مقالات آموزشی سئو

الگوریتم های گوگل؛ لیست کامل الگوریتم های گوگل از ابتدا

لیست کامل الگوریتم های گوگل از ابتدا

الگوریتم های گوگل چیست؟ لیست کامل الگوریتم های گوگل از ابتدا تا 2023

الگوریتم های گوگل چیست؟ قبل از آموزش انواع الگوریتم های گوگل در سئو و لیست الگوریتم های گوگل به همراه معرفی کامل آنها؛ ابتدا توضیح خواهیم داد که الگوریتم گوگل به زبان ساده چیست؟ و در ادامه به صورت کامل لیست کامل الگوریتم های گوگل برای سئو را تشریح خواهیم کرد.

الگوریتم جستجوی گوگل چیست؟ الگوریتم گوگل یک سیستم پیچیده است که الگوریتم جستجو نامیده می شود و موتور جستجو گوگل به کمک آن مرتبط‌ترین صفحات را برای یک جستجوی خاص پیدا کرده، رتبه بندی می کند و در قالب نتایج به جستجوگران نمایش می دهد. الگوریتم گوگل (الگوریتم های سئو) برای ارائه بهترین نتیجه بر اساس جستجوی کاربر طراحی شده است. گوگل دارای چندین الگوریتم جستجو است که همراه با سیگنال‌های رتبه‌بندی مختلف، برای یافتن بهترین نتایج با یکدیگر تعامل دارند.

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که گوگل چگونه تصمیم گرفته کدام نتایج را برای شما نشان دهد و چرا؟

محاسبات جادویی که گوگل برای رتبه بندی وب سایت شما در نتایج سرپ چیست و هر یک از عوامل چقدر بر جایگاه شما تأثیر دارد؟ الگوریتم های سئو گوگل واقعا چگونه کار می کند؟ ما در این مقاله عمدتاً بر روی الگوریتم های رتبه‌بندی گوگل تمرکز می‌کنیم. کل سیستم رتبه بندی گوگل از الگوریتم های متعددی تشکیل شده است که عوامل مختلفی مانند کلمات کلیدی، بک لینک ها، کیفیت، اعتبار، ارتباط، یا قابلیت استفاده صفحه را در نظر می گیرند. همان طور که متوجه شدید الگوریتم های گوگل در بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو ‌نقش اصلی را ایفا می کنند. ‌موتورجستجوی گوگل از

‌ترکیب ‌الگوریتم ‌ها ‌و ‌سیگنال ‌های ‌متعدد ‌برای ‌رتبه ‌بندی ‌صفحات ‌وب ‌در ‌نتایج ‌(SERPs) ‌جستجو ‌استفاده ‌می کند. گوگل در مورد نحوه کار الگوریتم ها توضیح زیادی نمی دهد، اما در مورد عوامل تاثیرگذار بر روی نتایج جستجو توضیحاتی را ارائه داده که چند مورد آن را به اختصار در شتاب دی ام توضیح خواهیم داد.

همه چیز درباره الگوریتم های سئو گوگل

همه چیز درباره الگوریتم های سئو گوگل

چند عنصر اصلی و اساسی که می‌تواند منجر به کسب نتایج مناسب با کلمات کلیدی خاص شود، شامل موارد زیر است:

 • معنی و هدف پرس و جوی کاربران
 • استفاده از کلمه کلیدی در عنوان صفحه، پاراگراف ابتدایی و انتهایی
 • وجود کلمه کلیدی در هدر صفحه، عنوان و توضیحات متا، توضیحات تصاویر و ویدیوها
 • قراردادن لینک های داخلی و خارجی به صورت صحیح در صفحه
 • ارتباط صفحه موردنظر با پرس و جوهای مرتبط کاربران
 • کیفیت، قدرت و قابلیت اعتماد بودن محتوای موجود در صفحه
 • نحوه عملکرد وب سایت در تلفن‌های همراه، لپ تاپ، تبلت و غیره
 • استفاده از تصاویر و ویدیو ها در محتوای وب سایت
 • استفاده از محتوای اختصاصی و بهینه برای کاربران
 • سرعت بارگزاری صفحات و دسترسی راحت کاربران به قسمت های محتلف وب سایت

البته 10 مورد فوق تنها برخی از خصوصیاتی است که الگوریتم های سئو زمان رتبه بندی آنها را در نظر می‌گیرند و به بررسی صفحات می‌پردازند. بنابراین برای ‌اینکه ‌بدون مشکل ‌در دنیای ‌دیجیتال ‌فعالیت ‌داشته ‌باشیم، ‌باید ‌قوانین موتورجستجوگوگل ‌را ‌به ‌خوبی ‌بیاموزیم.

انواع الگوریتم های گوگل عوامل مختلفی را برای ارائه بهترین نتیجه، در نظر می گیرند:‏ ‏ ‏

هدف عبارت جستجو شده: موتور جستجو باید بفهمد کاربر دقیقاً به دنبال چه چیزی است.

مرتبط بودن صفحات: صفحه باید مربوط به عبارت جستجو باشد.

کیفیت محتوا: موتور جستجو سعی می کند بهترین نتایج را از نظر کیفیت محتوا بدست آورد.

قابلیت استفاده از صفحات: صفحات نیز باید قابل استفاده باشند (از نظر قابلیت دسترسی، خوانایی، ایمنی و غیره)‏

مکان و تنظیمات: آخرین و مهمترین نکته مکان کاربر، تنظیمات و سابقه جستجوها است.

مانند هر سیستم پیچیده دیگری، انواع الگوریتم های گوگل نیز مرتباً به روز می شوند.‏ .‏به عنوان مثال، گوگل نتایج متفاوتی را برای هر کاربر بر اساس موقعیت مکانی، سابقه جستجو، دستگاه، زمانی از روز که در حال جستجو است و زبان او نشان می دهد.

 

الگوریتم هسته گوگل چیست؟

الگوریتم هسته گوگل چیست؟

شرکت گوگل در سال چندین بار تغییرات عمده ای در الگوریتم ها و سیستم های جستجوی خود ایجاد می کند و به طور متوسط هر دو یا سه ماه یک بار رخ می دهند. شرکت گوگل در هر مرحله از به روز رسانی اصلی، فرمولی که بر اساس آن صفحات وب رتبه بندی می شوند را تغییر می دهد. چنین به روز رسانی های قابل توجه و گسترده ای به روز رسانی های اصلی نامیده می شوند که معمولا توسط گوگل اعلام می شود.

اینها به‌روزرسانی‌های الگوریتم اصلی گوگل هستند که بیشترین تأثیر را بر رتبه‌بندی وب‌سایت در سراسر جهان داشته‌اند. آنها می توانند حتی بر بزرگترین شرکت ها در رتبه بندی موقعیت و ترافیک بازدید کننده تأثیر بگذارند. به روز رسانی هسته گوگل یک تغییر عمده در الگوریتم گوگل است که تاثیر زیادی دارد و باعث نوسانات قابل توجهی در نتایج موتورهای جستجو می شود. به‌روزرسانی‌های اصلی برای بهبود کیفیت و تغییر نتایج رتبه‌بندی جستجوی صفحات وب بر اساس آخرین تغییرات طراحی شده‌اند. گوگل از به روز رسانی های اصلی هسته گوگل برای افزودن، حذف و اصلاح لیست های جایگزین در SERP های خود استفاده می کند.

نحوه کارکرد الگوریتم های گوگل

الگوریتم گوگل چگونه کار می کند؟

روزی روزگاری االگوریتم های گوگل یک فرمول نسبتاً ساده بود. استفاده از بک لینک های انبوه، تراکم کلمات کلیدی، استفاده بی رویه از کلمات کلیدی در انکرتکست ها، تنظیم مهندسی شده چگالی کلمات کلیدی ودر نهایت کسب رتبه مطلوب در صفحه اول گوگل و پس از مدتی با بروزرسانی محتوا و افزایش حجم آن، جزء سه لینک برتر صفحه اول گوگل بودید. اما به مرور زمان و تحلیل تجربه کاربری شرایط و کیفیت الگوریتم ها تغییر کرد. تعداد الگوریتم‌ها برای نتایج مرتبط و مفید افزایش یافت. بروزرسانی های الگوریتم ها در مقاطع مختلف زمانی بیشتر شد.

با توجه به این توضیحات الگوریتم های گوگل در سئو واقعا چگونه کار می کنند؟ در پاسخ این سوال باید گفت: ما نمی دانیم الگوریتم گوگل چگونه کار می کند. هیچ کس نمی داند اگوریتم های گوگل چگونه کار می کنند. گوگل هیچ گونه اطلاعات دقیق و روشنی در این باره ارائه نداده است. اما به خواندن این مقاله در سایت شتاب دی ام ادامه دهید، زیرا هنوز موارد زیادی در مورد عملکرد اسرارآمیز الگوریتم‌های گوگل وجود دارد. الگوریتم گوگل تلاش می‌کند بفهمد که پرس و جو در اصل به چه معناست. هر ترکیبی از کلمات باید تفسیر شود. جستجوگر می تواند اشتباه تایپی داشته باشد. او می تواند از عبارات جستجوی دیگری مانند مترادف ها استفاده کند. او می تواند ساعت کاری یک فروشگاه یا اداره را جستجو کند یا چیزی را در منطقه جستجو یا از نزدیک ترین رستورا ن سفارش غذا دهد.

الگوریتم گوگل به دنبال درک و تفسیر معنایی سؤال است، حتی اگر با یک جمله ناقص شروع شود یا حتی فقط چند کلمه وارد شده باشد. آنچه ما می دانیم این است که گوگل هنگام رتبه بندی وب سایت شما فاکتورهای زیادی را در نظر می گیرد.

فاکتورهای رتبه بندی الگوریتم جستجوی گوگل چیست؟

بررسی الگوریتم های رتبه بندی گوگل؛ در این بخش می‌خواهیم از قدیمی‌ترین الگوریتم تا الگوریتم‌های جدید گوگل در سئو سایت (آخرین الگوریتم گوگل) را جهت آشنایی بیشتر برای شما توضیح دهیم تا هر چه بیشتر با الگوریتم‌های سرچ گوگل آشنا شوید. اما قبل از آن ذکر برخی از نکات خالی از لطف نخواهد بود که به آن می‌پردازیم.

بررسی الگوریتم های رتبه بندی گوگل

در این بخش می‌خواهیم از قدیمی‌ترین الگوریتم تا الگوریتم‌های جدید گوگل در سئو سایت (آخرین الگوریتم گوگل) را جهت آشنایی بیشتر برای شما توضیح دهیم تا هر چه بیشتر با الگوریتم‌های سرچ گوگل آشنا شوید. اما قبل از آن ذکر برخی از نکات خالی از لطف نخواهد بود که به آن می‌پردازیم.

پیش‌تر اشاره شد که الگوریتم‌های گوگل یک سیستم پیچیده‌ای هستند که برای بازیابی داده‌ها از فهرست جستجو استفاده می‌شوند و می‌توانند فورا بهترین نتایج ممکن را برای یک جستجو ارائه دهند. در سال‌های آغازین google تنها تعداد محدودی از الگوریتم‌های خود را بروزرسانی می‌کرد، اما در حال حاضر هر ساله هزاران تغییر بر روی این الگوریتم‌ها ایجاد می‌شود. اکثر بروزرسانی‌هایی که انجام می‌شوند بسیار اندک هستند که بسیاری از مواقع به چشم نمی‌آید. اما گاهی موتور جستجو بروزرسانی‌های اصلی الگوریتم خود را نشان می‌دهد که این بروزرسانی‌ها می‌تواند تاثیرات قابل توجهی را بر روی نتایج جستجو به نمایش گذارد. به همین دلیل الگوریتم های رتبه بندی گوگل در جهت رتبه بندی بهتر سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لیست الگوریتم های گوگل (لیست کامل الگوریتم های سئو)

در ادامه لیست کامل الگوریتم های گوگل جهت آشنایی بیشتر شما ارائه شده و توضیحات لازم را در خصوص آنها ارائه می‌دهیم تا هرچه بیشتر با عملکرد هر یک از الگوریتم‌های موجود آشنا شوید.

تاريخ ‌انتشار ‌اوليه الگوریتم‌پاندا ‌‌23 ‌فوريه ‌2011 بوده در حدود 25 آپدیت برای آن، در طی سال های 2011 الی 2015 انتشار یافته است. نام این الگوریتم زمانی که‌ ‌براي ‌اولين ‌بار استفاده شده بود فاش نگردید ‌و ‌خیلی ‌از ‌متخصصین ‌سئو ‌آن ‌را ‌به ‌عنوان ‌به ‌روزرساني ‌‌”Farmer” ‌نامگذاري ‌کردند ‌، ‌چون ‌به ‌نظر ‌مي ‌رسید ‌بر روی ‌مزارع ‌محتوا ‌تأثير خواهد گذاشت. ‌در ‌زمان ‌راه ‌اندازي ‌پاندای‌گوگل ، ‌شکايات ‌کاربران ‌درباره ‌انتشار ‌محتوای ‌بی ‌کیفیت در نتایج ‌و ‌نارضایتی ‌آنها ‌از وجود ‌محتوای ‌بیهوده ‌و ‌اسپم ‌زیاد ‌شده ‌بود.

الگوریتم ‌گوگل ‌پاندا

ابتدا این سوال برای ما پیش می‌آید که واقعا الگوریتم پاندا چیست؟ پاندا نام رسمی بروزرسانی این الگوریتم است، که برای ‌نظارت ‌بر کیفیت محتوای ‌تولید ‌شده به وجود آمده و با محتوای تکراری، کپی، اسپم و یا ضعیف مبارزه می کند. این الگوریتم ‌به ‌منظور ‌کاهش ‌شيوع ‌محتواي ‌بی ‌کيفيت ‌و ‌اسپم ‌در ‌نتايج ‌جستجو ساخته شده و ‌سايتهايي ‌که ‌اسپم ‌هستند ‌را ‌مورد ‌هدف ‌قرار ‌مي ‌دهد.

تاريخ ‌انتشار ‌اوليه الگوریتم‌پاندا ‌‌23 ‌فوريه ‌2011 بوده در حدود 25 آپدیت برای آن، در طی سال های 2011 الی 2015 انتشار یافته است. نام این الگوریتم زمانی که‌ ‌براي ‌اولين ‌بار استفاده شده بود فاش نگردید ‌و ‌خیلی ‌از ‌متخصصین ‌سئو ‌آن ‌را ‌به ‌عنوان ‌به ‌روزرساني ‌‌”Farmer” ‌نامگذاري ‌کردند ‌، ‌چون ‌به ‌نظر ‌مي ‌رسید ‌بر روی ‌مزارع ‌محتوا ‌تأثير خواهد گذاشت. ‌در ‌زمان ‌راه ‌اندازي ‌پاندای‌گوگل ، ‌شکايات ‌کاربران ‌درباره ‌انتشار ‌محتوای ‌بی ‌کیفیت در نتایج ‌و ‌نارضایتی ‌آنها ‌از وجود ‌محتوای ‌بیهوده ‌و ‌اسپم ‌زیاد ‌شده ‌بود.

وظایف ‌الگوریتم پاندا

 •  برنظارت بر روی ‌محتوای ‌تولید ‌شده ‌و طبقه بندی ‌صفحات بر ‌اساس ‌کیفیت 
 •  ‌‌مبارزه با محتواي ‌تکراري، کپي، ضعیف، کوتاه ‌و ‌بی‌ارزش ‌ازنظر ‌خوانندگان ‌انسانی
 •  ‌مبارزه ‌با ‌جستجوي ‌عدم ‌تطابق ‌محتوا با ‌درخواست ‌کاربر ‌در ‌نتایج ‌جستجو ‌
 •  ‌حصول اطمينان ‌از ‌اينکه ‌محتواي ‌يک ‌صفحه ‌معين ‌با ‌درخواست ‌کاربر ‌مطابقت ‌دارد ‌یا خیر! ‌

‌‌اهداف ‌گوگل ‌پاندا

 • جایگاه بهتر به محتوای با کیفیت، جذاب و منحصر 
 • ارتقا ‌رتبه ‌سایت ‌های ‌با ‌کیفیت ‌بالا ‌در ‌نتایج ‌جستجو
 • ‌کاهش ‌رتبه ‌سایت ‌های ‌با ‌کیفیت ‌پایین ‌در ‌نتایج ‌جستجو

نحوه کار الگوریتم پاندای گوگل

الگوریتم رنک برین ‌‌در ‌‌تاریخ ‌‌26 ‌‌اکتبر ‏‏‌‌2015‌‏ ‌‌توسط ‌‌بلومبرگ ‌‌گزارش ‌‌شده ‌‌و ‌‌همچنین ‌‌توسط ‌‌‏کمپانی‌ Google‏ ‌‌تأیید ‌‌شده ‌‌است.‏

الگوریتم رنک برین (‏RankBrain‏)‏

الگوریتم رنک برین ‌‌در ‌‌تاریخ ‌‌26 ‌‌اکتبر ‏‏‌‌2015‌‏ ‌‌توسط ‌‌بلومبرگ ‌‌گزارش ‌‌شده ‌‌و ‌‌همچنین ‌‌توسط ‌‌‏کمپانی‌ Google‏ ‌‌تأیید ‌‌شده ‌‌است.‏ ‌‌رنک ‌‌برین ‌‌سومین ‌‌عامل ‌‌مهم ‌‌رتبه ‌‌بندی ‌‌نتایج ‌‌جستجوی‌گوگل ‌‌بعد ‌‌از ‌‌محتوا ‌‌و ‌‌بک‌ لینک ‏است ‌‌و‏ ‌‌تنها ‌‌هوش ‌‌مصنوعی ‌‌زنده ‌‌که ‌‌برپایه ‌‌ی ‌‌یادگیری ‌‌ماشین (Machine Learning) است. ‌‌یعنی ‌‌ماشین ها به صورت خودکار و خودآموز قادر به یادگیری و پیشرفت هستند.‏ گوگل‏ ‌‌از ‌‌الگوریتم ‌‌رنک ‌‌برین ‌‌برای ‌‌آنالیز ‌‌عبارات ‌‌جستجو، ‌‌مرتب ‌‌سازی ‌‌بهترین ‌‌نتایج ‌‌جستجو، ‌‌کمک ‌‌به ‌‌رتبه ‌‌بندی ‌‌مفهومی‏ ‌‌صفحات ‌‌وب ‌‌و ‌‌نمایش‎ ‎آنها ‌‌به ‌‌‏کاربر ‌‌‏خود ‌‌استفاده ‌‌می ‌‌کند.‏

از ‌‌بارزترین ‌‌تفاوت ‌‌های ‌‌این ‌‌الگوریتم ‌‌با ‌‌سایر ‌‌الگوریتم ‌‌های ‌‌خانواده ‌‌خودش، ‌یادگیری مداوم ‌‌و ‌‌بهینه ‌‌کردن ‌‌‏خود ‏می ‏باشد ‌‌و ‌‌دیگر ‌‌نیازی ‌‌به ‌‌آپدیت ‌‌‏جدید ‌‌از ‌‌طرف ‌‌تیم ‌‌گوگل ‌‌ندارد ‌‌و ‌‌این ‌‌وظیفه ‌‌بسیار ‌‌مهم ‌‌بر ‌‌عهده ‌‌خودش ‌‌قرار ‌‌گرفته است.‌‌‏ برای ‌‌یادگیری ‌‌الگوریتم ‌‌رنک ‌‌‏برین، ‌‌گوگل ‌‌از ‌‌منابع ‌‌مختلف، ‌‌این ‌‌ماشین ‌‌را ‌‌تغذیه ‌‌می ‌‌کند. ‌‌رنک ‌‌برین ‌‌با ‌‌محاسبه ‌‌و ‌‌آموزش ‌‌‏این ‌‌داده ‌‌ها ‌‌به ‌‌خودش‌‌، ‌‌در ‌‌طول ‌‌‏زمان ‌‌از ‌‌آنها ‌‌جهت ‌‌تطبیق ‌‌سیگنال ‌‌های ‌‌خود ‌‌با ‌‌نتایج ‌‌موتور ‌‌جستجو ‌‌و ‌‌رتبه ‌‌بندی ‌‌نتایج ‌‌‏استفاده ‌‌می ‌‌‏کند.‏ ‌‌از ‌‌نظر ‌‌تشخیص ‌‌مفهومی ‌‌عبارت ‌‌جستجو ‌‌شده ‌‌در ‌‌گوگل، ‌‌این ‌‌الگوریتم ‌‌شباهت ‌‌زیادی ‌‌به ‌‌الگوریتم ‌‌مرغ ‌‌مگس ‌‌خوار ‌‌دارد ‌‌ولی ‌‌‏هدف ‌‌نهایی ‌‌الگوریتم ‌‌‏رنک ‌‌‏برین، ‌‌جلب ‌‌رضایت ‌‌کاربران می ‏باشد.‏

در حال حاظر ‏دیگر ‌‌مدل ‌‌پرس ‌‌و ‌‌جو ‌‌از ‌‌مدل ‌‌تفسیری ‌‌عبور ‌‌کرده ‌‌و ‌‌می ‌‌تواند ‌‌از ‌‌فاکتورهای ‌‌احتمالی ‌‌مانند ‌‌مکان ‌‌جستجوگر، ‌‌شخصی ‌‌سازی ‌‌‏و ‌‌کلمات ‌‌پرس ‌‌و ‌‌جو شده ‏برای ‌‌تعیین ‌‌هدف ‌‌واقعی ‌‌جستجوگر ‌‌استفاده ‌‌کرد.

هدف الگوریتم ‌‌‌رنک ‌‌‌برین

 • عدم تمرکز بر ‌‌‌روی ‌‌‌کلمات کلیدی ‌‌‌و ارائه ‌‌‌نتایج ‌‌‌مرتبط ‌‌‌تر ‌‌‌با مفهوم ‌‌‌کل ‌‌‌عبارات ‌‌‌کلیدی ‌‌‌جستجو ‌‌‌شده
 • بررسی ‌‌‌رفتار ‌‌‌کاربران ‌‌‌و ‌‌‌واکنش آنها ‌‌‌به ‌‌‌نتایج ‌‌‌جستجو ‌‌‌و ‌‌‌در ‌‌‌نهایت ‌‌‌درک ‌‌‌نیاز ‌‌‌آنها‌‌‌
‏‌‌‌ ‌‌‌رنک ‌‌‌برین ‌‌‌چگونه ‌‌‌کار ‌‌‌می کند؟
 • رنک ‌‌‌برین ‌‌‌چیزی ‌‌‌را ‌‌‌که ‌‌‌شما ‌‌‌به ‌‌‌دنبالش ‌‌‌هستید ‌‌‌را ‌‌‌به ‌‌‌خوبی ‌‌‌درک ‌‌‌می کند.‏
 • رنک ‌‌‌برین از ‌‌‌انطباق ‌‌‌ساده ‌‌‌کلمات ‌‌‌کلیدی فراتر ‌‌‌رفته است.‏
 • تطابق ‌‌‌کلمات ‌‌‌کلیدی ‌‌‌کاملا ‌‌‌جدید ‌‌‌با ‌‌‌کلمات ‌‌‌کلیدی ‌‌‌که ‌‌‌از ‌‌‌قبل ‌‌‌برایش ‌‌‌آشنا ‌‌‌است. ‌‌‌‏
 • رنک ‌‌‌برین ‌‌‌جستجوی ‌‌‌شما ‌‌‌را ‌‌‌به ‌‌‌مفهوم ‌‌‌تبدیل ‌‌‌کرده ‌‌‌و ‌‌‌صفحات ‌‌‌مرتبط ‌‌‌با ‌‌‌این ‌‌‌مفهوم را نمایش می‌دهد.
 • اگر ‌‌‌تعداد ‌‌‌زیاد کاربران ‌‌‌از ‌‌‌این ‌‌‌صفحات ‌‌‌راضی ‌‌‌باشند، ‌‌‌این ‌‌‌صفحات ‌‌‌جایگاه ‌‌‌بهتری ‌‌‌را ‌‌‌کسب ‌‌‌خواهند کرد.‏
 • بنابراین ‌‌‌رنک ‌‌‌برین ‌‌‌به ‌‌‌دنبال ‌‌‌بررسی ‌‌‌سیگنال ‌‌‌های ‌‌‌تجربه ‌‌‌کاربری ‎(‏UX‏)‏ است.
رنک ‌‌برین ‌‌نحوه ‌‌رفتار ‌‌کاربر ‌‌در ‌‌قبال ‌‌نتایج ‌‌را ‌‌بر ‌‌اساس ‌‌فاکتورهای ‌‌زیر ‌‌بررسی ‌‌می ‌‌کند:‏
 • CTR
 • ‏Dwell time
 • ‏Bounce rate
 • ‏Pogosticking

همگی ‌‌این ‌‌موارد ‌‌فاکتورهای ‌‌تجربه ‌‌کاربری ‌‌”‏UX‏” ‌‌هستند.‏

برای ‌‌کسب ‌‌رتبه ‌‌های ‌‌بالاتر ‌‌در نتایج جستجو؛ ‌‌باید ‌‌چه کار ‌‌کرد؟

1- کلمات ‌‌کلیدی ‌‌یک کلمه ای یا بسیار طولانی را نادیده ‌‌بگیرید.

2- کلمات ‌‌کلیدی ‌‌با ‌‌طول ‌‌متوسط ‌‌را ‌‌بهینه ‌‌سازی ‌‌کنید.

3- کیفیت ‌‌تجربه ‌‌کاربر ‌‌را ‌‌افزایش دهید.

4- زمان ‌‌سپری ‌‌شده ‌‌کاربر ‌‌در ‌‌سایت را بهبود دهید.

5- ‌‌محتوای مهم ‌‌خود را ‌‌در ‌‌بالای ‌‌وبسایت ‌‌قرار ‌‌دهید.

6- برای ‌‌نرخ ‌‌کلیک ‌‌بیشتر، ‌‌عنوان ‌‌های ‌‌جذاب ‌‌و ‌‌هیجانی ‌‌بنویسید.

7- محتوای بلند ‌‌و ‌‌اثرگذار ‌‌با ‌‌جزئیات ‌‌دقیق ‌‌را ‌‌برای ‌‌ماندن ‌‌طولانی ‌‌کاربر ‌‌در ‌‌سایت ‌‌بنویسید.

8- مقدمه ‌‌ای ‌‌کوتاه برای معرفی ‌‌کل ‌‌محتوا بنویسید.

9- محتوای ‌‌خود ‌‌را ‌‌به ‌‌قسمت ‌‌های ‌‌کوچکتر ‌‌تقسیم ‌‌کنید.‏

10- فراموش ‌‌نکنین ‌‌که ‌‌ ‌‌تگ ‌‌توضیحات ‌‌‏سئو‏ ‌‌را ‌‌برای ‌‌نرخ ‌‌کلیک ‌‌بهینه ‌‌سازی ‌‌کنید.‏

11- ممکن است ‌‌عنوان سئو و توضیحات آن مستقیماً ‌‌کمکی ‌‌به ‌‌بهینه سازی سایت ‌‌نکند، ‌‌اما برای ‌‌افزایش ‌‌نرخ ‌‌کلیک ‌‌بسیار ‌‌مهم است. ‌‌

12- لیست ‌‌کلمات ‌‌کلیدی ‌‌خود ‌‌را ‌‌فراتر ‌‌از ‌‌مترادف‌ها، ‌‌انتخاب ‌‌کنید.

13- برای ‌‌انسان ‌‌ها ‌‌بهینه ‌‌سازی ‌‌کنید‌‌، ‌‌نه ‌‌برای ‌‌موتورهای ‌‌جستجو.‏

خصوصیات بارز الگوریتم مرغ مگس خوار؛ سرعت بالا، دقت بالا و انتخاب مناسب است.

الگوریتم مرغ مگس خوار

خصوصیات بارز الگوریتم مرغ مگس خوار؛ سرعت بالا، دقت بالا و انتخاب مناسب است. در گذشته اگر عبارتی را جستجو می کردیم، ساعت ها باید نتایج جستجو را بررسی تا مطلب مورد نظرمان را پیدا کنیم! بعد از کلی جستجو به صفحات اسپم با محتوای نامرتبط یا حاوی کلمات کلیدی پرتکرار با هدف دور زدن گوگل روبرو می‌شدیم که در ردیف اول نتایج نمایش داده می شدند. همان صفحاتی که محتوای ضعیف را، با تکرار بسیار زیاد کلمات کلیدی به صفحات اول نتایج جستجو رسانده بودند و یا حتی هیچ محتوای مناسبی نداشتند و کاملا به موضوع جستجو نامرتبط بودند ولی باز هم در صفحات اول جستجو جا خوش کرده بودند. اما گوگل اجازه نداد این داستان ادامه پیدا کند و به این نتیجه رسید که باید به معنای کلمات، ارتباط آنها و مترادف های آن کلمه توجه بیشتری کند.

از این رو الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird) را در تاریخ 26 سپتامبر 2013 معرفی کرد، در حالی که گوگل یک ماه قبل از این الگوریتم استفاده کرده بود. علت نام گذاری مرغ مگس خوار برای این الگوریتم “سرعت و دقت” آن است. این الگوریتم با بررسی سریع و دقیق کلمات و مترادف های آن نزدیک‌ترین نتایج را به شما نشان می‌دهد و همچنین سایت هایی که محتوای درستی ندارد و از کلمات کلیدی زیاد استفاده کردند را جریمه می کند. الگوریتم مرغ مگس خوار با استفاده از گراف دانش و جستجوی مفهومی (معنایی) به این هدف دست می‌یابد که کاربر از نتیجه‌ی جستجو راضی باشد. کاربر علاوه بر پیدا کردن جواب خود، نتایج نزدیک به آن موضوع را هم مشاهده کرده و باعث جلب توجه او می شود تا به سراغ موضوعات دیگر هم برود.

وظایف الگوریتم مرغ مگس خوار

 • جستجوی مفهوم و معنای عبارت جستجو شده، به جای جستجوی لزوما خود عبارات کلیدی
 • درک عبارات محاوره ای کاربران به همراه تجزیه و تحلیل دقیق عبارات جستجو شده کاربر 
 • شناخت مترادف‌ها، نمایش نتایج منطبق با مفهوم عبارات سرچ شده و ایندکس صفحات و محتوا و همچنین بررسی رفتار کاربران
 • پیدا کردن سایت های اسپم یا همان سایت های پر از کلمات کلیدی (Keyword Stuffing) و بدون محتوا و جریمه آن ها

اهداف الگوریتم مرغ مگس خوار

 •  مهمترین هدف این الگوریتم رضایت کاربر است.
 • درک منظور کاربر و جستجوی معنایی عبارات (Semantic Search) و ارائه نتایج مشابه عبارت جستجو شده و صفحات مرتبط
 • عدم نمایش نتایج اسپم و نامرتبط با هدف جستجوی کاربر و جلوگیری از گسترش صفحات بی کیفیت و بدون کارایی در سطح وب
 • ایجاد فضای جستجوی کاربر پسند و محاوره ای، ترغیب و تشویق نویسندگان محتوا و وب مسترها به ارائه محتوا و مطالب با کیفیت

نحوه کار الگوریتم مرغ مگس خوار

همانطور که گفته شد، با بررسی کلمات و مترادف ها، گوگل بهترین نتایج را به شما نشان میدهد. اما چگونه؟

الگوریتم مرغ مگس خوار به جای آنکه دقیقا به دنبال همان عبارتی که شما جستجو می کنید باشد، با استفاده از گراف دانش (Knowledge Graph) و جستجوی معنایی و مفهومی (Semantic Search) به دنبال معنا، مفهوم و مترادف عبارت مورد نظر شما در بین صفحات بی شمار گوگل میگردد و این کار را انجام میدهد.

گراف دانش بر روی هدف و جستجوی معنایی کلمات تمرکز می‌کند. آنها مکمل یکدیگر هستند و وابسته به هم کار می‌کنند. به طور مثال فرض کنید که شما عبارت “پرداخت اقساط بانک ملی” رو سرچ کردید، قبل از به وجود آمدن این الگوریتم ممکن بود شما به صفحه اصلی بانک وصل شوید، اما در حال حاظر شما با این الگوریتم مستقیما به صفحه پرداخت اقساط دسترسی پیدا می کنید.

در سال 2012 گوگل قابلیتی به نام گراف دانش که پایه و اساس آن دانش مربوط به اشیا و واقعیت هاست اضافه کرد.

‌گراف ‌دانش ‌چیست؟

در این سال های اخیر حتما زمان جستجو کردن درگوگل با یک کادر یا پنل سمت راست دسکتاپ کامپیوترتان در کنار نتایج جستجو روبرو شده اید. این کادر علاوه بر نتایج جستجو شامل مطالب و یا موضوعاتی مربوط به عبارت مورد جستجو نیز می باشد. به احتمال زیاد این سوال ذهن شما را درگیر این موضوع خواهد ساخت که این کادر از کجا وارد موتور جستجوی گوگل شده است. بنابراین می بایست، شما را با مفهوم گراف دانش یا Knowledge Graph آشنا کنیم.

در سال 2012 گوگل قابلیتی به نام گراف دانش که پایه و اساس آن دانش مربوط به اشیا و واقعیت هاست اضافه کرد. گراف ‌دانش ‌پایگاه ‌داده ‌ای ‌است ‌که ‌با ‌جستجوی ‌های ‌کاربران ‌توسعه ‌می ‌یابد، ‌باعث ‌بهبود ‌عملکرد ‌موتور ‌جستجوی ‌گوگل ‌می ‌شود و یک راه تعامل و ارتباط بیشتر کاربران با موضوعات سرچ است. سرچ معنایی؛ از معنای تک‌تک کلمات سرچ شده فراتر رفته و هدف کاربر از جستجو (‏search intent‎) درک می‌کند.

شاید شما تنها نقاش که از دوره رنسانس می‌شناسید «لئوناردو داوینچی» باشد؛ اما میخواهید درباره مهمترین نقاشان آن زمان بدانید پس نام او را سرچ می‌کنید و در کنار نتایج جستجو، پنجره دانش را می بینید که اطلاعاتی درباره لئوناردو داوینچی به همراه دیگر نقاشان که به عنوان علاقه مندی در زیر مطالب لئوناردو داوینچی آورده شده است، به شما نشان می‌دهد. در نهایت با دیگر نقاشان هم آشنا می شوید مانند مایکل آنجلو، رافائل و….

گوگل با استفاده از گراف دانش (Knowledge Graph) سعی بر این دارد که اطلاعاتی درباره مفاهیم واقعی بدست آورد. در واقع اطلاعات در مورد اشیاء دنیای واقعی را جمع آوری می‌کند. منظور از اشیا هر چیزی که در این دنیا وجود دارد است. مانند کتاب، یک شخص، فیلم و….

به عنوان مثال ما اطلاعات مربوط یه یک شخص مشهور را جمع آوری می کنیم؛ مثل تاریخ تولد، زادگاه و …. سپس می‌توانیم این شخص معروف را به اشیا مختلف در گراف دانش وصل کنیم. مثلا به نقاشان دوره رنسانس علاقه دارید، با فهمیدن ارتباط بین اشیا یعنی نقاشان و رنسانس، گوگل بهتر منظور شما را می‌فهمد.

زمانی که به دنبال موضوعی در موتورجستجو هستید، ممکن است قبل از شما افراد دیگری این مطالب را جستجو کرده باشند. موتورگوگل با استفاده از اطلاعات گراف دانش و اطلاعاتی که برای افراد دیگر مفید واقع شده، فرایند پیدا کردن پاسخ برای جستجوی شما را سریع تر می کند. ‌با ‌استفاده ‌از ‌گراف ‌دانش ‌جستجوهای ‌کاربران ‌و ‌مطالب ‌بر روی ‌وب ‌را ‌بهتر ‌درک ‌کرده ‌و ‌سعی ‌بر ‌این ‌دارد ‌که ‌این ‌دو ‌را ‌زیرکانه ‌و ‌هوشمندانه ‌به ‌هم ‌وصل ‌کند ‌تا ‌بهترین ‌نتایج ‌را ‌به ‌کاربر ‌نمایش ‌دهد.

‌تمام ‌دانش ‌جمعی ‌بشر ‌که ‌از ‌طریق ‌موتور ‌جستجو ‌بدست ‌می ‌آید (دقیقا ‌همان ‌مواردی ‌که ‌جستجو ‌می ‌شوند) ‌به ‌ما ‌می‌گوید ‌چه ‌محتوا ‌و ‌مطالبی ‌برای ‌قراردادن ‌در ‌پایگاه ‌داده ‌جالب ‌است. گراف ‌دانش ‌هنوز ‌در ‌مراحل ‌اولیه ‌خود ‌است ‌و ‌با ‌گذشت ‌زمان ‌از ‌موتور ‌جستجو ‌تبدیل ‌به ‌یک ‌پایگاه ‌دانش ‌می ‌شود. ‌با ‌پیشرفت ‌و ‌توسعه ‌گراف ‌دانش، ‌هر ‌روز ‌قوی ‌تر، ‌بزرگتر ‌و ‌غنی ‌تر ‌از ‌قبل ‌می ‌شود. این پیشرفت ها باعث میشود که موتورجستجوگوگل جستجوی کاربران و محتوای روی وب را بهتر درک کند و این دو را به صورت هوشمندانه به هم متصل کند.

الگوریتم تطبیق عصبی یا همان Google Neural Matching جستجوها را بر اساس تطبیق صفحات با کلمات، به صورت یک سیستم عصبی دسته‌بندی می‌کند.

الگوریتم تطبیق عصبی (Neural Matching)

الگوریتم تطبیق عصبی یا همان Google Neural Matching جستجوها را بر اساس تطبیق صفحات با کلمات، به صورت یک سیستم عصبی دسته‌بندی می‌کند. اخیراً گوگل تغییرات زیادی را در سیستم جستجو خود انجام داده است. رتبه‌بندی سایت‌ها در موتور جستجوی گوگل ارگانیک تر شده است. بر اساس بررسی‌های انجام شده بیش از 30 درصد از جست‌وجوهای گوگل امروزه بر اساس الگوریتم تطبیق عصبی دسته‌بندی می‌شوند. گوگل اعلام کرده است که از سال 2018 استفاده از این الگوریتم را به صورت آزمایشی آغاز کرده است. در اصل این الگوریتم سعی می‌کند که عبارات جست‌وجو شده را مفهوم صفحات مرتبط کند. در نتیجه محتوای ارائه شده در صفحات هرچه با مفهوم‌تر و غنی‌تر باشد بهتر در نتایج نشان داده می‌شوند.

وظایف الگوریتم تطبیق عصبی

 • به گوگل کمک می‌کند تا کلمات و عبارات جست‌وجو شده را به صفحات مرتبط متصل کند.
 • به چگونگی ارتباط کلمات با جستجوها می‌پردازد.
 • این الگوریتم علاوه بر کلمه‌های جست‌وجو شده، مترادف‌های آنان نیز را مورد بررسی قرار می‌دهد.
 • بررسی مترادف کلمات ارائه شده و نشان دادن نتایج بر اساس همین مترادف‌ها.
 • کمک به الگوریتم‌های هوش مصنوعی گوگل جهت رتبه‌بندی سایت‌ها از لحاظ محتوا.

اهداف الگوریتم تطبیق عصبی

 • مهم‌ترین هدف این الگوریتم شناسایی سایت‌هایی است که در سال‌های اخیر محتوای مناسب و بهینه‌شده تهیه کرده‌اند اما در رقابت سئو عقب مانده و پشت سر سایت‌های بزرگ‌تر قرار گرفته‌اند.
 • هدف دیگر این الگوریتم شکستن انحصار سئو (که در اختیار سایت‌های بزرگ است) می‌باشد.
 • هدایت و متمرکز کردن مدیران وب سایت‌ها جهت تولید محتوای با کیفیت.
 • تطبیق واژه‌های جست‌وجو شده با مفهوم‌های ارائه شده در صفحات مختلف سایت‌ها.
 • نشان دادن محتواهای با کیفیت و غنی به کاربر است.
 • سایت‌هایی که در رتبه‌های بالا قرار دارند و محتوای مناسبی ارائه نمی‌دهند با استفاده از این الگوریتم در رتبه‌بندی نتایج جستجو نمایش داده نمی‌شوند.
 • ایجاد یک شبکه‌ای عصبی که در آن محتواهای با کیفیت به یکدیگر متصل شده‌اند. در نتیجه درک کلمات و مفهوم سایت‌ها برای گوگل آسان‌تر می‌شود.
 • دسته سایت‌ها بر اساس کیفیت محتواهای ارائه شده در صفحات (برخلاف روش رایج که سایت‌ها بر اساساستفاده از کلمات کلید دسته‌بندی می‌شوند.)
 • ارائه اطلاعات مورد نیاز و مفید به کاربران و عدم انتشار محتوای های بی‌کیفیت در نتایج جست‌وجوها.

نحوه کار الگوریتم تطبیق عصبی

نحوه کار الگوریتم تطبیق عصبی به این صورت است که در زمان بررسی‌های صفحات، عبارت هر صفحه مورد بررسی قرار گرفته و هر عبارت در جست‌وجو به یک صفحه تخصیص داده می‌شود. نتیجه این کار باعث می‌شود که محتوای ارائه شده در هر صفحه بر اساس یک عبارت جست‌وجو رتبه‌بندی شود. در نهایت گوگل سایت را بر اساس مناسب‌ترین و با کیفیت‌ترین صفحات رتبه‌بندی خواهد کرد. این کار باعث می‌شود که محتوای صفحات در مرکز توجه قرار گرفته و دیگر سایت‌ها بر اساس کلمات کلیدی دسته‌بندی نشوند. در نتیجه سایت‌هایی که بر اساس محتوای با کیفیت ساخته شده‌اند به صدر نتایج نزدیک‌تر خواهند شد سایت‌هایی که فقط روی کلمات کلیدی کار کرده‌اند و یا محتوای بی‌کیفیت تولید کرده‌اند دیگر در نتایج جست‌وجوها نمایش داده نخواهند شد.

در حال حاضر بخشی از اینترنت با استفاده از الگوریتم تطبیق عصبی بررسی و رتبه‌بندی می‌شود. با این حال باید دید گوگل تا چه اندازه از این الگوریتم در موتور جست‌وجوی خود استفاده می‌کند. همه چیز به نتایج ارائه شده توسط این الگوریتم بستگی دارد. در صورتی که این الگوریتم عملکرد مناسبی از خود نشان دهد ممکن است در آینده‌ای نزدیک تمام نتایج جستجوها بر اساس این الگوریتم نمایش داده شود. در آن صورت کاربران شاهد محتوای با کیفیت و بهینه خواهند بود.

گوگل الگوریتم پنگوئن را در 24 آوریل 2012 به عنوان یک فیلتر استفاده کرد. هنگامی که پنگوئن راه اندازی شد، طبق برآوردهای خود گوگل؛ بیش از 3 درصد از نتایج جستجو را تحت تأثیر قرار داد.

الگوریتم پنگوئن (ضد اسپم)

موتورجستجوگوگل در آغاز سال های فعالیت خود، موضوع مقالات را از تکرار کلمات کلیدی پیدا می کرد. به این شکل که هر صفحه ای را که کلمه ی کلیدی بیشتر در آن تکرار شده بود، در نتایج بالاتر نشان می داد. در کنار آن، مدتی بعد، لینک ها عامل مهمی در رنکینگ سایت شدند و هر لینک به عنوان یک رای تایید برای یک صفحه به شمار می‌آمد. این راهي موفقيت آميزبراي سايت هاي اسپم بود. حتي ممكن بود شما با سرچ یک عبارت ساده، وارد سايتي پر از كلمات كليدي بي‌ربط مي شديد و يا به يك سايت با محتواي بي‌پايه با موضوع مورد جستجوی شما لينك مي‌شديد، كه پر از بک لینک هاي  بي اساس و غير طبيعي بود.

گوگل الگوریتم پنگوئن را در 24 آوریل 2012 به عنوان یک فیلتر استفاده کرد. هنگامی که پنگوئن راه اندازی شد، طبق برآوردهای خود گوگل؛ بیش از 3 درصد از نتایج جستجو را تحت تأثیر قرار داد. در بین سال های 2012 تا 2016، الگوریتم پنگوئن، چندین بار آپدیت و در سپتامبر 2016 بزرگترین تغییر رخ داد و پنگوئن بخشی از الگوریتم اصلی گوگل شد. بروزرسانی الگوریتم پنگوئن عواقب گسترده ای برای دنیای SEO داشت.

بدین ترتیب، موتورجستجوگوگل نیز برای یافتن این سایت‌های اسپم گونه، فعالیت خود را آغاز کرد. در همین راستا الگوریتم پنگوئن روش‌های تنبیهی را برای سایت‌هایی که چنین اقدامات اسپم‌گونه‌ای انجام می‌دهند، در نظر گرفته است. الگوریتم پنگوئن، سایت‌هایی که قصد دارند از طریق روش‌های اسپم؛ مثل لینک سازی اسپم، پر کردن صفحه با کلمات کلیدی و استفاده کلمات کلیدی غیر مرتبط با موضوع سایت و … در نتایج جستجوی گوگل تغییر ایجاد کنند را جریمه خواهد کرد.

وظایف الگوریتم پنگوئن

 • بررسي و پيدا كردن سایت هایی با كلمات كليدي پر تكرار و یا دارای بک لینک‌هاي غير طبيعي.
 • جريمه صفحات سایت‌هایی که شامل بك لينك های غیرطبیعی و بی کیفیت بوده و یا دراری كلمات كليدي پرتکرار و  نامرتبط هستند.
 • الگوریتم پنگوئن به تنها جریمه نمی کند، بلکه پیوندهای اسپم را کمرنگ می کند.
نکته: سایت هایی که برای حذف پیوندهای اسپم اقدام کرده اند از طریق ابزار Google disavow می توانند تا حدودی جایگاه اصلی خود را بدست آورند. البته برای استفاده از این ابزار باید کاملا مراقب بود چون مانند یک شمشیر دولبه عمل خواهد نمود و در صورت استفاده نادرست ، ممکن است ضربه بزرگی به سایت شما وارد شود.

اهداف الگوریتم پنگوئن

 • مهمترین هدف این الگوریتم، کم کردن تاثیر روش های سئو کلاه سیاه و کنترل اوضاع به دست گوگل است.
 • بی اعتباری لینک های اسپم و غیرطبیعی و مبارزه با استفاده از روش كلمات كليدي پر تكرار
 • جلوگیری از رتبه گرفتن سایت‌های بی کیفیت

نحوه ي كار الگوريتم پنگوئن و تاثير آن در رتبه بندي گوگل

از آنجا که در رتبه‌بندی سایت‌ها لینک‌ها نقشی اساسی دارند، قبل از الگوریتم پنگوئن ربات های گوگل برای رتبه بندی و رنک بالا، سایت هایی را انتخاب می کردند که از تعداد لینک های بیشتری استفاده کرده بودند، در نتیجه ممکن بود محتواهای بی کیفیت هم در رتبه های بالا دیده شوند.

الگوريتم پنگوئن در فواصل زماني متعددي شروع به بررسي سايت‌هاي موجود مي‌كند و در اين بين، سايت‌هاي اسپمي كه حاوي كلمات كليدي پرتكرار و یا بک لینک هاي اسپم و پولی هستند را پيدا و جريمه مي كند. جالب است بدانيد که اين الگوریتم در آپديت هاي بعدي به جاي بررسي صفحات اصلي سايت شروع به نظارت بر روي كل صفحات سايت ها نموده كه این كار باعث بالا رفتن كارايي در نتايج جستجو شد.

 در ابتدا الگوريتم پنگوئن کل سايت‌هایی را که اسپم شناسایی می نمود جريمه مي كرد ولي در آپديت هاي بعدي فقط صفحات اسپم سايت را هدف قرار می داد. جریمه بدین صورت بود که کل صفحات اسپم از ايندكس گوگل حذف شده و يا فقط عبارات اسپم حذف می شدند. موتورجستجوگوگل با درک کردن فرایند دریافت لینک، سایت هایی معتبر و با لینک‌های طبیعی را شناسایی و با رتبه بهتر نمایش داد و سایت هایی که از اسپم استفاده کرده بودند به اخرین رتبه ها فرستاده شدند.

همچنین الگوریتم پنگوئن، بر روی لینک های داخلی و دریافتی تمرکز داشت و توجهی به لینک های خارجی نداشت؛ اما در آپدیت های جدید این مشکل را حل و لینک های خروجی را هم مورد بررسی قرار داد. به روزرسانی الگوریتم پنگوئن عمدتا علیه صفحات اسپم با هدف بهینه سازی نتایج جستجو برای کاربران انجام می شود. این پیشرفت با بهبود کیفیت وب سایت های فنی با محتوای با کیفیت بالاتر حاصل شد.

همان طور در موارد بالا گفتیم كار اين الگوريتم مبارزه با روش های سئو کلاه سیاه است و روش های سئو کلاه سیاه عبارتند از:

 •  لینک سازی اسپم (Link Schemes)
 • استفاده بیش از کلمات کلیدی (Keyword Stuffing)

سندباکس گوگل مانند یک فیلتر برای مهمترین کلمات کلیدی شماست و صفحات شما مقدار کمی از ترافیک ارگانیک را جذب می کند.

الگوریتم سندباکس (Sandbox Algorithm)

چرا سایت های نوپا تا مدتی بین صفحات نتایج موتور جستجوی گوگل نیستند؟

زمانی در موتورجستجوگوگل به دنبال چیزی می‌گردید و چیزی که شما متوجه آن نمی‌شوید و توجه شما را جلب نمی‌کند این است که در هر دقیقه بیش از 300 وبسایت جدید ایجاد می شود. وب سایت های جدید به درستی توسط موتورجستجوگوگل ایندکس شده‌اند، اما آنها حتی برای کلمات کلیدی و عبارات کم رقابت هم، رتبه ای ندارند، ولی در سایر موتورهای جستجو مانند بینگ و یاهو رتبه خوبی کسب کردند.

گوگل از سال 2004 برای حل مشکل رتبه بندی وب سایت ها و ایجاد رقابت عادلانه در رتبه بندی و دسترسی سریع کاربران به صفحات با کیفیت از الگوریتم یا بهتر است بگوئیم تئوری سندباکس استفاده کرد. سندباکس گوگل مانند یک فیلتر برای مهمترین کلمات کلیدی شماست و صفحات شما مقدار کمی از ترافیک ارگانیک را جذب می کند.

این جعبه شنی موتورجستجوگوگل یک محیط آزمایشی برای سایت های نوپا است؛ تا در این مدت از کیفیت و اسپم نبودن سایت ها اطمينان حاصل كند. در واقع گوگل برای جلوگیری از پیشرفت سایت‌های اسپم در نتایج از الگوریتم سندباکس رونمایی کرد. قراردادن سایت‌ها در سندباکس موجب شد، سایت‌های تازه تاسیس نتوانند با فریب دادن موتورجستجوگوگل به سرعت در صفحه اول نتایج قرار بگیرند و باید مدتی (بین 1 تا 4 ماه) را در سندباکس (به اصطلاح جعبه شنی) بگذرانند تا GOOGLE بتواند از کیفیت محتوای آنها مطمئن شود. البته این زمان دقیق نیست، مواردی کمتر از یک ماه نیز مشاهده شده است و برای هر وب سایت متفاوت خواهد بود.

سندباکس گوگل هرگز به طور رسمی توسط گوگل تأیید نشده است. اما بسیاری متخصصین سئو از وجود آن اطمینان دارند.

وظایف ‌‌‌الگوریتم ‌‌‌سندباکس ‌‌‌گوگل

 • بررسی ‌‌‌عملکرد ‌‌‌سایت ‌‌‌های ‌‌‌جدید ‌‌‌تا ‌‌‌زمان ‌‌‌مطمئن ‌‌‌شدن ‌‌‌از ‌‌‌اعتبار ‌‌‌و ‌‌‌کیفیت ‌‌‌سایت
 • ایجاد ‌‌‌ارتباط ‌‌‌بین ‌‌‌بهترین ‌‌‌و ‌‌‌با ‌‌‌کیفیت ‌‌‌ترین ‌‌‌سایت ‌‌‌ها در ‌‌‌بین ‌‌‌صفحات ‌‌‌نتایج
 • جلوگیری ‌‌‌از ‌‌‌پیشرفت ‌‌‌سایت ‌‌‌های ‌‌‌اسپم

اهداف ‌‌‌الگوریتم ‌‌‌سندباکس ‌‌‌گوگل

 • تفکیک ‌‌‌سایت ‌‌‌های ‌‌‌جدید ‌‌‌از ‌‌‌سایت ‌‌‌های ‌‌‌موجود ‌‌‌جهت ‌‌‌رتبه ‌‌‌بندی ‌‌‌عادلانه ‌‌‌موتور ‌‌‌جستجوی ‌‌‌گوگل
 • به ‌‌‌وجود ‌‌‌آمدن ‌‌‌فرصتی ‌‌‌برای ‌‌‌تغییر ‌‌‌و ‌‌‌بهبود ‌‌‌ساختاري ‌‌‌و ‌‌‌محتوایی ‌‌‌سایت ‌‌‌های ‌‌‌جدید
 •  ‌‌‌آماده ‌‌‌سازی ‌‌‌سایت ‌‌‌های ‌‌‌جدید ‌‌‌برای ‌‌‌ورود ‌‌‌به ‌‌‌دنیای ‌‌‌پر ‌‌‌فراز ‌‌‌و ‌‌‌نشیب ‌‌‌اینترنت ‌‌‌و ‌‌‌تعیین ‌‌‌استراتژی ‌‌‌
 • جلوگیری ‌‌‌از ‌‌‌بالا ‌‌‌رفتن ‌‌‌رتبه ‌‌‌سایت ‌‌‌های ‌‌‌اسپم ‌‌‌و ‌‌‌بی ‌‌‌محتوا ‌‌‌که ‌‌‌سعی ‌‌‌در ‌‌‌گول ‌‌‌زدن ‌‌‌موتور ‌‌‌جستجوی ‌‌‌گوگل ‌‌‌دارند
 • دسترسی ‌‌‌سریع ‌‌‌تر ‌‌‌کاربران ‌‌‌به ‌‌‌سایت ‌‌‌های ‌‌‌با ‌‌‌محتوای ‌‌‌با ‌‌‌کیفیت ‌‌‌تر ‌‌‌
 • به ‌‌‌وجود ‌‌‌آمدن ‌‌‌فضای ‌‌‌رقابتی ‌‌‌عادلانه

نحوه کار الگوریتم سندباکس

اکثرا فکر می‌کنند سندباکس، الگوریتمی است که سایت را مدتی جریمه می‌کند و از پیشرفت جلوگیری می کند؛ اما اصلا اینطور نیست! سندباکس با در اختیار گذاشتن این زمان به شما کمک می‌کند تا اسپم‌ها و روش‌های کلاه سیاه را از سایت خود حذف کنید و به صورت اخلاقی آن را بهبود ببخشید. با توجه به دوره ای که در سندباکس قرار دارید می‌توانید برای بهبود وبسایت خود تلاش کنید.

البته ممکن است که الگوریتم سندباکس برای همه فعال نشود یا اگر فعال شود متوجه آن نشوید. زیرا ممکن است پیشرفت بسیار کند باشد و یا آنقدر سریع و ناگهانی اتفاق بیفتد که متوجه سندباکس بودن سایت نشوید. اما با چک کردن ابزار سرچ کنسول گوگل وب سایت خود، میتوانید از عملکرد سیگنال های کلمات کلیدی سایت خود مطلع شوید و بعد از مدتی ثبات، می بینید که سیگنال ها روند صعودی پیدا می کنند و این نشان دهنده این است که سایت شما با موفقیت از سندباکس گوگل خارج و وارد دنیای رقابتی اینترنت شده است.

وظایف الگوریتم دزد دریایی پيدا كردن سايت هاي ناقض حقوق كپي رايت (DMCA) تشخیص و نمایش سایت های اصلی و مرجع در نتایج بالا پايين آوردن رتبه سايت هاي متخلف حقوق كپي رايت در ليست رتبه بندي (Google Ranking)

الگوریتم دزد دریایی (Pirate)

سالها پيش زمانی که دنياي وب انقدر رونق نگرفته بود، اگر از قانون كپي رايت براي كاربران صحبت می کردید یک موضوع گنگ و بي كاربرد بود. شاید در هنگام جستجو در مورد عبارتی، در چند وبسایت مطالبی مشابه هم دیده باشید. یا حتی محتوای سایت خود را به صورت کپی شده در سایت دیگری ببینید. در دریای بزرگ وب همیشه سایت هایی وجود دارند که به جای ساخت محتوای اختصاصی، از سایت هایی دیگر مطالب را کپی و حق کپی رایت را رعایت نمی‌کنند.

موتورجستجوگوگل همیشه برای جلب رضایت کاربران خود، خواستار محتوای اختصاصی بوده و کاربران را به تولید محتوای اختصاصی و کاربردی تشویق می‌کند. موتورجستجوگوگل براي بالا بردن رضایت کاربرانش با کمک الگوريتم دزد دريایي يا Pirate، تمام تلاش خود را براي حفظ سلامت دنياي وب خواهد نمود.

گوگل در سال 2012 الگوریتم  دزد‌دریایی را برای جلوگیری از کپی مطالب وب و جلوگیری از نقض قوانین کپی رایت رونمایی کرد. صفحات و محتواهایی که الگوریتم دزد دریایی آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد عبارتند از: هر چیزی که در سایت قرار می‌گیرد. مثل تصویر، محصول، صدا، متن و…

این الگوریتم می تواند سایت های مرجع را از سايت هایی که کپي بردار و متقلب محسوب می شوند تشخیص دهد و مطالب و صفحات سايت هاي اصلي و مرجع را در رتبه های بالای نتایج جستجو نمایش داده و مطالب و صفحات سايت هاي کپي بردار را به جایگاه های بسیار پایین تری منتقل میکند .

الگوريتم دزد دريايي با دامنه شما کاری ندارد و بیشترین تاثیر را بر روی صفحات سایت شما در نتایج جستجو خواهد گذاشت.این الگوریتم گوگل هیچگاه صفحات سایت های کپی کننده را از نتایج حذف نمی‌کند، بلکه فقط رتبه آنها را در نتایج جستجو به شدت کاهش میدهد.

نکته مهم: متاسفانه سايت هايي که تراست رنک و برندينگ قوي تري دارند، کمتر زير ذره بين اين الگوريتم قرار مي گيرند و گاها کپي مي کنند و بالاي منبع اصلي قرار مي گيرند.

وظایف الگوریتم دزد دریایی

 • پيدا كردن سايت هاي ناقض حقوق كپي رايت (DMCA)
 • تشخیص و نمایش سایت های اصلی و مرجع در نتایج بالا
 • پايين آوردن رتبه سايت هاي متخلف حقوق كپي رايت در ليست رتبه بندي (Google Ranking)

اهداف الگوریتم دزد دریایی

 • جلوگیری از کپی مطالب وبسایت‌ها و جلوگیری از نقض قوانین کپی رایت
 • برخورد با سايت‌هايي كه توسط سيستم كپي رايت گوگل (ِDMCA) شناسايي و گزارش شده اند 
 • فرهنگ سازي رعايت قانون كپي رايت در دنياي وب 
 • ايجاد امنيت براي محتوا نويسان وب 
 • رتبه بندي عادلانه گوگل با غربالگري وب سايت ها و كشف سايت هاي ناقض حقوق كپي رايت 

نحوه كار الگوريتم دزد دريايي گوگل

موتورجستجوگوگل هر چند مدت یک بار شروع به بررسی صفحات نتایج جستجوی خود می کند و در این بین سایت هایی با رتبه های بالا که پر از محتوای کپی شده از سایت های دیگر هستند را پیدا کرده و رتبه ی این سایت ها را از آنها خواهد گرفت. در اصل می‌توانیم بگوییم که الگوریتم دزد دریایی ابتدا سارقین محتوا را پیدا کرده و جایگاه و رتبه بندی آنها را در نتایج موتورهای جستجو تغییر خواهد داد. به این ترتیب که وبسایت اصلی را شناسایی می‌کند و سپس رتبه بندی بهتر را به تولید کننده اصلی محتوا داده و سایر وبسایت ها با افت شدید رتبه مواجه خواهند شد.

شاید سئوال کنید که چرا الگوریتم دزد دریایی گوگل؛ هر چند مدت یکبار وارد عمل می شود؟

زیرا سایت هایی که به تازگی وارد دنیای وب شده اند نیاز به بررسی دارند و از طرفی هم ممکن است سایت ها اشتباها توسط الگوریتم دزد دریایی فیلتر شده که باید مجددا رتبه‌ی قبلی خود را بدست آورند. یا برعکس بعضی از سایت ها که از چشم این فیلتر دزد دریایی دور مانده و کشف نشده اند نیز جریمه شوند.

این نکته را باید متذکر شویم که درست است امنیت محتوای شما توسط الگوریتم دزددریایی به نحوی حفظ خواهد شد، اما شما نیز باید از محتوای سایت خود محافظت نمایید تا بتوانید در این دریای مواج وب آنلاین از شر دزدان دریایی محتوا در امان بمانید.

برای شکایت از سایت هایی که مطالب شما را کپی کرده اند باید از آدرس زیر استفاده کنید:

https://www.google.com/webmasters/tools/dmca-dashboard

آموزش نحوه گزارش  محتوای کپی شده به گوگل

کلیک بر روی Create a new notice و سپس فرم را با زبان انگلیسی پر کنید. حتما توجه داشته باشید که دلایل خود را کامل توضیح دهید و آدرس سایت هایی که مطالب شما را کپی کرده اند هم بنویسید. در نهایت google با توجه به دلایل و سایت ها و محتوا کارهای لازم را انجام میدهد. البته برای پاسخ google باید مدت زمان زیادی در انتظار باشید!

الگوریتم دزد دریایی چه سایت هایی را مورد هدف قرار می دهد؟!

 • سایتی که تمام مطالب خود را از یک سایت کپی می کند.
 • سایتی که تمام محتوای آن از چند سایت دیگر کپی شده است.
 • سایت هایی که برخی از منابع آن کپی است.
 • سایت هایی که چند جمله ای در محتوای خود کپی دارند.

در هر صورت هر محتوای کپی شده ای داشته باشید، از طرف گوگل توسط این الگوریتم شناسایی و جریمه می شوید.

الگوریتم کافئین گوگل

الگوریتم گوگل کافئين (حمایت از محتوای سایت)

گوگل کافئین یکی از الگوریتم های موتورجستجوگوگل است که در سال 2009 معرفی شد‏. این الگوریتم ‏در سال 2010 ‏پس از نقد و بررسی‌های مختلفی که از سمت سئوکار های مختلف برای ‏رفع ایرادات و بهبود ‏آن صورت گرفت؛ منتشر شد.‏ الگوریتم کافئین الگوریتمی بود که جانشین سیستم ‏Index‏ گوگل شد.‏

در این نوع الگوریتم دستورها مرتبا به صورت ‏live‏ یا زنده به ربات ها ارسال می‌شود و در تمام لحظات وب سایت ها بررسی می شوند و در صورت مشاهده‌ی اعمال تغییر در محتوا‌ی هر ‏وب سایت، بلافاصله محتوای جدید جایگزین می گردد. به گونه ای که ‏همواره صد ها هزار صفحه در کوتاه ترین زمان ممکن مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

‏در نحوه عملکرد این الگوریتم می توان آن را مغز انسان مقایسه نمود، به گونه ای که بسیار سریع و با ‏دقت ‏بسیار بالا عمل می‌کند.‏ یکی از ویژگی های الگوریتم کافئین، مقیاس پذیری آن است.‏ زیرا در کوتاه‌ترین زمان، امکان ایندکس کردن صفحات سایت در مقیاس بسیار وسیع وجود دارد. با این الگوریتم سرعت بارگذاری نتایج جستجو نسبت به قبل دو برابر شد.‏ الگوریتم کافئین در یک پایگاه ‏می‌تواند 100 میلیون گیگابایت اطلاعات را ذخیره و هر روز تا 100 ‏هزار گیگ اطلاعات اضافه کند.‏ این الگوریتم محتوای شبکه هاي اجتماعي را نیز مورد بررسی قرار می دهد.‏

وظایف الگوریتم گوگل کافئین

 •  دنبال محتوای به روز ‏و جدید
 • جلوگیری از نمایش محتوای کهنه و تاریخ مصرف گذشته
 • جستجوی ‏Live‏ در بین محتوای سایت و پیدا کردن سریع صفحات جدید ‏
 • ثبت و ایندکس صفحات وب سایت ها ‏و نمایش نتایج بهتر و منسجم‌تر

اهداف الگوریتم گوگل کافئین

 • هدف اصلی حمایت از محتوای سایت
 • افزایش سرعت در بروز رسانی محتوا و بهبود کیفیت محتوا و دسترسی به محتوای تازه‌تر
 • سرعت بیشتر، ایندکس بهتر و همینطور نمایش نتایج مرتبط تر

سئوی محلی چیست؟

الگوریتم کبوتر گوگل

قبل از اینکه درباره الگوریتم کبوتر صحبت کنیم باید بدانیم که سئوی محلی چیست؟ در واقع الگوریتم کبوتر با سئوی محلی گره خورده اند. پس در ادامه با توضیح سئوی محلی شتاب دی ام همراه باشید.

سئوی محلی چیست؟

آیا می دانید مشتریان در جستجوی بهترین محصولات و خدمات در نزدیکی خود هستند؟

سئو محلی با افزودن اطلاعات جغرافیایی شما به فهرست موتورهای جستجو کار می کند و این امکان را می دهد که آسان تر بر اساس موقعیت مکانی مشتری پیدا کنید. فرض کنید در یک محله ی نا آشنا و جدید هستید ، وقت ناهار است و شما به شدت احساس گرسنگی میکنید. ولی با نقشه و مکانهای این محل جدید آشنایی ندارید.

سریعا گوشی را برداشته و تصمیم میگیرید سری به گوگل بزنید و سرچ کنید: رستوران! یا رستوران نزدیک به من!

و دقیقا رستوران های نزدیک به خود را دریافت می کنید! و تعجب می کنید و از هوش گوگل متحیر می مانید. چطور ممکن است؟ براساس آمار گوگل ، 46٪ از کل جستجوها دارای “هدف محلی” هستند.

سئو محلی یا بهینه سازی موتور جستجو برای کسب و کار های محلی، که گاهی به آن بازاریابی جستجوی محلی نیز گفته می شود نوعی از SEO است که تمرکز آن روی کسب و کار های محلی بوده و برای معرفی یک موقعیت مکانی خاص انجام می‌شود. سئوی محلی از طریق روشهای مختلفی حاصل می شود كه برخی از آنها با آنچه كه در بهینه سازی استاندارد سایت انجام می شود، بسیار متفاوت است.

در واقع مجموعه تکنیک ها و فرآیند بهینه سازی است که به منظور افزایش رتبه‌ی سایت در بین کسب و کارهای محلی، صورت می گیرد و باعث می شود پس از اینکه مشتری کالا، خدمات یا مکانی را در گوگل جستجو می‌کند کسب و کار شما را به عنوان نزدیک‌ترین موقعیت مکانی به خود پیدا کند. جستجوی محلی برای کسب‌وکارهای کوچک یک امتیاز قدرتمند و بزرگ محسوب می‌شود. سئوی محلی به مشاغل کمک می‌کند تا محصولات و خدمات خود را به مشتریان محلی در کمترین زمان ارائه دهند و بدین صورت جذب مشتری های هدفمند بیشتر خواهد شد.

رعایت فاکتور هایی از قبیل: درج آدرس دقیق و کد پستی، تلفن با کد شهر و نام در تمام صفحات وب، تکراری نبودن محتوا، معرفی و لینک دهی در سایت های دیگر حتی به هنگام استفاده از مطالب شما، سرعت سایت، فعال بودن شبکه اجتماعی و درج نظرات کاربران باعث بالا رفتن رتبه در سئو محلی می‌شود. برای جمع آوری اطلاعات برای جستجوی محلی، موتورهای جستجو بر روی سیگنال هایی از جمله محتوای محلی، صفحات پروفایل اجتماعی، پیوندها و استنادها تکیه می‌کنند تا مناسب ترین نتایج محلی را به کاربر ارائه دهند.

معرفی مزایای سئوی محلی
 • کاهش نیاز کسب و کارها به تبلیغات
 • کاهش هزینه های تبلیغات
 • ماندگاری دائم و عمر طولانی نسبت به تبلیغات
 • افزایش ترافیک وب سایت و درنتیجه مشتریان جدید
 • کمک به مشتریان بالقوه و کشف تجارت شما
 •  دیده شدن شما پیش از سایر رقبا‌
 •  کسب اطلاعات مهم درباره‌ی مشتریان و خواسته های آنها
 •  ایجاد آگاهی درباره برند شما و افزایش اعتبار برند شما
 • قابلیت مشاهده کسب و کار شما در سرچ های محلی و ارگانیک
 • رتبه بندی نتایج بر اساس جستجوی محلی یا مکان جغرافیایی کاربران

الگوریتم کبوتر و نتایج مفید بر اساس موقعیت مکانی و محلی

الگوریتم کبوتر توانست عبارت های جستجو شده توسط کاربران که مربوط به مکان و لوکیشن بودند را راحت‌تر بررسی کند و بهترین نتایج را به کاربر خود نشان دهد و همچنین به بهبود نتایج جستجو شده کمک کند. در یک تعریف ساده درباره الگوریتم کبوتر می توان گفت: زمانی که کاربر عبارتی را جستجو می کند گوگل آن را بررسی می کند، اگر این عبارت مربوط به یک مکان و یا کسب و کار باشد، نزدیکترین و بهترین نتیجه را پیشنهاد می دهد. گوگل با معرفی الگوریتم کبوتر در سال 2014 کمک زیادی به نتایج جستجو با توجه به در نظر گرفتن موقعیت مکانی ما کرد.

وظایف الگوریتم کبوتر

 • جستجوی محلی؛ مرتب سازی نتایج جستجو شده بر اساس موقعیت مکانی شما است. یعنی اگر عبارت های جستجو شده توسط شما مربوط به مکان و لوکیشن باشد، گوگل بهترین نتایج را به شما پیشنهاد می دهد.
 • مهمترین وظیفه Pigeon Algorithm چک کردن و ارجاع عبارت مورد جستجوی کاربر و پیدا کردن نزدیک ترین کسب و کارها بر اساس لوکیشن (موقعیت مکانی) افراد است.

اهداف الگوریتم کبوتر

 • موقعیت مکانی یا لوکیشن؛ معیار جدید برای رتبه‌بندی
 • کمک به کسب و کارهای محلی و ارائه اطلاعات دقیق از کسب و کارها
 • ایجاد رابطه مستقیم بین نتایج جستجوی محلی و دنیای وب
 • توجه به مکان های نزدیک کاربر و نمایش بهتر از همیشه نتایج جستجو به کاربران
 • افزایش کارایی و سرعت بخشیدن نتایج جستجو بر اساس مکان و خواسته ی کاربر
 • امکان ایجاد فرصت جذب بهتر و بیشتر کسب و کارهای اطراف کاربران

نحوه کار الگوریتم کبوتر

برای اینکه بفهمیم الگوریتم کبوتر چگونه کار می‌کند با یک مثال ساده توضیح می دهیم.

در موتورجستجوگوگل عبارت فروشگاه های کفش نزدیک من را جستجو کنید. موتورجستجوگوگل با بررسی این عبارت متوجه می‌شود که شما به دنبال نزدیکترین و بهترین نتایج در نزدیکی خود هستید. پس نتایجی را به شما نشان می دهد که بهترین باشند. با توجه به توضیح بالا، گوگل با الگوریتم کبوتر مکان شما را تشخیص می‌دهد و می‌تواند فروشگاه های کفش نزدیک شما را پیدا کند.

زمانیکه عبارت جستجو شده به یک موقعیت مکانی یا یک کسب‌و‌کار محلی اشاره دارد، فاکتورهایی مانند فاصله مکانی،  ساعت کاری و سهولت دسترسی حتی از میزان اعتبار سایت یا محتوای قرار گرفته در آن مهم‌تر خواهند بود. در اصل تمرکز الگوریتم کبوتر روی سئوی محلی (Local Seo) و جستجوگر محلی (Local Search) است، که بهتر است توضیحی مختصر درباره این دو داده تا خیلی بهتر کارایی این الگوریتم را درک کنید.

جستجوگر محلی (Local Searcher)

کار این جستجوگر بدین صورت است که لوکیشن عبارت مورد جستجوی شما را پیدا می کند. یعنی مثلا اگر عبارت پمپ بنزین را جستجو کنید، سعی میکند نزدیک ترین پمپ بنزین را برای شما پیدا کند.

سئوی محلی (Local Seo)

در کل کار سئو بهینه سازی نتایج مورد جستجو است، که در این الگوریتم فرصتی را برای کسب و کارها ایجاد می‌کند تا اطلاعات دقیق و مکان کسب و کار خود را بتوانند سریع تر و با دسترسی بیشتر در اختیار کاربران نزدیک به کسب و کارشان قرار دهند.

حالا دیگر متوجه شدید که الگوریتم کبوتر چقدر سریع و دقیق می تواند کار شما را راحت تر کند. شتاب دی‌ام توصیه می‌کند که اگر صاحب کسب و کار هستید بهتر است با وارد کردن لوکیشن کسب و کارتان به راحتی به آن رونق بدهید و هم دسترسی را برای کاربران اطرافتان راحت تر کنید.

الگوریتم تازگی محتوا یا همان Google freshness algorithm در ابتدا در سال 2009 به صورت یک الگوریتم جانبی در کنار به‌روزرسانی Google Caffeine معرفی شد.

الگوریتم تازگی محتوا (Freshness)

الگوریتم تازگی محتوا یا همان Google freshness algorithm در ابتدا در سال 2009 به صورت یک الگوریتم جانبی در کنار به‌روزرسانی Google Caffeine معرفی شد. سپس در سال 2011 برای اولین بار به صورت یک الگوریتم مستقل معرفی شد. این الگوریتم در واقع شروع‌کننده پیشرفتی بود که باعث شد در سال اخیرهای نتایج جستجوها بهینه‌تر و هدفمندتر شوند. در طول سال‌های گذشته این الگوریتم بروز رسانی‌های زیادی را تجربه کرده است. در زمان انتشار این الگوریتم بیش از 35 درصد سایت‌ها جایگاه خود را در نتایج گوگل از دست دادند.

الگوریتم تازگی محتوا به معنی استفاده از محتواهای تازه بر اساس جدول زمانی منتشرشده نیست. بلکه این الگوریتم محتواها را بر اساس اطلاعات و داده‌های ارائه‌شده در آن موردبررسی قرار می‌دهد. هرچه اطلاعات و مفهوم‌های ارائه‌شده در محتوا جدیدتر و بروزتر باشد محتوا از نظر این الگوریتم تازه‌تر خواهد بود. گوگل با استفاده از الگوریتم تازگی محتوا، صفحات سایت‌ها را روزانه موردبررسی قرار می‌دهد. ممکن است شما در سال قبل محتوایی را منتشر کرده باشید. در طول سال مدام آن را بر اساس اطلاعات جدید بروز رسانی کرده باشید. گوگل در طول این یک سال مدام این تغییرات را بررسی می‌کند. با استفاده از این الگوریتم، گوگل محتوای به‌روزرسانی شما را مفید شناسایی کرده و آن را در نتایج جستجو به کاربران نمایش می‌دهد. این کار برای گوگل اهمیت زیادی دارد.

درک الگوریتم تازگی محتوا می‌تواند تأثیر مناسبی در سئوی سایت شما داشته باشد. مهم‌ترین نکته در خصوص این الگوریتم این است که محتوای شما باید بروز باشد. در نتیجه مقالات قبلی خود را باید مدام بررسی کنید و محتواهای آن‌ها را بر اساس اطلاعات جدید بروز رسانی کنید. همچنین باید محتواهای جدیدی بر اساس اطلاعات بروز شده منتشر کنید.

وظایف الگوریتم تازگی محتوا

 • بررسی سایت‌های خبری به صورت هدفمند و دسته‌بندی آن‌ها بر اساس محتوای جدید
 • پوشش رویدادهای ورزشی یا نمایش‌های تلویزیونی و استفاده از پنل دسته‌بندی جداگانه‌
 • شناسایی محتواهای جدیدتر و بروزتر و نمایش آن‌ها به کاربران.
 • شناسایی رویدادها یا موضوعات داغ (ترند شده) و نمایش آن‌ها به کاربران.
 • شناسایی سایت‌های فعال در حوزه‌های تخصصی که خیلی سریع اقدام به انتشار محتواهای جدید می‌کنند.

اهداف الگوریتم تازگی محتوا

 • یکی از مهم‌ترین اهداف این الگوریتم شناسایی محتواهای پرطرفدار است.
 • هدایت کاربران به سایت‌هایی که محتواهای بروز شده و جدید منتشر می‌کنند.
 • می‌توانید محتواهای مفیدتری را برای کاربران تولید کنید.
 • بررسی سایت‌هایی که محتواهای قدیمی خود را با استفاده از اطلاعات جدید بروز رسانی کرده‌اند و بهبود رتبه آن‌ها.

نحوه کار الگوریتم تازگی محتوا

الگوریتم تازگی محتوا به صورت تخصصی محتواها را از لحاظ اطلاعات و داده‌های ارائه شده مورد بررسی قرار می‌دهد. به عنوان مثال اطلاعات ارائه شده در خصوص یک فیلم (تاریخ پخش، مقدار فروش و جوایز به دست آمده)، یک بازیگر (تعداد و نام فیلم‌های بازی شده، زندگی شخصی، جوایز کسب شده و غیره) و یا حتی یک نرم‌افزار (نسخه نرم‌افزار، ویژگی‌های نرم‌افزار، آخرین به‌روزرسانی ارائه شده و غیره) را با آخرین اطلاعات آن در بانک اطلاعاتی خود، مورد مطابقت قرار می‌دهد. اگر اطلاعات ارائه شده در سایت آپدیت نباشد، کیفیت محتوا را پایین تشخیص می‌دهد.

گوگل با استفاده از الگوریتم تازگی محتوا به مدیران سایت‌ها اعلام کرده است که محتواهای بروز رسانی شده برای گوگل از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در نتیجه مدیران سایت‌ها باید در کنار تولید و انتشار محتوای جدید، محتواهای قدیمی خود را درصورتی‌که نیاز به به‌روزرسانی دارند، آپدیت کنند. این آپدیت می‌تواند شامل یک محتوای متنی اضافه‌شده، محتوای ویدئویی یا حتی یک پادکست صوتی باشد.

  

الگوریتم پیج لایوت Page Layout

الگوریتم Page Layout یا الگوریتم طرح بندی در 19 ژانویه سال 2012 به نام “Top Heavy” یا ” The Above the Fold ” منتشر شد. این الگوریتم نسبت به سایت هایی از تبلیغات زیاد و آزاردهنده استفاده می‌کنند حساس است و تبلیغات در بالای صفحه، پاپ آپ ها، فلش ها را پس از شناسایی جریمه کرده و از قطار نتایج رتبه بندی خارج می‌کند. با توجه به نام این الگوریتم، می‌توان دریافت که به قسمت‌های بالایی صفحات سایت کار دارد و به مخالفت با آنها بر خواهد آمد. اما اسلايدر ها مورد هدف اين الگوريتم نيستند.

وظایف الگوریتم پیج لایوت

 • شناسایی تبلیغات پر حجم و آزاردهنده کاربران
 • شناسایی سایت ها با تبلیغاتی بیشتر از محتوای اصلی
 • کاهش اعتبار و رتبه با جریمه کردن سایت های تبلیغاتی آزاردهنده

اهداف الگوریتم پیج لایوت

الگوریتم پیج لایوت سطوح گسترده‌ی محتوای متنی را در بر نمی‌گیرد، بلکه برخلاف آنها این الگوریتم به محتوای تصویری با حجم بالا و تبلیغات در بالای صفحه، تبلیغات با حجم زیاد در وسط صفحه یا گوشه ها، پاپ آپ ها، فلش ها و به طور کلی هر نوع تبلیغی که باعث کندی و لود سایت شود؛ یا برای کاربران جذاب نباشد و باعث شود کاربر برای رسیدن به محتوا صفحه را اسکرول (Scrolling) کند؛ برخورد می‌کند.

عملکرد الگوریتم پیج لایوت

الگوریتم طرح بندی، نسبت به سایت هایی که بیش از حد تبلیغات استفاده می‌کنند حساس است. اکثر آن ها را که با تبلیغات زیاد در بالای صفحه، گوشه ها و وسط صفحه باعث کندی سایت؛ و در نتیجه آن عدم جذابیت برای مخاطب و اعصاب خوردی او می‌شوند را شناسایی و جریمه می‌کند. البته گوگل با آگاهی از اینکه امروزه تبلیغات یکی از منابع در آمد عموم سایت ها می‌باشد؛ با سایت هایی که به طرز مناسب و درست و با در نظر گرفتن رضایت کاربران تبلیغ می‌کنند، مشکلی ندارد. چنانچه از زمان انتشار این الگوریتم از هر 10سایت تنها 1 سایت جریمه شدند.

الگوریتم موش کور کاربرد و عملکرد مشابهي با الگوريتم کبوتر دارد.‏

الگوریتم موش کور (Possum)

الگوریتم موش کور کاربرد و عملکرد مشابهي با الگوريتم کبوتر دارد.‏ سئوی محلی نیز نوعی از بهینه سازی است که به کاربران این اجازه را می دهد تا کسب و کار های مورد ‏نظر ‏خود که در نزدیکی آن ها قرار دارد را پیدا کنند. ‏الگوریتم موش کور یا Possum‏ فرآیندی است که توسط موتور جستجو انجام می شود، تا سئو ‏محلی ‏را ‏مورد بررسی قرار دهند. این الگوریتم که کاربرد و عملکرد مشابهي با الگوريتم کبوتر دارد، سال ‏‏2016 ‏آخرین بروزرسانی خود را انجام داد.

‏این الگوریتم به بررسی و تحلیل نتیجه های حاصل از لوکال سئو می‌پردازد و برای بهبود رتبه‌ی آن ها ‏و ‏حاصل شدن نتایج بهتر هم برای دارندگان کسب و کار محلی و هم مشتریان و کاربران تلاش می‌کند.‏ تاثير اصلی الگوريتم موش کور روي نتايج سئو محلي و گوگل مپ بود و در حال حاضر به عنوان مهم‌ترین و ‏بزرگ‌ترین تغییر پس از الگوریتم کبوتر گوگل در جستجوی محلی ‏می‌باشد.‏ این الگوریتم را مي توانيم ‏تکميل کننده سئو محلي بناميم.‏‏ ‏

با موش کور کسب وکار هاي نوپا در نتايج محلي جایگاه بهتري خواهند داشت.‏ اين الگوريتم باعث شد نتايج ‏سئو محلي براي کاربران دقيق‌تر از قبل شود ‏و‏ تصميم مي‌گيرد که چه زماني يک بيزنس، در نتايج محلي نمايان شود و چه زماني در نتايج نشان داده نشود. گوگل پس از معرفي الگوریتم موش ‏کور ‏يا ‏possum‏ حساسيت بسياري روي يکپارچگي آدرس براي کسب و کارها نشان ‏داد.‏

وظایف الگوریتم موش کور

 • افزایش سطح دقت نتایج جستجو هاي محلي برای کسب و کارها و کاربران
 •  ایجاد تغییرات و تنوع در نتایج جست و جوی محلی وتکميل کننده‎ ‎سئو‎ ‎محلي
 • بررسی و ارزیابی نتایج حاصل از لوکال سئو و تاثير بر روي نتايج سئو محلي و گوگل مپ  
 • تصميم مي‌گيرد که چه زماني يک‎ ‎بيزنس، در نتايج محلي گوگل نمايان شود.
 • با موش کور‎ ‎کسب‎ ‎وکار هاي‎ ‎نوپا در نتايج محلي‎ ‎سئوي بهتري خواهند داشت.‏
 • این الگوریتم تشخیص می‌دهد یک‎ ‎وب‎ ‎سایت چه زماني در نتايج نشان داده نشود.‏
 • سئوی محلی سایت ها را به طور دوره ای ارزیابی کرده و رتبه بندی کسب و کار ها را انجام می دهد.‏‎

اهداف الگوریتم موش کور

 • نمایش متنوعی از کسب و کار ها برای رضایت بیشتر کاربران
 • تمایز کردن کسب و کارهای متفاوتی که در یک مکان واقع شده اند
 • ادغام کردن کسب و کارهای هم اسمی که مدیر آن ها یک نفر است.‏
 • نمایش و ارزیابی کسب و کار هایی که در خارج از محدوده شهر هستند.‏
 • جستجوي محلي عملکرد دقيق تري نسب به جستجوي ارگانيک خواهد داشت.‏
 • باعث رونق و رقابت کسب و کارهای کوچک با کسانی که کارشان بزرگ است و رونق گرفته

‏نحوه کار الگوریتم موش کور

همانطور که در شتاب دی ام اشاره کردیم، “‏Possum‏” به روزرسانی در الگوریتم رتبه بندی جستجوی ‏محلی است ‏و تصمیم می گیرد چه موقع کسب و کارها در نتایج جستجوی محلی نشان ‏داده شوند. گاهی اوقات با فیلتر ‏کردن لیست های کسب و کار از نتایج جستجو  این بدان معنی ‏است که برخی از مشاغل محلی ممکن است ‏همیشه برای یک جستجوی یکسان ظاهر نشوند.‏

کسب و کار های نوپا یا خارج از محدوده‌ی شهر به واسطه این الگوریتم از رتبه بندی بهتری نسبت به قبل ‏برخوردار شدند.‏ یکپارچگی آدرس از اهمیت زیادی برخوردار است؛ یعنی باید در تمام فضای مجازی و اینترنت از یک نام و ‏آدرس مشترک استفاده کنید تا باعث رتبه بندی بهتر شود.‏ مکان فیزیکی که در حال حاضر یک کسب و کار دارد اهمیت بیشتری نسبت به مکان قبلی آن دارد و تمام ‏فعالیت ها به منظور بهبود رتبه می‌بایست با آدرس جدید منطبق شود.‏ جستجوی محلی عملکرد دقیق تری نسبت به جستجو ارگانیک دارد.‏

الگوریتم موش‎ ‎کور يا‏ possum‏، بر روي کسب و کارهاي زير تاثير مي گذارد:‏

 •   کسب و کارهاي خارج از محدوده شهر
 • کسب و کارهايي که در يک آدرس يکسان هستند
 • کسب و کارهاي متعلق به يک شرکت مادر

‏ دستور پیشنهادات موتورجستجوگوگل که به آن‎ ‏‎Google Suggest‏ یا ‏Autocomplete‏ نیز می‌گویند

الگوریتم پیشنهادات گوگل

‏ دستور پیشنهادات موتورجستجوگوگل که به آن‎ ‏‎Google Suggest‏ یا ‏Autocomplete‏ نیز می‌گویند در سال 2008 معرفی شد. این الگوریتم به منظور ‏دسترسی سریع ‏تر کاربر به نتایج جستجوی دلخواهش به وجود آمده است. این دستور ‏ادامه‌ی عبارت تایپ ‏شده‌ی کاربر را حدس زده و تحت عنوان لیستی به ‏کاربر نشان می‌دهد.‏

وظایف الگوریتم پیشنهادات گوگل‏

 • دسترسی سریع تر کاربر به نتایج جستجوی دلخواهش
 • دیدن کلمات کلیدی مشابه و محبوب دیگر

اهداف الگوریتم پیشنهادات گوگل‏

 این الگوریتم اهدافی که مد نظر دارد را می‌توان همان اعمال تاثیر گذار روی ویژگی آن دانست. البته در ‏این دستور از کلمات کلیدی مستهجن جلوگیری به عمل می آید.

عملکرد الگوریتم پیشنهادات گوگل

در هنگام تایپ در کادر به طور خودکار اطلاعات و کلمات کلیدی بررسی می‌شود و این دستور ادامه‌ی عبارت ‏را حدس زده و تحت عنوان لیستی به کاربر نشان می‌دهد.

هر پیشنهاد شامل کلماتی است که معمولا در کنار ‏هم توسط کاربر استفاده می‌شود. بدین منظور از فناوری ‏Ajax‏ استفاده می‌شود که امکان تغییر محتوای ‏صفحه، بدون بارگیری مجدد صفحه را دارد.‏

عوامل تاثیرگذار بر روی لیست نتایج پیشنهادات گوگل‏‏

ارزش کلمه: یعنی هرچقدر یک کلمه از جاهای مختلف بیشتر جستجو شود امکان قرارگیری در پیشنهاد ‏گوگل بیشتر می‌باشد.‏
ارزش مکان جغرافیایی: هرچه در یک منطقه، یک کلمه بارها جستجو شود؛ در لیست قرار می‌گیرد.‏
‏کلماتی که در فضای مجازی و اینترنت زیاد مورد توجه قرار گیرند وارد لیست می‌شوند.‏

 یکی دیگر از الگوریتم های سخت گیر لیست‌گوگل، الگوریتم گورخر یا ‏Google Zebra Algorithm‏ می‌باشد.

الگوریتم گورخر (google zebra algorithm)

یکی دیگر از الگوریتم های سخت گیر لیست‌گوگل، الگوریتم گورخر یا ‏Google Zebra Algorithm‏ می‌باشد. نام گذاری این ‏الگوریتم در واقع بخاطر ویژگی پوست راه راه و سیاه و سفید این حیوان می‌باشد که آن را از گزند مهاجمان و آسیب دیدن ‏توسط آن ها حفظ می‌کند. درست مشابه وظیفه ای که الگوریتم گورخر در مقابل کاربران موتورجستجوگوگل دارد.‏

الگوریتم زیرا در واقع عامل خروج سایتهای اسپم و متخلف فروشگاهی می باشد. وظیفه الگوریتم گورخر یا زبرا در واقع کنترل و زیر نظر داشتن فروشگاه‌های اینترنتی است که در دنیای وب ‏به وفور دیده ‏می‌شوند. این الگوریتم، به دنبال وب سایت های قانونی و استاندارد است. با استفاده از این الگوریتم از تخلفات اینترنتی تا حدی ‏جلوگیری ‏می شود.‏ مهمترین رسالتی که این الگوریتم دارد، فروشگاه‌های نامعتبر را از ‏فروشگاه‌های معتبر ‏جدا ‏ساخته و بهترین فروشگاه را در خصوص خرید یک محصول خاص به ما پیشنهاد کند.‏

پس به کمک این الگوریتم که در حال آپدیت هم می باشد و تا همین لحظه نیز روی وبسایت‌ها اجرایی شده ‏است، ‏می‌توان ‏خریدی مطمئن را تجربه کرد. سایت‌های نامعتبر به طور قطعی توسط این ‏الگوریتم ‏شناسایی شده و به طور کامل از ‏نتایج گوگل حذف می‌شوند و این سیاست‌های سخت‌گیرانه موتورجستجوگوگل برای خرید ‏مطمئن توسط مردم را نشان می‌دهد.‏

وظیفه الگوریتم گورخر گوگل

 • ‏حفاظت از کاربران در مقابل سایت های کلاهبردار و متقلب
 • بررسی و شناسایی ‏کلاهبرداران و حذف آن ها از نتایج

هدف الگوریتم گورخر

 • ‏هدف این الگوریتم سایت های تجارت الکترونیک و فروشگاه های اینترنتی می‌باشد.‏
 • ‏نظارت بیشتر و بهتر بر تجارت الکترونیک توسط گوگل است.‏
 • ‏ خروج سایت های اسپم و متخلف فروشگاهی . ‏
 • ‏ بهبود و پاکسازی جامعه تجارت الکترونیک توسط حذف فروشگاه های غیر معتبر
 • بالا آوردن فروشگاه های ‏معتبر در نتایج سرپ

نحوه عملکرد الگوریتم گورخر گوگل

سایت هایی که با کلاهبرداری از کاربران درآمد دارند شناسایی شده و از لیست رتبه بندی حذف می شوند.‏  رعایت مواردی مانند: امانت داری، پشتیبانی، احترام به نظرات و… در کل جلب رضایت ‏مشتری و رساندن خدمات درست به آن، وب سایت شما را از آسیب دیدن توسط گورخر گوگل حفظ می‌کند.‏

بنابراین در نظر داشته باشید که هر چقدر وبسایت یا فروشگاه اینترنتی که تاسیس می‌کنید به روزتر و با ‏تنوع ‏محصولی و ‏محتوای بیشتری باشد، درصد چراغ سبز الگوریتم گورخر به شما بیشتر خواهد بود. در نتیجه ‏از ‏روز اولی که فروشگاه آنلاین خود ‏را راه اندازی می‌کنید به این نکته توجه کنید که مهم‌ترین مسئله برای ‏این ‏الگوریتم اعتمادسازی شما بین مردم است و تمامی ‏رفتارهای روی سایت به صورتی که بیان شد ‏توسط ‏الگوریتم گورخر زیر نظر است.‏

الگوریتم رقص گوگل یا Google Dance در واقع نوعی الگوریتم برای دسته‌بندی سایت‌ها در نتایج جست‌وجو است.

الگوریتم رقص گوگل یا Google Dance

الگوریتم رقص گوگل یا Google Dance در واقع نوعی الگوریتم برای دسته‌بندی سایت‌ها در نتایج جست‌وجو است. هر زمان که یک سایت محتوایی را بروز رسانی می‌کند یا محتوای جدید را منتشر می‌کند، الگوریتم‌های گوگل این تغییر را بررسی کرده و بر اساس آن تغییری در رتبه‌بندی سایت‌ها ایجاد می‌شود. حال به این فکر کنید که گوگل روزانه چندین میلیون سایت را مورد بررسی قرار می‌دهد و هر کدام از این سایت‌ها در طول روز مدام در حال تغییر رتبه و جایگاه خود هستند. به همین دلیل این الگوریتم با نام الگوریتم رقص گوگل یا Google Dance معرفی شده است.

در گذشته گوگل برای اینکه رتبه‌بندی سایت‌ها کمتر دچار نوسان شوند فعالیت و کار این الگوریتم را به صورت دوره‌ای انجام می‌داده است. در نتیجه این الگوریتم از 36 روز یک‌بار اجرا می‌شد و نتایج جست‌وجوها را تغییر می‌داد. در سال شما شاهد 10 بار اجرا شدن این الگوریتم بودید. از سال 2003 به بعد و با گسترش استفاده از اینترنت در بین کاربران، گوگل اساس کار این الگوریتم را به صورت هفتگی تغییر داد. هدف گوگل از این کار این بود که نتایج معتبرتر و بهتر را به کاربران خود ارائه دهد. موتور جستجوهای دیگر نیز از این الگوریتم استفاده می‌کنند. با این حال گوگل به دلیل تعداد کاربران بالایی که دارد از این الگوریتم در فواصل زمانی کوتاه‌تری استفاده می‌کند.

وظایف الگوریتم رقص گوگل

 • دسته‌بندی سایت‌ها بر اساس محتواهای مختلف
 • بررسی تغییرات انجام شده در سایت‌ها و رتبه‌بندی آن‌ها
 • بررسی محتوای سایت‌ها از لحاظ کاربر پسند بودن در زمان اجرای الگوریتم
 • بررسی مدت زمان حضور کاربر در صفحات رتبه‌بندی شده جهت شناسایی مفید بودن مطالب
 • بررسی رقابت در کلمات کلیدی استفاده‌شده جهت رتبه‌بندی سایت‌ها
 • بررسی لینک سازی های انجام شده در محتواهای جدید و تأثیر آن‌ها در رتبه‌بندی سایت‌ها
 • بررسی تغییرات مثبت انجام شده در سایت‌ها و تأثیر آن‌ها در بهبود کیفیت محتوا و کاربر پسند بودن محتوا
 • ارائه فرصت دیدن شدن به سایت‌های رتبه پایین و بررسی رفتار کاربران در این سایت‌ها (جهت شناسایی محتواهای مفید در این سایت‌ها)

اهداف الگوریتم رقص گوگل

 • مهم‌ترین هدف این الگوریتم ارائه نتایج مفیدتر به کاربران است.
 • هدف بعدی این الگوریتم شناسایی سایت‌هایی است که محتوای مفید و کاربر پسند تولید می‌کنند اما در رقابت با سایت‌های بزرگ عقب می‌افتند.
 • با استفاده از این الگوریتم سایت‌هایی که محتواهای با کیفیت تولید می‌کنند این شانس را دارند که بهتر و بیشتر دیده شوند.
 • تغییرات مفید سایت‌ها با استفاده از این الگوریتم سریع‌تر دیده می‌شوند. در نتیجه در رتبه سایت‌ها تأثیر بالایی خواهند داشت.
 • بررسی اطلاعات ارائه شده توسط الگوریتم‌های دیگر، جهت رتبه‌بندی بهتر سایت‌ها، برای بهتر دیده شدن.
 • دسته‌بندی سایت‌ها بر اساس کلمات کلیدی مختلف.
 • شناسایی استراتژی‌های مفید برای تولید محتوا و جذب مخاطب در سایت‌هایی که به صورت موقت به رتبه بالا صعود کرده‌اند.
 • شناسایی محتواهای مفید و جذاب برای کاربران (محتواهایی که باعث شده است سایت به رتبه بالا برود) و برنامه‌ریزی برای تولید این‌گونه محتواها

نحوه کار الگوریتم رقص گوگل

امروزه الگوریتم‌های گوگل هوشمندتر شده‌اند. تنها یک الگوریتم نمی‌تواند تأثیر بالایی در رتبه‌بندی سایت‌ها داشته باشد. همین امر هم برای الگوریتم رقص گوگل رخ داده است. این الگوریتم در سال‌های اخیر محتوا سایت‌ها را بر اساس عوامل مختلفی دسته‌بندی و مرتب‌سازی می‌کند. همچنین اطلاعات زیادی را از طریق الگوریتم‌های دیگر دریافت می‌کند که در رتبه‌بندی تأثیر دارند. در واقع الگوریتم رقص گوگل با کمک سایر الگوریتم‌ها و داده‌های به دست آمده (مانند بررسی سایت شما از دید کاربران و مفید بودن مطالب ارائه‌شده، کلمات کلیدی استفاده‌شده، اعتبار سایت شما برای کاربران، مدت‌زمان حضور کاربران در سایت شما و غیره) رتبه سایت شما را مشخص می‌کند.

الگوریتم موبایل گدون (Mobilegeddon) و تاثیر آن در سئو

الگوريتم موبايل گدون (‏Mobilegeddon)

الگوريتم موبايل گدون ‏Mobilegeddon برای بهبود نتايج جستجو در تلفن همراه ‏رونمایی شد. گوگل بر اساس آناليز هاي خود مي ‏داند بيشتر مخاطبان، کاربران موبايلي هستند، بنابراین‏ به بهبود نتايج جستجو در تلفن همراه کمک می کند و ‏ فقط رتبه بندي در ‏دستگاه‌هاي موبايل را تغيير مي‌دهد.‏ الگوریتم موبایل گدون گوگل تمرکز مستقیم روی قابلیت موبایل فرندلی بودن داشته و هر سایتی که ‏نسخه موبایل آن در تمامی ورژن‌های موبایل و تبلت به صورت ریسپانسیو نباشد، شامل جریمه‌ شده و جایگاه‌های ‏پایین‌تری را در دستگاه های موبایلی کسب می‌کند.

پياده‌سازي اين الگوريتم، براي اين است که تنها سايت‌هاي واکنش گرا ‏و ‏Mobile friendly‏ به صدر نتايج بيايند.‏ اين الگوريتم جزء جديدترين الگوريتم هاي گوگل به حساب مي آيد.‏ در نظر داشته باشید ‏که برای این الگوریتم فقط صفحه اصلی سایت شما ملاک نبوده و تمامی صفحات موجود در سایت را به صورت جداگانه بررسي ‏خواهد کرد.‏

همانطور که گفته شد مهم‌ترین ملاک برای الگوریتم گدون سایزهای مختلفی است که برای ‏موبایل بهینه کرده باشید و در تمامی اندازه ها، نوشته‌ها درست و خوانا نمایش داده شود و کاربر صفحات سايت را در نسخه موبايل به صورت کاملا بهینه مشاهده نمايد.‏ در این شرایط است که برای شما جایگاه مناسبی در نظر خواهد گرفت. به این موضوع دقت داشته باشید که برای پیاده‌سازی ورژن ‏موبایل شما نیاز به یک ورژن مخصوص نسخه موبایل نخواهید داشت فقط کافیست که قالب سایت خود را برای سایزهای مختلف بهینه کنید.‏

نکته حائز اهمیت دیگری که روی الگوریتم گدون و جایگاه شما در گوگل تاثیرگذار می‌باشد، بلافاصله ‏بعد از ریسپانسیو کردن ورژن‌های مختلف موبایل شاهد رشد رتبه‌های وب سایت خود در نسخه‌ی موبایلی خواهید بود و صاحب جایگاهی خواهید شد  که ممکن است در ورژن دسکتاپ نباشید. به ريسپانسيو بودن سايت اهميت ويژه اي بدهيد و کاربر پسند بودن ‏آن را در نظر بگيريد.‏

نکات ‌مهم ‌درباره ‌موبایل ‌فرندلی

چرا ‌یک ‌وب ‌سایت ‌باید ‌موبایل ‌فرندلی ‌باشد؟

‌‌با ‌توجه ‌به ‌رشد ‌روز ‌افزون ‌دستگاه‌های ‌هوشمند ‌و ‌استفاده ‌عموم ‌مردم ‌از ‌موبایل ‌و ‌تبلت، ‌جستجو به وسیله‌ی موبایل ‌در ‌موتور ‌های ‌جستجو ‌نسبت ‌به ‌رایانه ‌به ‌شدت ‌افزایش ‌پیدا ‌کرده، ‌و ‌این ‌روند ‌افزایشی ‌روز ‌به ‌روز ‌در ‌حال ‌افزایش ‌است.‏ گوگل ‌هم ‌این ‌موضوع ‌را ‌درک ‌کرده ‌و ‌برای ‌تجربه ‌بهتر ‌کاربران ‌خود، ‌سازگار ‌کردن ‌سایت ‌و ‌محتوا ‌با ‌موبایل ‌یک ‌مسئله ‌مهم ‌و ‌ضروری ‌تبدیل ‌شده ‌است. ‌‌موبایل ‌فرندلی ‌بودن ‌سایت ‌نه ‌تنها ‌به ‌شما ‌کمک ‌می ‌کند ‌ترافیک ‌بیشتری ‌را ‌جذب ‌کنید، ‌بلکه ‌به ‌نرخ ‌تبدیل‏Conversion ‎Rate‏ ‌نیز ‌کمک ‌می ‌کند.

نکات ‌مهم ‌درباره ‌موبایل ‌فرندلی
 • ‌موبايل ‌فرندلي ‌گوگل، ‌در ‌راستاي ‌بهینه سازی ‌سايت ‌ها ‌و ‌جهت ‌جلب ‌رضايت ‌کاربران ‌موبايل ‌ارائه ‌شده ‌است.‏
 • اگر ‌وب ‌سايت ‌شما ‌رسپانسیو ‌طراحي ‌شده، ‌منتظر ‌افزايش ‌رتبه ‌بندي ‌سايت ‌خود ‌در ‌نتايج ‌جستجو ‌باشيد.‏
 • ‏‌الگوريتم ‌موبايل ‌فرندلي ‌نتايج ‌جستجو ‌را ‌در ‌تمام ‌زبان ‌هاي ‌جهان ‌تحت ‌تاثير ‌قرار ‌مي ‌دهد.‏
 • ‌الگوريتم ‌موبايل ‌فرندلي ‌حالت ‌خاکستري ‌ندارد؛ ‌یا ‌وب ‌سايت ‌شما ‌براي ‌موبايل ‌ريسپانسيو ‌است ‌يا ‌خير.
 • ‌اين ‌الگوريتم ‌در ‌جستجوهايي ‌که ‌توسط ‌دسکتاپ ‌صورت ‌مي ‌گيرد، ‌هيچ ‌تغييري ‌اعمال ‌نمي ‌کند.‏
 • موبایل فرندلی تنها ‌بر ‌نتايج ‌جستجو ‌که ‌توسط ‌موبايل ‌انجام ‌شده ‌تأثير ‌دارد. ‌‏
 • ‏‌براي ‌تست ‌موبايل ‌فرندلي ‌بودن ‌وب ‌سايت ‌خود ‌مي ‌توانند ‌از ‌ابزار ‌آنلاين‌گوگل ‌استفاده ‌نمائيد.‏

چک کردن موبایل فرندلی بودن

‌برای چک ‌کردن ‌يک ‌سايت ‌برای ‌ ‌موبايل ‌فرندلي ‌ميتوانيد ‌به ‌آدرس ‌زیر ‌مراجعه ‌کنید:‏

https://search.google.com/test/mobile-friendly

ساده ترین راه مینیمایز کردن یا کوچک کردن صفحه مرورگر است؛ که در صورت نامناسب بودن سایت مورد نظر شما اسکرول افقی ‏را هم مشاهده می‌کنید.‏ می‌توانید موبایل فرندلی بودن سایت را با ابزارهای گوناگونی بررسی نمود، که آن ها را به اختصار بیان می‌کنیم.‏

‏ابزار های حرفه ای برای برسی موبایل فرندلی بودن:‏

1- Mobile friendly test

 ‎در این سایت شما می‌توانید موبایل فرندلی بودن سایت مورد نظر خود را از نگاه ربات های گوگل بررسی کنید؛ بدین منظور ‏URL‏ ‏سایت خود را در قسمت مشخص وارد نموده و روی ‏Test URL‏ کلیک کنید.‏

2- Page Speed Insights

این نیز ابزار دیگری از گوگل است که برای بررسی سرعت سایت به وجود آمده و با رویکرد دیگری موبایل فرندلی بودن را هم بررسی ‏می‌کند. با وارد کردن ‏URL‏ و کلیک بر روی ‏Analyze‏ انجام می‌گیرد.‏

‏3- ‏Mobile Website Testing Speed Tool

این ابزار از دو ابزار پیشین جدیدتر بوده و به نوعی کار هر دوی آن ها را انجام می‌دهد. شما می‌توانید با وارد کردن ‏URL‏ هر ‏سایت و صبر کردن به منظور بررسی سایت مورد نظر شما، میانگین سرعت لود شدن سایت و واکنش گرایی به موبایل را مشاهده ‏کنید که نتیجه‌ی بررسی آن 3 عدد بین 0-100 می‌باشد. ‏

اهداف الگوریتم موبايل گدون

 • دادن اولويت به سايت‌هايي موبایل فرندلی
 • تنها سايت‌هاي واکنش گرا و ‏Mobile Friendly‏ به صدر نتايج بيايند.
 • جریمه و حذف سايت هايي که ريسپانسيو و واکنش گرا نيستند
 •  فقط رتبه‌بندي در دستگاه‌هاي موبايل را تغيير مي‌دهد.‏
 • بهبود نتايج جستجو در تلفن همراه
 • کاربر صفحات سايت را در نسخه موبايل به صورت بهينه‌تر مشاهده نمايد.
 • از فايل ها يا ابزار‌هايي مثل فلش که براي موبايل ها و تبلت ها کاربرد ندارد در وب خبری نیست.‏

گوگل فرد

الگوریتم گوگل فرد (Google Fred)

الگوریتم فرد در تاریخ 8 مارس سال 2017 راه اندازی شد. این الگوریتم به عنوان یکی از جدیدترین الگوریتم های گوگل شناخته می‌شود. با محتواهای کوتاه و بلند آن هم به گونه‌ای نامناسب برخورد داشته و علاوه بر این موارد با سایت‌هایی که تبلیغ محور هستند نیز برخورد خواهد داشت. اکثر سایت‌ها تحت تأثیر وبلاگ‌هایی هستند که مطالب کوتاه و کم کیفیت را ارائه می‌دهند که به نظر می‌رسد بیشتر به منظور ایجاد درآمد تبلیغ آن مطالب را ایجاد می‌کنند. اگر می‌خواهید در سایت خود تبلیغاتی را نشان دهید در وهله اول اطمینان حاصل کنید که صفحات مورد نظر جهت تبلیغ از کیفیت بالایی برخوردار باشند و بتوانند در زمینه کاری خود اطلاعات مرتبط و کافی را به مخاطبان ارائه دهند.

در واقع هدف اصلی این الگوریتم محتواهای تبلیغاتی مضر، محتواهای کم‌ارزش و محتواهایی که از لحاظ سئو در گروه کلاه سیاه‌ها قرار می‌گیرند است. البته این الگوریتم به تمامی سایت‌ها ضربه وارد نمی‌کند اما سایت‌هایی که از روش‌های تبلیغاتی و محتوای کم ارزش دارای رتبه‌بندی سئو شده بودند را تحت تأثیر قرار داده و رتبه آن‌ها را از بین می‌برد.

سعی نکنید گوگل را فریب دهید و صفحه خود را پر از لینک‌های نامرتبط سازید و از تبلیغات بسیار استفاده کنید، آن هم به امید اینکه گوگل متوجه نمی‌شود و با کمک تبلیغاتی که انجام می‌دهید سود ببرید. شما می‌توانید تبلیغات را به اندازه کم و به گونه‌ای که منجر به ایجاد تقلب نشود و هیچ یک از قوانین الگوریتم گوگل را نقض نکند استفاده کنید تا بتوانید علاوه بر سوددهی مناسب از تبلیغات، از طرف گوگل نیز سود بالایی را به دست آورید.اگر رتبه سایت شما در مارس 2017 کاهش یافت، بدانید که شما تنها نیستید. در اواسط ماه مارس، جامعه جستجو و کاربران اینترنت با شایعاتی مبنی بر به‌روزرسانی الگوریتم جدید گوگل، با هدف بررسی تاکتیک‌های سئو کلاه سیاه پر شد. این به‌روزرسانی با نام الگوریتم گوگل فرد (Google Fred) شناخته می‌شود. بروز رسانی باعث تغییر بزرگی در رتبه‌بندی و ترافیک سایت‌هایی شد که از تاکتیک‌های سئو و کسب درآمد سیاه استفاده می‌کردند. مهم‌ترین مواردی که باعث شد رتبه سایت‌ها به شدت افت کند استفاده از تبلیغات سنگین، روش‌های سئوی کلاه سیاه و همچنین تولید محتوای بی ارزش بود.

وظایف الگوریتم فرد

 •  شناسایی و حذف سایت‌هایی که با تبلیغات بسیار رتبه‌بندی شده‌اند.
 •  شناسایی و حذف سایت‌هایی که محتوای آن‌ها (معمولاً در قالب وبلاگ) به صورت بی ارزش و تنها با اهداف سئوی سایت تولید شده است.
 • شناسایی و حذف سایت‌هایی که دارای محتوا تبلیغاتی یا لینک‌های وابسته در سراسر جهان هستند.
 • شناسایی سایت‌های ارائه دهنده تبلیغات فریبنده
 • شناسایی سایت‌هایی که دارای مشکلات فراوان در زمینه UX هستند.
 • شناسایی سایت‌هایی که دارای مشکلات ریسپانسیو و مشکلات نسخه موبایل هستند.
 • شناسایی و حذف سایت‌هایی که از روش‌های کسب درآمد تهاجمی و سئوی سیاه استفاده می‌کنند.
 • یکی از وظایف الگوریتم Google Fred بررسی شهرت وب‌سایت (کیفیت بک لینک‌ها، جوایز کسب شده، نظرات مثبت کاربران و نظرات متخصص و غیره) است.

اهداف الگوریتم فرد گوگل

 • الگوریتم Google Fred بر روی تاکتیک‌های سئو کلاه سیاه برای کسب درآمد تهاجمی تمرکز دارد، بنابراین بزرگ‌ترین راه‌حل این است که تبلیغات سایت را کاهش دهید و کیفیت محتوای را افزایش دهید.
 • یکی از اهداف مهم الگوریتم Google Fred این است که نحوه قرارگیری تبلیغات در سایت‌ها مناسب باشد. تبلیغات نباید باعث شود که تجربه کاربر در استفاده از محتوای سایت دچار مشکل شود.
 • یکی دیگر از اهداف الگوریتم فرد این است که محتوای تولید شده کاربرپسند باشد. در نتیجه در روش‌های تولید محتوا باید سعی کنید تا جای ممکن کاربر نهایی را مد نظر قرار دهید.
 • از اهداف دیگر این الگوریتم می‌توان به بروز بودن و تازه بودن محتوا اشاره کرد. این الگوریتم همواره محتواهایی که بروز رسانی شده و تازه هستند را مورد توجه قرار می‌دهد محتواهای قدیمی توسط این الگوریتم شناسایی شده و از نتایج جست‌وجوها حذف می‌شوند.

نحوه کار الگوریتم فِرِد گوگل

نحوه کار الگوریتم Google Fred به این صورت است که محتوا و ساختار وب‌سایت‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. هر سایت در بخش‌هایی مانند تبلیغات تهاجمی، سئوی کلاه سیاه، تبلیغات گمراه کننده، استفاده زیاد از لینک‌های گمراه کننده، محتواهای کمر ارزش مورد بررسی قرار می‌گیرد. با بررسی این موارد سایت‌ها در الگوریتم Google Fred درجه‌بندی و رتبه‌بندی می‌شوند. گوگل با استفاده از این الگوریتم شیوه‌های نامناسب و مشکوک را شناسایی کی دره و سایت‌های که از این شیوه‌ها استفاده کرده باشند را از نتایج جست‌وجوهای خود حذف می‌کند. بر اساس نحوه کار این الگوریتم برخی از سایت‌ها از 50 الی 90 درصد کاهش رتبه را تجربه کرده‌اند.

الگوریتم گوگل برت قرار است روش جستجو برای در موتور جستجوی گوگل تغییر دهد.

الگوریتم گوگل برت (Google BERT)

الگوریتم گوگل برت قرار است روش جستجو برای در موتور جستجوی گوگل تغییر دهد. در گوگل روزانه میلیاردها جستجو انجام می‌شود. برخی از عبارات به راحتی قابل جست‌وجو هستند با این حال برخی دیگر ممکن است به صورت کامل توسط موتور جستجو درک نشوند. به همین دلیل گوگل از الگوریتم جدیدی استفاده می‌کند که بتواند این پیچیدگی‌ها را درک کند. الگوریتم برت گوگل نوعی الگوریتم کمکی برای درک و پردازش زبان‌های مختلف است. نام این الگوریتم از عبارت Bidirectional Encoder Representations from Transformers گرفته شده است. در این الگوریتم با استفاده از یادگیری ماشینی در کل متن، گوگل می‌تواند به خوبی مفهوم و کلیت متن را درک کند.

وظایف الگوریتم گوگل بِرت

 • شناسایی کلمات اضافی مانند “به، برای، روش، استفاده و غیره” در عنوان‌ها و بررسی مفهوم و ارتباط آن‌ها با کلمه کلیدی اصلی
 • این الگوریتم می‌تواند یک کلمه یا عبارت را با یک پاراگراف یا کل متن تطبیق دهد.
 • شناسایی سؤالات متداول و پرکاربرد که توسط کاربران استفاده می‌شود. در این صورت سؤالات تکراری شناسایی شده و به عنوان سؤالات مهم در نظر گرفته می‌شوند.
 • شناسایی معنا و مفهوم عبارات در متن‌ها و پاراگراف‌ها و بررسی مترادف‌ها و محتواهای تولید شده برای بهینه‌سازی نتایج جست‌وجو.
 • شناسایی معناهای مختلف یک کلمه و درک بهتر عبارت جست‌وجو شده توسط کاربر
 • بررسی ریچ اسنیپ های اعمال شده توسط مدیران سایت‌ها برای بررسی بهتر محتواهای قرار داده شده در سایت‌های فروشگاهی

اهداف الگوریتم گوگل BERT

 • یکی از مهم‌ترین اهداف الگوریتم گوگل بِرت پردازش عبارات و نوشته‌های چپ‌نویس و راست نویس و تطبیق آن‌ها با هم است.
 • یکی از اهداف مهم الگوریتم بِرت گوگل این است که کلمات اضافی قبل و بعد از کلمات اصلی را نیز شناسایی و درک کند و با توجه به مفهوم آن‌ها نتایج جستجو را بهتر کند.
 • یکی دیگر از اهداف این الگوریتم کمم به دستیار صوتی گوگل است تا مفهوم عبارت اعلام شده از کاربر را بهتر و جامع‌تر درک کند.
 • یکی دیگر از اهداف این الگوریتم پر کردن شکاف مربوط به بخش الگوریتم رنگ برین در توانایی پردازش زبان‌ها و گویش‌های مختلف است.
 • این الگوریتم باعث می‌شود که کاربران در زمان تولدی محتوا، محتوایی را نگارش کنند که بهتر و راحت‌تر توسط مخاطب درک شده و به راحتی به سؤالات آن‌ها پاسخ داده شود.
 • از اهداف ای الگوریتم این است که به جای تمرکز در استفاده از کلمات کلیدی برای مفهوم محتوا تمرکز شود. در نتیجه دیگر روش‌های سنتی سئو و کلمات کلیدی، کارساز نخواهند بود.

نحوه کار الگوریتم برت

الگوریتم برت گوگل کلمات وارد شده به گوگل را با سایر کلمات و عبارت موجود در متن‌ها بررسی می‌کند. در نتیجه دیگر کلمات با کلمات مقایسه نمی‌شوند و یک کلمه ممکن است با یک عبارت که مفهوم یکسانی با آن کلمه داشته باشد مقایسه شود. سپس هوش مصنوعی موتور جست‌وجو بر اساس نتایج بدست آمده از این الگوریتم فرآیند رتبه‌بندی را بر روی نتایج بدست آمده در این الگوریتم اعمال می‌کند. در نهایت نتایج بدست آمده برای رتبه‌بندی نهایی نتایج جهت نشان دادن به کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورتی که الگوریتم تأثیر متن‌ها را نسبت به کلمه جست‌وجو شده مثبت قلمداد کند در نتایج جست‌وجو این موارد نشان داده می‌شود. بر اساس ادعای گوگل به ازای هر 10 جست‌وجوی انجام شده، 1 عدد تحت تأثیر الگوریتم BERT قرار گرفته است. در حال حاضر این الگوریتم توانایی شناسایی کلمات محاوره‌ای از اصلی را دارد در نتیجه کلمات و حروف اضافه مانند “برای ” و “to” را در یک عبارت تشخیص داده و آن‌ها را در نتایج خود لحاظ نمی‌کند.

الگوریتم مدیک (Medic) گوگل

الگوریتم گوگل مدیک

الگوریتم گوگل مدیک که با نام Google Medic نیز شناخته می‌شود در سال 2018 به صورت یک بروز رسانی به کاربران معرفی شد. با استفاده از این الگوریتم سایت‌های بسیاری از صنایع تحت تأثیر قرار گرفتند. با این حال بیشتر سایت‌ها و صفحاتی که تحت تأثیر این الگوریتم قرار گرفتن سایت‌ها و صفاتی بودند که تأثیر مستقیم روی سرمایه (پول) و همچنین سلامتی شما داشتند.

الگوریتم گوگل مدیک در واقع برای بررسی سایت‌هایی که در حوزه های سلامت، بهداشت، سرمایه و سبک زندگی فعال بودند ارائه شد. هدف اصلی این الگوریتم بررسی این سایت‌های مرتبط با سلامت و سرمایه بود. در صورتی که کاربران با مراجعه به این سایت‌ها سرمایه، تجارت و یا حتی سلامت خود را در خطر می‌دیدند، نتایج این سایت از جست‌وجوی گوگل حذف می‌شدند. البته این الگوریتم با بررسی رفتار کاربران، محتوای ارائه شده در این سایت‌ها، بررسی وضعیت سلامت و استاندارد بودن سایت‌ها و خیلی موارد دیگر اقدام به بررسی و رتبه‌بندی سایت‌ها می‌کند.

هدف اصل گوگل از ارائه این الگوریتم این بود تا سایت‌هایی که به صورت مؤثر بر سرمایه، سبک زندگی، شادابی و سلامت کاربران تأثیرگذار بودند را بررسی کرده و طبقه‌بندی نماید. این الگوریتم باعث به وجود آمدن الگوریتم دیگی با نام YMYL که مخفف عبارت Your Money, Your Life بود شد.

وظایف الگوریتم گوگل مدیک

• بررسی سایت‌های مرتبط با سلامت و پزشکی
• بررسی سایت‌های مرتبط با معاملات مالی و خریدها
• بررسی سایت‌های مرتبط با اطلاعات حقوقی
• بررسی مقالات و صفحات خبری که در آن‌ها اطلاعات پزشکی و یا مالی ارائه می‌شود.
• بررسی سایت‌ها و صفحاتی که در آن‌ها سبک زندگی و یا داروی های تناسب‌اندام ارائه می‌شود.
• بررسی مقالات و توصیه‌های پزشکی ارائه شده توسط افراد و یا سازمان‌های تخصصی
• بررسی مقالات و نوشته‌های علمی و مالی که توسط کارشناسان نوشته شده و در آن‌ها به نظریات اجتماعی اشاره‌شده است.
• بررسی صفحات و سایت‌هایی که در آن‌ها مشاوره حقوقی و موضوعاتی مانند قراردادها، نحوه خرید املاک و مشاوره‌های مالیاتی قرار داده شده است.

اهداف الگوریتم گوگل مدیک

• بررسی محتوای سایت‌ها بر اساس مفید بودن
• بررسی محتوای سایت‌ها بر اساس الگوریتم YMYL
• صفحاتی که در آن‌ها از ساختار الگوریتم E-A-T استفاده نشده است یا به مقدار کمی استفاده شده است را مجازات می‌کند.
• به صفحاتی که دارای محتوای مفید برای کاربر هستند و قصد فریب موتور جست‌وجو ندارند پاداش می‌دهد و امتیاز آن‌ها را برای رتبه‌بندی افزایش می‌دهد.
• محتوای صفحات را از لحاظ موارد غیر قانونی مثل لینک‌های مخفی، محتوای غیرتخصصی، فیشینگ ها و غیره بررسی می‌کند.
• یکی از اهداف مهم این الگوریتم بررسی صفحات سایت و ساختار سایت در خصوص سوء استفاده از ساختارهای نشانه‌گذاری یا همان rich snippets است.

نحوه کار الگوریتم گوگل مدیک

بر اساس اعلام گوگل هدف اصلی الگوریتم‌های ارائه شده در موتور جست‌وجوی گوگل این است که اطلاعات و نتایج نشان داده شده تا جای ممکن مطابق نیاز کاربر باشد؛ بنابراین برخی از این الگوریتم‌ها به بررسی کمی و کیفیتی محتوای سایت‌ها می‌پردازند و آن‌ها را امتیازدهی می‌کنند تا با استفاده از این امتیازها در رتبه‌بندی‌ها قرار گیرند. گوگل در سال‌های اخیر مفهوم سودمند بودن را نیز به این الگوریتم‌ها اضافه کرده است و نحوه کار الگوریتم گوگل مدیک نیز به همین صورت است.

این الگوریتم محتوای وب سایت‌ها را از لحاظ سودمند بودن بررسی می‌کند. حال ممکن است این محتواها در زمینه فعالیت‌های مالی باشند یا در زمینه فعالیت‌های سلامتی، هر چه که سودمندتر باشند برای گوگل و الگوریتم گوگل مدیک مهم‌تر خواهند بود. نحوه کار الگوریتم گوگل مدیک به این صورت است که صفحات سایت‌ها را از لحاظ سودمند بودن بررسی می‌کند. در این فرآیند نتیجه اصلی هدفی است که کاربر از مطالعه محتوای سایت به دست می‌آورد. در نتیجه هرچه محتوا پربارتر، غنی‌تر و مفیدتر باشد بیشتر می‌تواند برای کاربر مفید باشد.

الگوریتم e-a-t گوگل

الگوریتم گوگل E-A-T

الگوریتم گوگل E-A-T یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌هایی است که Google برای تعیین اینکه آیا محتوا برای خوانندگان ارزشمند است یا نه استفاده می‌کند. در صوتی که محتوا برای کاربر ارزشمند باشد و بتواند به نیازهای کاربر پاسخ دهد اعتبار بالایی دریافت می‌کند و می‌تواند در رتبه‌های بالاتر و بهتر نمایش داده شود. الگوریتم گوگل E A T برای اولین بار در سال 2014 معرفی شد. این الگوریتم به ارزیابی کیفیت محتوای منتشر شده در سایت‌ها می‌پردازد. به طور خلاصه، الگوریتم گوگل EAT مشخصه‌ای است که نشان می‌دهد یک صفحه با کیفیت است و آن را برای کاربران مفید می‌کند.

بازخورد این ارزیابی‌ها و بررسی کیفیت محتواها مستقیماً بر رتبه‌بندی سایت‌ها تأثیر نمی‌گذارد؛ اما به گوگل کمک می‌کند تا رتبه‌بندی سایت‌ها را در طول زمان بهبود بخشد. با توجه به این موارد می‌توان این‌گونه برداشت کرد که الگوریتم گوگل E-A-T یک فاکتور مستقیم رتبه‌بندی گوگل نیست، اما تأثیر بالایی در سئوی سایت‌ها دارد. با این حال، به‌روزرسانی دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت جستجو در ماه می ۲۰۱۹ توسط مجموعه گوگل باعث شد که اهمیت E-A-T کمی تغییر کند. اکنون، این الگوریتم به عنوان یک عامل در تعیین کیفیت صفحه فعالیت می‌کند و درجه اعتبار بالایی در بین الگوریتم‌های گوگل دارد.

وظایف الگوریتم گوگل EAT

• الگوریتم گوگل E-A-T یکی از معیارهای اصلی گوگل است.
• وظیفه این الگوریتم اطمینان از این است که محتوایی که مردم مصرف می‌کنند مضر نیست و مفید خواهد بود.
• وظیفه دیگر این الگوریتم رتبه‌بندی سایت‌ها بر اساس تخصص و اعتبار معتبر آن‌ها است.
• این الگوریتم هم چنین وظیفه بررسی محتواهای مرتبط با الگوریتم YMYL بر عهده دارد.
• این الگوریتم به عنوان یک الگوریتم شناخته شده و معتبر در بین دیگر الگوریتم‌های گوگل است که با آن‌ها ارتباط نزدیکی برای رتبه‌بندی سایت‌ها دارد. در نتیجه یکی از وظایف این الگوریتم ارسال اطلاعات درست به سایر الگوریتم‌ها برای اعتباربخشی درست است.

اهداف الگوریتم گوگل E A T

• یکی از مهم‌ترین اهداف الگوریتم گوگل E-A-T تولید محتوای با کیفیت است.
• هدف دیگر این الگوریتم بررسی نویسنده محتوا است. آیا فرد نویسنده در زمینه که محتوا را نگارش کرده است حرفه‌ای است یا خیر.
• یکی دیگر از اهداف این الگوریتم بررسی منابع استفاده شده در محتوا است. آیا محتوا از منابع مناسب و حرفه‌ای استفاده کرده است یا خیر.
• یکی دیگر از اهداف این الگوریتم این است که بررسی کند آیا سایتی که محتوا را منتشر کرده است خود دارای اعتبار کافی در زمینه‌های معرفی شده است یا خیر.

نحوه فعالیت الگوریتم گوگل E-A-T

نحوه فعالیت الگوریتم گوگل EAT بر اساس سه اصل کلی در این الگوریتم ماست. این سه اصل کلی عبارت‌اند از:

• تخصص سازنده محتوا: همان‌طور که گفته شده نویسنده محتوا باید در زمینه که فعالیت می‌کند خود دارای تخصص و اعتبار باشد تا محتوای تولید شده توسط ایشان نیز دارای اعتبار بالایی باشد.
• معتبر بودن سازنده محتوا، خود محتوا و وب سایت: محتوا و سایتی که محتوا در آن منتشر می‌شود باید از اعتبار خوبی نزد گوگل برخوردار باشند. این اعتبار توسط الگوریتم‌های دیگر نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.
• قابل اعتماد بودن سازنده محتوا، خود محتوا و وب سایت: همان‌طور که گفته شده سایت و نویسنده محتوا باید قابل اعتماد باشد. بررسی این فرآیند بر اساس رفتار کاربران است. هرچه کاربران به یک سایت و محتوای ارائه شده در آن اعتماد بیشتری داشته باشد اعتبار آن سایت نزد الگوریتم گوگل E-A-T افزایش پیدا می‌کند.

الگوریتم گوگل E-A-T برای فعالی خود دستورالعمل‌های مشخصی دارد. برخی از این دستورالعمل‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

• به کاربران کمک کند.
• توسط یک متخصص ایجاد شود.
• در یک سایت معتبر درج شود.
• قابل اعتماد باشد.
• به طور منظم به روز شود.

در صورت امکان، محتوا باید با سطح بالایی از تخصص ایجاد شود. در این بین صفحاتی که نفرت پراکنی می‌کنند، اطلاعات نادرست ارائه می‌دهند، باعث فریب کاربران می‌شوند و غیره در رتبه‌های پایین‌تر الگوریتم گوگل E-A-T قرار می‌گیرند.

الگوریتم MUM

الگوریتم MUM

الگوریتم MUM یکی از جدیدترین و پیچیده‌ترین الگوریتم‌های گوگل است. موتورهای جستجوی امروزی به اندازه کافی قدرتمند نیستند تا بتوانند پاسخ یک متخصص را بدهند؛ اما موتور جست‌وجوی گوگل با فناوری جدیدی به نام Multitask Unified Model یا MUM، به شما برای رفع این نوع نیازهای پیچیده کمک می‌کند. با کمک این الگوریتم در آینده، برای انجام کارها به جستجوهای کمتری نیاز خواهیم داشت. زبان می‌تواند مانع مهمی برای دسترسی به اطلاعات باشد. الگوریتم MUM این پتانسیل را دارد که با انتقال دانش به زبان‌ها، این مرزها را بشکند.

می‌تواند از منابعی که عبارت جستجویتان را با آن زبان نوشته‌اید یاد بگیرد و به رساندن آن اطلاعات به شما کمک کند. بر اساس اعلام نظر کارشناسان، معرفی MUM نشان دهنده تغییر پارادایم اصلی بعدی برای جستجوی گوگل پس از مرغ مگس‌خوار، رنک برین و یرت است. در حالی که نوآوری‌های قبلی مبتنی بر یادگیری ماشین بر اساس چندین مدل آموزش دیده برای وظایف مختلف هستند، هدف در MUM استفاده از تنها یک مدل برای همه وظایف مربوط به نمایه‌سازی، بازیابی اطلاعات و رتبه‌بندی سایت‌ها است.

ساده‌سازی مدل‌های یادگیری ماشینی مزایای زیادی برای عملکرد جستجو دارد، اما قبل از اینکه بتوانید به طور کامل متوجه شوید که یک تغییر عمده MUM چه چیزی را نشان می‌دهد، ابتدا باید بفهمید که در اینجا با چه چیزی سروکار داریم. پس در ابتدا به این سؤال پاسخ می‌دهیم که الگوریتم MUM چیست؟ در واقع این الگوریتم MUM مخفف Multitask Unified Model است و یک فناوری جدید برای جستجوی گوگل است که برای اولین بار در می 2021 معرفی شد. الگوریتم MUM با هوش مصنوعی یا درک و پردازش زبان طبیعی کار می‌کند و به پرسش‌های جستجوی پیچیده با داده‌های چندوجهی پاسخ می‌دهد. با توجه به این موارد می‌توان گفت که الگوریتم MUM چندزبانه است و اطلاعات را از فرمت‌های رسانه‌ای مختلف برای پاسخ به سؤالات پردازش می‌کند. این الگوریتم علاوه بر متن، تصاویر، ویدئو و فایل‌های صوتی را نیز درک می‌کند.

وظایف الگوریتم MUM

• وظیفه اصلی الگوریتم MUM ارائه یک درک عمیق از دانش جهانی است.
• الگوریتم MUM باید به 75 زبان به طور هم‌زمان آموزش ببیند تا آن‌ها را بفهمد.
• الگوریتم MUM باید بتواند اطلاعات را علاوه بر متن، تصاویر، صدا و ویدئو درک کند.
• الگوریتم MUM نیاز به انجام چندین جستجو برای مقایسه و یادگیری موضوع جستجو شده را از بین می‌برد. کاربران در یک جستجو با MUM به جای نیاز به انجام چندین جستجو بینش بهتری خواهند داشت.
• الگوریتم MUM باید اطلاعات بهتری را به کاربر نمایش دهد. در واقع وقتی صحبت از اطلاعات مقایسه‌ای به میان می‌آید، MUM نتایج بهتری ارائه می‌دهد. اگر کاربر بخواهد آب‌وهوا را در دو منطقه مختلف مقایسه کند، این کار را می‌توان در یک نتیجه ساده انجام داد.
• الگوریتم MUM. پرسش‌های کاربر را می‌گیرد و با استفاده از هوش مصنوعی خود باید این سؤالات را در بین زبان‌ها با دقت بالایی بررسی کرده و اطلاعات بهتری را ارائه دهد.

اهداف الگوریتم گوگل مام

• گوگل از MUM برای گسترش بیشتر پایگاه‌های اطلاعاتی معنایی مانند نمودار دانش و نزدیک‌تر شدن به هدف پایگاه‌داده دانش کامل استفاده می‌کند.
• با استفاده از MUM، گوگل می‌خواهد جستجوی بین‌المللی را حتی بهتر کند تا همه شاخص‌ها و نمونه‌های جستجو در سراسر جهان را به سطح کیفی مشابهی برساند.
• الگوریتم MUM می‌خواهد تمام قالب‌های رسانه را برای جمع‌آوری اطلاعات (داده‌کاوی)، درک آن و پردازش آن در نتایج جستجو بررسی کند. این فرآیند باید به گونه‌ای باشد که هدف جستجو به طور بهینه ارائه شود و تجربه کاربر با جستجوی گوگل بسیار بالاتر رود.

نحوه کار الگوریتم گوگل مام

الگوریتم MUM این پتانسیل را دارد که به شما در انجام کارهای پیچیده کمک می‌کند. در واقع نحوه کار الگوریتم MUM بر اساس هوش مصنوعی پیشرفته است. این الگوریتم از چارچوب متن به متن T5 استفاده می‌کند و 1000 برابر قدرتمندتر از BERT است. همچنین الگوریتم MUM نه تنها زبان را می‌فهمد، بلکه آن را تولید می‌کند. به این الگوریتم 75 زبان مختلف و بسیاری از وظایف مختلف به طور هم‌زمان آموزش داده شده است و به آن اجازه می‌دهد تا درک جامع‌تری از اطلاعات و دانش جهانی نسبت به مدل‌های قبلی ایجاد کند.

همچنین نحوه کار این الگوریتم به صورت چند وجهی است؛ بنابراین اطلاعات را در متن و تصاویر درک می‌کند و در آینده می‌تواند به حالت‌های بیشتری مانند ویدیو و صدا گسترش یابد. با توجه به فعالیت این الگوریتم می‌توان به این نتیجه رسید که هر زمان که با هوش مصنوعی جهشی به جلو می‌کنیم تا اطلاعات جهان را در دسترس‌تر کنیم، این کار را مسئولانه انجام می‌دهیم. هر بهبودی در جستجوی Google تحت یک فرآیند ارزیابی دقیق قرار می‌گیرد تا اطمینان حاصل شود که نتایج مرتبط‌تر و مفیدتری ارائه می‌دهیم. اگرچه ما در روزهای اولیه کاوش MUM هستیم، اما این نقطه عطف مهمی به سوی آینده‌ای است که در آن Google می‌تواند تمام روش‌های مختلف ارتباط و تفسیر طبیعی افراد را درک کند.

در واقع الگوریتم MUM قطعه بعدی پازل گوگل در راه رسیدن به یک موتور جستجوی صرفاً معنایی است که به طور مداوم در حال بهبود زمینه جستجوها و محتوا است؛ بنابراین، ارتباط محتوا و متن‌ها برای تطبیق، هدف جستجو را درک می‌کند.

فاکتورهای رتبه بندی الگوریتم جستجوی گوگل چیست؟

الگوریتم های گوگل برای ارائه نتایج مفید و مرتبط با یکدیگر در ارتباط هستند و گاهی اوقات اطلاعات با کیفیت بدست آمده از یک الگوریتم در الگوریتم‌های دیگر استفاده می‌شود. امروزه گوگل از چندین الگوریتم برای ارزیابی میزان مرتبط بودن یک صفحه وب برای یک جستجوی خاص استفاده می کند. بنابراین کسانی که مسئولیت سئو را بر عهده دارند نه تنها باید به لینک بیلدینگ، بلکه باید مجموعه ای از عوامل را همیشه مورد توجه قرار دهند. مواردی از جمله لینک سازی داخلی، ساختار آدرس دهی، ساختار (معماری) سایت، محتوا، قابل اعتماد بودن و بسیاری از موارد دیگر که برای گوگل و الگوریتم های آن دارای اهمیت است. به عنوان سئوکا، ما باید به نحوه عملکرد الگوریتم های گوگل و فاکتورهای رتبه بندی آنها وسواس داشته باشیم.

1. معنی عبارات جستجو و هدف جستجوی کاربر

برای ارائه نتایج مرتبط، گوگل و الگوریتم های آن باید بفهمند که کاربر دقیقاً به دنبال چه چیزی است و هدف او از جستجو چیست. زمانی که گوگل بفهمد کاربر چه چیزی را جستجو می کند، می تواند تعیین کند که صفحه شما چقدر با جستجوی او مرتبط است. این شامل مراحلی مانند تشخیص و تصحیح اشتباهات املایی و تلاش سیستم تشخیص مترادف که به گوگل امکان یافتن نتایج مرتبط را می دهد، حتی اگر کاربر عبارات را ناقص تایپ کرده باشد. الگوریتم های گوگل کلمات را می فهمند و قصد دارند مرتبط با جستجوهای جستجوگر باشند. بنابراین جستجوی کاربران را با محتوای مناسب ارتباط می دهد. توسعه این سیستم بیش از پنج سال طول کشید و به طور قابل توجهی نتایج را در بیش از 30٪ از جستجوها در سراسر زبان های بهبود بخشید.

الگوریتم های گوگل همچنین سعی می کنند بفهمند شما به دنبال چه نوع اطلاعاتی هستید. اگر در جستجوی خود از کلماتی مانند «آشپزی» یا «مدل مانتو» استفاده کرده‌اید، الگوریتم های گوگل برای سئو متوجه می‌شوند که برای آشپزی باید دستور العمل‌ های آشپزی و برای مدل مانتو تصاویر مانتو را نمایش دهد تا با هدف شما مطابقت داشته باشد. اگر به زبان فارسی جستجو کنید، نتایج نمایش داده شده به آن زبان خواهد بود. الگوریتم های گوگل همچنین می‌توانند تشخیص دهند که بسیاری از پرس‌و‌جوها دارای هدف محلی هستند، به طوری که وقتی «سینما» را جستجو می‌کنید، نتایجی را در مورد سینماهای های اطراف دریافت می‌کنید که ارائه می‌دهند. در ادامه به تشریح قابلیت های الگوریتم گوگل برای درک معنی عبارات جستجو می پردازیم.

الگوریتم های گوگل موارد مختلفی را درک و ارزیابی می کنند که شامل موارد ذیل می باشد:

معنی کلمات

کلمات استفاده شده در زبان طبیعی دقیقا به چه معنا هستند؟ الگوریتم های رتبه بندی گوگل برای ارائه نتایج مرتبط، ابتدا باید آنچه را که به دنبال آن هستید مشخص کنند. برای انجام این کار، مدل‌های زبانی ساخته تا از کلمات کمی که در کادر جستجو وارد می‌کنید، مفیدترین نتایج را ارائه دهد.
هدف کاربر از جستجو: کاربر با جستجوی عبارات دقیقا به دنبال چه چیزی است؟ دریافت اطلاعات، بررسی محصول، خرید محصول، یافتن یک وب سایت خاص؟

تازگی محتوا

آیا عبارت جستجو شده متکی به زمان است و به اطلاعات تازه و به روز نیاز دارد؟ اگر شخصی از عبارت جستجوی «خرید آیفون جدید» استفاده کند معنی، هدف و نیازکاربر به تازگی نیاز دارد. یعنی باید آخرین مدل تولید شده آیفون را مشاهده نماید. اگر پرس و جو به موقع باشد و به اطلاعات به روز نیاز داشته باشد، کلمات درون عبارت جستجو ممکن است این هدف را نشان دهند، به عنوان مثال «امروز» یا «هفته آینده». گوگل می تواند تشخیص دهد که آیا صفحه شما با این پرس و جو مرتبط است یا خیر و آن را بر اساس آن رتبه بندی می کند.

پیشنهاد جستجوهای مرتبط

اما گاهی اوقات، به خصوص با پرس و جوهای عمومی، درک منظور کاربر بسیار دشوار است. در این موارد، گوگل بهترین نتایج را نشان می‌دهد، اما انتخاب‌های دیگری را نیز ارائه می‌دهد که به تعیین نتایج جستجو کمک می‌کند.

زبان جستجوگر

یکی از اولین چیزهایی که گوگل در نظر می گیرد زبانی است که پرس و جو با آن نوشته می شود و موقعیت مکانی کاربر در این مورد به ویژه در صورتی که کاربر در جستجوی کسب و کارهای محلی باشد مهم است.

عبارات مترادف و هم معنی

گوگل همچنین مترادف کلمات استفاده شده در پرس و جو را در نظر می گیرد و می تواند آنها را با محتوای وب سایت مطابقت دهد. بنابراین نیازی به بهینه سازی صفحه خود برای هر تغییری از یک کلمه ندارید، زیرا گوگل احتمالاً ارتباط کلمات کلیدی را درک می کند، به عنوان مثال، بلیط هواپیما و بلیط چارتری

ارتباط صفحات

ابتدایی ترین سیگنال مرتبط بودن اطلاعات؛ زمانی که محتوا حاوی کلمات کلیدی مشابهی است که عبارت جستجوی شما وجود دارد. فراتر از فیلتر کلمات کلیدی، الگوریتم های گوگل عبارات کلیدی را بررسی می کنند که عبارت جستجو شده شما حاوی کلمات کلیدی مشابهی است یا خیر؟ زمانی که کارب کلمه شیر را جستجو می کند، گوگل از تاریخچه جستجو و سایر سیگنال ها متوجه می شود که کاربر به دنبال خرید شیر گاو است. اما ممکن است تصاویری از شیر جنگل یا محصولات شیرآلات ساختمان را نیز پیشنهاد دهد. با در نظر گرفتن این موضوع، الگوریتم ها ارزیابی می کنند که آیا صفحه دیگری با محتوای مرتبط تری فراتر از کلمه کلیدی شیر وجود دارد یا خیر.
در اینجا گوگل داده ها را به سیگنال تبدیل کرده و سیستم های یادگیری ماشین را کمک می کند تا ارتباطات را بهتر درک کنند. موتورجستجو باید صفحاتی که با پرس و جوی جستجوی کاربر مرتبط هستند را پیدا کند و به درخواست جستجوی کاربر به بهترین شکل ممکن پاسخ دهد. این کار را با خزیدن و نمایه سازی منظم تمام وب سایت های موجود در اینترنت و تجزیه و تحلیل محتوای آنها انجام می دهد. توجه به این نکته مهم است در حالی که سیستم‌های الگوریتمی گوگل به دنبال سیگنال‌های قابل سنجش برای ارزیابی ارتباط هستند، اما برای تحلیل مفاهیم ذهنی مانند دیدگاه های ذهنی فرد یا گرایش های سیاسی طراحی نشده‌اند.

کیفیت محتوا

احتمالاً میلیون‌ها صفحه برای هر عبارت جستجو وجود دارد، بنابراین موتورجستجوگوگل باید آنهایی را که محتوای باکیفیت ارائه می‌دهند اولویت بندی کند و به کاربران خود ارائه دهد. هدف انواع الگوریتم های گوگل پس از شناسایی محتوای مرتبط، اولویت‌بندی مواردی است که مفیدتر به نظر می‌رسند. برای انجام این کار، آن‌ها سیگنال‌هایی را شناسایی می‌کنند که کدام محتوا ویژگی های تخصص، اعتبار و قابل اعتماد بودن را دارا می باشد.

یک محتوای باکیفیت از نظر گوگل باید ویژگی های زیر را دارا باشد:
 • اطلاعات اصلی، گزارش، تحقیق و تجزیه و تحلیل
 • توضیحات اساسی و جامع موضوعی
 • عناوین و متن توصیفی برای صفحات
 • مطالب نوشته شده توسط متخصصان یا علاقه مندان
 • اطلاعات قابل اعتماد با منبع روشن و بدون اشتباهات واقعی
 • محتوای خوب تولید شده بدون غلط املایی و دستوری
 • محتوایی که در دستگاه های تلفن همراه به خوبی نمایش داده می شود
 • محتوایی که ارزش قابل توجهی را در مقایسه با سایر صفحات مشابه موضوعی در نتایج جستجو فراهم می کند
 • محتوا واقعاً برای بازدیدکنندگان وب سایت تولید شده و صرفاً برای اهداف رتبه بندی ایجاد نشده

به دستورالعمل های محتوای باکیفیت در بالا توجه کنید. این دستورالعمل ها شامل سه رکن اساسی (EAT) یعنی تخصص، اقتدار و قابل اعتماد بودن می باشد. اگر محتوایی را منتشر کنید که با “پول یا زندگی کاربران” مرتبط است” (YMYL) شناخته می شود و بسیار مهم هستند. محتوایی که می‌تواند بر سلامت، ایمنی، شادی یا ثبات مالی (YMYL) کابر تأثیر بگذارد، بنابراین (E-A-T) برای این موضوعات حیاتی است زیرا در صورت ارائه اطلاعات نادرست، مخاطرات ایجاد خواهد کرد.

در واقع، اگر این نوع محتوا را منتشر کنید، ممکن است محتوای شما رتبه بندی نشود، مگر اینکه توسط متخصص مربوطه نوشته شده باشد. محتوای وب دائماً در حال تغییر است، و گوگل به طور مداوم کیفیت الگوریتم های گوگل خود را اندازه‌گیری و ارزیابی می‌کند تا به تعادل مناسبی از ارتباط و اعتبار اطلاعات برای حفظ اعتماد کاربران خود برسد.

2. قابلیت دسترسی و استفاده از صفحات

الگوریتم های گوگل قابلیت دسترسی محتوا را نیز در نظر می گیرند. اکنون که گوگل ارتباط و کیفیت محتوا را پوشش داده است، آنها باید مطمئن شوند که وب سایت از قابلیت استفاده و نجربه کاربری خوبی برخوردار است یا خیر؟

برای مثال، سیستم‌های الگوریتم گوگل به جنبه‌های کاربرپسند بودن صفحات نگاه می‌کند، مانند اینکه آیا محتوا برای موبایل مناسب است، آیا محتوا به سرعت بارگیری می شود و ازامنیت مناسبی برخوردار می باشد یا خیر؟

قابلبت دسترسی و استفاده از صفحه شامل جنبه های فنی زیر می باشد:
 • پاسخگویی صفحه
 • ظاهر صحیح در تمام مرورگرها
 • سرعت صفحه
 • امنیت وب سایت

اینها ممکن است مهم ترین عوامل نباشند، اما مطمئناً زمانی که سایر عوامل (مانند ارتباط و کیفیت) برابر باشند، در نظر گرفته می شوند.

3. تجربه ی کاربری

هدف الگوریتم گوگل ارتقای صفحاتی است که تجربه کاربری بهتری را ارائه می دهند. این بدان معناست که وب سایت شما باید به سرعت بارگذاری شود و با مرورگرها، اندازه صفحه نمایش و انواع دستگاه های مختلف از جمله دسکتاپ، موبایل و تبلت سازگار باشد. گوگل تایید کرده است که Core Web Vitals یک فاکتور رتبه بندی هستند، بنابراین مهم است که مطمئن شوید وب سایت شما برای این موارد بهینه شده است.

4. تنظیمات و تاریخچه جستجو

اطلاعاتی مانند موقعیت مکانی، سابقه جستجوی گذشته و تنظیمات جستجو، همگی به موتورجستجوگوگل کمک می‌کنند تا از ارائه نتایج مفیدتر و مرتبط‌‌تر مطمئن شود.الگوریتم های گوگل از موقعیت و مکان شما برای ارائه محتوای مرتبط با منطقه شما استفاده می کند. به عنوان مثال، اگر در شهر مشهد هستید و «حرم» را جستجو می‌کنید، گوگل به احتمال زیاد نتایجی درباره حرم امام رضا به شما نشان می‌دهد. در حالی که اگر “فوتبال” را در تهران جستجو کنید، گوگل نتایجی در مورد فوتبال و تیم های پرسپولیس و استقلال را به شما نشان می دهد.

تنظیمات جستجو همچنین نشانگر مهمی هستند که نشان می‌دهد چه نتایجی احتمالاً مفید هستند، مثلاً اگر زبان فارسی را تنظیم کرده‌اید یا گزینه جستجوی ایمن را انتخاب کرده‌اید نتایج برای شما با فرد دیگر متفاوت تر خواهد بود. این الگوریتم های گوگل برای مطابقت با علایق کاربران طراحی شده اند، اما برای استنباط ویژگی های حساس مانند نژاد، مذهب یا حزب سیاسی طراحی نشده اند.

 

تاریخچه تغییر در الگوریتم های گوگل

تاریخچه تغییر در الگوریتم های گوگل

هر ساله گوگل صدها تغییر بر روی جستجو انجام می‌دهد. به عنوان مثال در سال 2018 گوگل برای الگوریتم‌های خود حدود 3234 بروزرسانی باورنکردنی گزارش کرد که می‌توان به طور متوسط 9 تغییر در روز را برای آن عنوان کرد. این تعداد تغییرات بیش از 8 برابر نسبت به سال 2009 بوده است. البته بیشتر این تغییرات به صورت جزئی هستند و گاهی اوقات پیش می‌آید که google بروزرسانی مهمی همچون الگوریتم پاندا و یا پنگوئن را منتشر کند که هر یک به طریقی چشمگیر منجر به تاثیرگذاری بالا در نتایج جستجوها می‌شوند.

برای بازاریابان آنلاین دانستن و آشنایی زمان بروزرسانی‌های اصلی گوگل می‌تواند در جهت زمینه شغلی آنها بسیار موثر واقع شود و بتواند در تغییر رتبه بندی و ترافیک وب سایت‌ها بسیار کمک کننده باشد تا در نهایت نتایج بهینه سازی موتور جستجو را بهبود بخشند.

منظور از الگوریتم گوگل چیست؟

آینده الگوریتم‌های جدید گوگل در سئو چگونه خواهد شد؟

کم پیش می‌آید که موتورجستجوگوگل در الگوریتم‌های خود تغییر ایجاد نکند. برخی از تغییرات در داخل الگوریتم ایجاد می‌شود که معمولا بسیار احساس نمی‌شود. آشنایی با الگوریتم‌های گوگل و رعایت آنها بسیار مهم است اما در مقابل رعایت نکردن آن و یا در واقع به بازی گرفتن آن نیز به همان اندازه مهم خواهد بود. اگر به رتبه بندی بالای سایت خود اهمیت می‌دهید رعایت الگوریتم‌های جدید گوگل در بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو بسیار موثر خواهد بود.

ضروری است که قدرت الگوریتم‌های جدید گوگل در سئو را دست کم نگرفت و آن را تایید کرد. زیرا رعایت همین الگوریتم‌ها است که می‌تواند یک وب سایت را به بهترین وب سایت ممکن تبدیل کند. در این صورت بازدیدکنندگان از نتایجی که می‌بینند خوشحال می‌شوند و این امر می‌تواند همیشه یک سیگنال مثبت در جهت رتبه بندی گوگل به شمار رود.

سوالات متداول

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *