیک ورودی کاربر دارند را پیدا کرده و بک لینک آنها را در پست اصلی خود قرار دهید. حتی می توانید محتواهای دیگر را با این پست ها ادغام کرده و یک محتوای بهتر و جامع تر ایجاد کنید.

الگوریتم رنک برین برای تغییر در نتایج جست و جو ها ایجاد شده است و این الگوریتم به کاربران کمک می‌کند تا بهترین و جامعترین محتوا را را پیدا کنند تا برای جستجوهای موارد مشابه و سوال های خود نیاز به استفاده مجدد و چندباره نباشید. این یک فرصت عالی برای مدیران وب سایت ها و سئو مستر ها است که محتوای سایت های خود را به بهترین شکل ممکن بر اساس الگوریتم RankBrain بروز رسانی کند.

هدف گوگل از یادگیری ماشین و الگوریتم هوش مصنوعی چیست؟

هدف گوگل از یادگیری ماشین (Machine Learning)ارائه بهترین نتیجه جست و جو در کوتاه ترین زمان ممکن. این کار مستلزم این است که گول به خوبی محتواهای موجود در اینترنت را دسته بندی و پیمایش کرده باشد. در کنار این موارد از سلیقه و علایق شما نیز با خبر بود و بتواند موضوعات مختلف را در کوتاه ترین زمان ممکن نشان دهد.

گوگل برای اینکه بتواند به این قدرت از سرعت و دقت برسد باید در ابتدا رفتار ما را یاد بگیرد؛ برای اینکار از الگوریتم هوش مصنوعی (Google RankBrain) استفاده می‌کند.

چگونه برای الگوریتم RankBrain محتوای خود را بهینه‌سازی کنیم؟

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد الگوریتم RankBrain نتایج ارائه‌شده را بر اساس تفسیر معنای کلمه کلیدی را بررسی و مرتب می‌کند. این لیست مرتب‌شده به موتور جست‌وجوی گوگل ارسال می‌شود تا در نتایج به کاربر نشان داده شود.

بر اساس اطلاعات منتشرشده از سوی مدیران گوگل هیچ‌گونه راهی برای بهینه‌سازی برای این الگوریتم وجود ندارد. البته این نکته نیز توسط مدیران گوگل اعلام‌شده که در حال حضار الگوریتم RankBrain تأثیر قابل‌توجهی روی نتایج جستجو ندارد؛ زیرا هدف اصلی این الگوریتم پرداخت به جست‌وجوهایی است که فاقد اطلاعات در گوگل هستند.

اما واقعیت این است که شما نباید تأثیر چنین الگوریتم مهمی را در سئوی سایت خود نادیده بگیرید. حتی اگر درصد کمی هم این الگوریتم در بهبود رتبه‌بندی ویدیو سایت‌ها دخالت کند بازهم برای ما مهم و کافی است که محتوای سایت خود را بر اساس آن بهینه‌سازی کنیم:

برای بهینه‌سازی محتوا بر اساس الگوریتم RankBrain می‌توان کارهای زیر را انجام داد:

 • فهرست کلمات کلیدی خود را فراتر از مترادف‌ها گسترش دهید.
 • به‌جای تولید محتواهای پراکنده بهتر است روی ایجاد یک محتوای جامع تمرکز کنید.
 • محتوای خود را بر اساس سلیقه مخاطب بهینه‌سازی و به دنبال فقط سئو نباشید.

آینده سئو با الگوریتم RankBrain

اگر قرار باشد آینده را پیش‌بینی کنیم یکی از احتمالات قوی این است که الگوریتم RankBrain به‌عنوان جایگزین الگوریتم فعلی PageRank استفاده شود. البته ممکن است هردوی آن‌ها باهم ادغام شوند و یک الگوریتم جدید معرفی شود.
چگونه الگوریتم RankBrain با بررسی محتویات سایت‌ها متوجه می‌شود که آن‌ها واقعاً خوب و مفید هستند؟

جواب این سؤال خیلی ساده است این الگوریتم بر اساس رفتار کاربران این کار را انجام می‌دهد. رفتار کاربران یا همان UX اطلاعات زیادی را برای موتور جست‌وجوی گوگل ارسال می‌کند. اگر کاربری با جست‌وجوی یک عبارت به صفحه اول قرار داده‌شده در نتایج مراجعه کند گوگل صفحه را زیر نظر قرار می‌دهد اگر کاربر در صفحه قرار بگیرد و از محتوای آن استفاده کند و یا حتی به بخش‌های دیگر سایت برود یعنی اینکه گوگل کار خود را به‌خوبی انجام داده است.

ولی اگر کاربر از سایت خیلی سریع خارج شود و یا به صفحه نتایج بازگردد به این معناست که این صفحه برای کلمه کلیدی جستجو شده محتوای مناسبی را قرار نداده است و اگر این رفتار توسط چند کاربر دیگر تکرار شود گوگل خیلی سریع آن سایت را از رتبه یک به رتبه‌های دیگر منتقل می‌کند و سایت‌های بهتر را جایگزین آن می‌کند.

درنتیجه الگوریتم RankBrain گوگل به موارد زیر توجه می‌کند:

 • نرخ کلیک ارگانیک در سایت
 • مدت‌زمان حضور کاربر در سایت
 • نرخ پرش (Bounce Rate) و خروج کاربر از سایت
 • نرخ نارضایتی کاربران از صفحات وب (Pogo sticking) یعنی کاربر به نتایج جست‌وجو برگردد یا برنگردد 

درواقع گوگل با استفاده از الگوریتم‌های خود خیلی سریع متوجه می‌شود که کاربر پس از ورود به یک صفحه که از نتایج جستجو روی آن کلیک کرده خیلی سریع از صفحه خارج شده است. درنتیجه این صفحه خیلی برای کلمه کلیدی جستجو شده محتوای مناسبی ندارد. البته اگر گوگل متوجه شود که افراد دیگر این رفتار را نمی‌کنند و در خصوص همین کلمه کلیدی رفتار کاربران دیگر متفاوت است و در سایت می‌مانند نتایج اولیه به‌دست‌آمده را حذف و سایت را همچنان در رتبه 1 خود نمایش می‌دهد.

نتیجه‌گیری

الگوریتم RankBrain در گوگل نقش اساسی را ایجاد کرده است. قبل از اینکه این الگوریتم معرفی شود الگوریتم دیگر موتور جست‌وجوی گول یعنی الگوریتم مرغ مگس‌خوار یک بروز رسانی مهم دریافت کرد. این به‌روزرسانی ارتباط دقیقی با الگوریتم RankBrain داشت.

در به‌روزرسانی الگوریتم مرغ مگس‌خوار توجه ویژه‌ای به سؤالات و جواب‌های قرار داده‌ شده در محتواها یا همان “اسکیماها” و “FAQ” شد. این یعنی اینکه گوگل به‌جای کلمه کلید روی مفهوم محتوا و رسیدن به جواب سریع در کوتاه‌ترین زمان ممکن تمرکز کرده است.

بعدها که الگوریتم RankBrain معرفی شد؛ گوگل توانست با استفاده از این الگوریتم خیلی راحت محتوا را بررسی و از طریق ماشین یادگیری و هوش مصنوعی خود در بانک اطلاعاتی ثبت کند. درنتیجه گوگل بیشتر تمایل پیدا کرد که با محتوای سایت‌ها در ارتباط باشد و مفهوم آن‌ها را یاد بگیرد.

موتور جست‌وجو گوگل اقدام به تفسیر محتواها و کلمات کلیدی بر اساس محتوای سایت‌ها کرده است. در این حالت کلمات اضافه مانند “و” توسط موتورهای جستجو نادیده گرفته می‌شوند و تأثیر کلمات کلیدی و نقش آن‌ها در محتواها موردبررسی قرار می‌گیرد.

الگوریتم‌های قرار داده‌شده در موتور جست‌وجوی گوگل از ترکیب‌های خاص و پیچیده‌ای در خود استفاده می‌کنند. در مورد الگوریتم RankBrain گوگل هم همین موارد صدق می‌کند. ما اطلاعات زیادی از این الگوریتم و نحوه عملکرد آن نداریم. بااین‌حال متوجه شویم که گوگل با استفاده از این الگوریتم و الگوریتم‌های دیگر مانند RankBrain AI به دنبال افزایش توانایی خود از طریق یادگیری ماشین است. در حال حاضر گوگل تمرکز ویژه‌ای روی الگوریتم RankBrain داشته و به‌خوبی در حال بروز رسانی و بهبود آن است. البته این الگوریتم در ابتدای راه یادگیری است.

سوالات متداول “FAQ”:

آیا الگوریتم RankBrain سومین سیگنال مهم گوگل برای تغییرات سئو است؟

در خصوص این سؤال خیلی نمی‌توان با قاطعیت جواب داد. اکثر کارشناسان جواب این سؤال را خیر اعلام کرده‌اند. تا زمان اعلام رسمی گوگل نمی‌توان به این سؤال پاسخ مثبت داد و فعلاً برای همه کارشناسان جواب این سؤال خیز است.

درواقع الگوریتم RankBrain به‌عنوان یک سیگنال برای شروع تغییرات در سئو شناخته نمی‌شود. این الگوریتم بیشتر به‌عنوان سیستمی شناخته می‌شود که با استفاده از پرس‌وجوها به دنبال معنای کلمات کلیدی است تا نتیجه بهتری را ارائه دهد. درواقع بیشتر شبیه به فیلتر در رتبه‌بندی سایت‌ها عمل می‌کند.

هوش مصنوعی گوگل چیست؟

هوش مصنوعی گوگل نام الگوریتم Google RankBrain در مجموعه گوگل است. این سیستم هوش مصنوعی بر مبنای یادگیری ماشین و برای کمک به پردازش جستجو ها ایجاد شده است. این الگوریتم از سال 2015 عملیاتی شده و به عنوان یک از مهمترین الگوریتم های گوگل شناخته می شود.

آیا الگوریتم رنک برین همان الگوریتم مرغ مگس خوار است؟

تعاریفی که از الگوریتم مرغ مگس خوار می شود خیلی کلی است و گوگل جزئیات زیادی در خصوص این الگوریتم منتشر نکرده است .خیر الگوریتم PageRank خود نیز بخشی از الگوریتم مرغ مگس خوار است. در این الگوریتم از روش خاصی برای اعتبار بخشیدن به رتبه های سایت ها استفاده می شود. این الگوریتم خاص است؛ زیرا اولین نامی است که گوگل در سال 1998، به یکی از بخش های الگوریتم رتبه بندی خود داده است. در حالی که الگوریتم رنک برین برای یادگیری ماشین گوگل استفاده می شود و دارای بخش های درک و فهم ادراکی در خصوص رفتار کاربران است.

منظور از ارسال سیگنال برای الگوریتم رنک برین در سئو چیست؟

هوش مصنوعی گوگل (RankBrain) در گوگل برای اینکه بتواند رتبه سئوی یک محتوا را شناسایی کند از کلمات کلیدی و رفتار های کاربران در قبال آن کلمات کلیدی استفاده می‌کند. پس این کلمات کلیدی و نوع رفتار کاربران درخصوص این کلمات، حکم سیگنال برای Google RankBrain را دارند. هرچه این سیگنال ها بیشتر و قوی تر باشند؛ هوش مصنوعی گوگل به محتوا و سایت رتبه و اعتبار بیشتری می دهد.

بازگشت به لیست

یک نظر در “الگوریتم رنک برین (Rank Brain) چیست؟ رنک برین چگونه کار می کند؟

 1. مینا مهدویان گفت:

  یک مقاله آموزشی کامل در مورد الگوریتم رنک برین گوگل بود که واقعا چند نکته جدید یاد گرفتم. یه سوال فقط ذهن مو درگیر کرده که هنوز این الگوریتم گوگل فعاله یا گوگل از الگوریتم های جدید به جای رنکبرین استفاده میکنه؟
  تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *