وبلاگ

دامنه یا Domain چیست؟ راهنمای جامع ثبت و خرید دامین

دامنه چیست؟ نکات مهم و حیاتی برای انتخاب نام دامنه

سرفصل مطالب

دامنه چیست؟ و چگونه دامین ثبت کنیم؟

دامنه چیست؟ در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم که  دامین چیست و چه نقش مهمی در جذب مشتری ایفا می‌کند؟ با مطالعه این مقاله در وب سایت شتاب دی ام شما به اهمیت انتخاب نام مناسب برای وب سایت خود پی خواهید برد. در پایان نیز در مورد ‏نکات و قوانین مهم ثبت Domain بحث ‏خواهیم کرد.‏

برای ایجاد یک وب سایت، به چه چیز هایی نیاز دارید:‏

1- نام دامنه (مانند ‏shetabdm.com‏)‏

2- ثبت کننده و میزبان دامنه (مانند دامنه ‏NetAfraz.com‏)‏

3- یک سی ام اس(‏CMS‏) وب سایت مانند ‏WordPress.org‏، ‏Wix‏ یا یک طراح اختصاصی وب سایت.‏

4- محتوای دیجیتالی مانند متن، تصاویر، فیلم ها و سایر رسانه هایی که بازدید کنندگان هنگام مراجعه به ‏سایت شما مشاهده می کنند.‏

تاریخچه کوتاه درباره دامنه

قبل از اینکه در خصوص دامنه به شما اطلاعاتی را ارائه دهیم بهتر است که با تاریخچه آن آشنا شویم. آدرس وب سایت که با نام Domain نیز شناخته می‌شود (به آن دامین، آدرس اینترنتی یا آدرس سایت نیز گفته می‌شود)  برای اولین بار در 15 مارس 1985 با نام نمادین ‏symbolic.com‏ ایجاد شد. در سال 1992 میلادی ‏کمتر از 15 هزار نام ‏ Domain با زیرشاخه‎.com ‎‏به ثبت رسید. در ابتدای 2015 میلادی در حدود 294 میلیون ‏ آدرس اینترنتی به ثبت رسیده بود.  بخش زیادی از این آدرس‌ها  با زیرشاخه‏‎.com ‎‏ بوده است.  

دامنه چیست

دامنه وب سایت چیست؟

نام دامنه یک بخش اساسی برای داشتن یک وب سایت است که همان نام سایت شما است، اما این تنها بخشی از معادله است. این نام برای اینکه بتواند اطلاعات سایت شما شامل محتوای متنی، عکس‌ها و فیلم‌ها را به کاربران نمایش دهد باید به یک فضای ذخیره‌سازی اطلاعات دسترسی داشته باشد. این فضای ذخیره‌سازی به اصطلاح هاست یا فضای میزبانی وب نام دارد. شما باید به این نکته توجه داشته باشید که آدرس اینترنتی ، هویت و برند شما است و باید به خوبی بیانگر کسب‌وکار و خدمات شما باشد. همچنین متمایز باشد و بتواند اطلاعات مهم و مفیدی در مورد کسب‌وکار و یا سازمان شما ‏ارائه دهد.

‏ به یاد داشته باشید که نام انتخابی شما باید ‏نامی ‌باشد که با گذشت زمان همواره طراوت خود را حفظ کند.‏  به زبان ساده، وب سایت شما مانند خانه‌ی شما است، پس دامنه در واقع آدرس آن خواهد بود.‏ به این نکته باید توجه داشته باشید که هر نام منحصربه‌فرد است، پس هیچ دو وب‌سایتی نمی‌توانند نام یکسانی داشته باشند.‏ ‏نام دامین می‌تواند ترکیبی از حروف و اعداد باشد و شامل پسوندهای مختلفی از جمله ‏‎،com‏‎‎،ir ‎‏ ‏‏‎،net‎‏‎ .co‎ و موارد دیگر ‏باشد.‏ ‏بر اساس آخرین داده‌های موسسه ‏Verisign‏، در سه‌ماهه سوم سال ‏2019‏ تعداد 359.8 میلیون  Domain ثبت شده وجود ‏داشته است. نکته قابل‌توجه این است که هزاران نفر هرروز برای ثبت اقدام می‌کنند. در واقع محدودیتی برای ثبت این ادرس ها برای افراد وجود ندارد.

نمونه هایی از نام دامنه عبارتند از:‏

 • www.google.com
 • www.wikipedia.org
 • www.youtube.com
 • www.ShetabDM.com

دامین یا همان ‏‎ domainمانند نام و آدرس شما در فضای وب می‌باشد که باید برای انتخاب آن زمان مناسب صرف کنید. هر دامین ‏شامل سه بخش اساسی است که عبارتند از:‏

 1. قسمت اول دامین که شامل ‏www‏ می‌شود.‏
 2.  قسمت دوم دامین که همان نام دامنه است.
 3. قسمت سوم که پسوند نام دارد.‏

قسمت اول به صورت ‏WWW‏ که مخفف ‏World Wide Web‏ به معنای وب جهان گستر است. ‏قسمت بعدی ‏(‏SLD‏)‏ که نام ‏سایت ‏شماست و انتخاب آن بستگی به کسب و کار و حیطه فعالیت شما دارد. قسمت آخر نیز پسوند ‏می باشد که تکمیل کننده ‏نام دامین می باشد. ‏پسوندهای مختلفی برای استفاده در نام دامین مورد استفاده قرار می گیرد که معروف ترین ‏آنها پسوند ‏‎.com‎‏ ‏می باشد. ‏

URL چیست؟ چگونه URL بسازیم و از آن استفاده کنیم؟

URL‏ چیست؟

آیا ‏URL‏ همانند نام دامنه است؟ با کمال تعجب برای بسیاری، پاسخ منفی است. این دو باهم فرق دارند و قابل درک است که چرا ‏بعضی از مردم این دو را باهم اشتباه می گیرند. نام دامنه بخشی از ‏URL‏ است که مخفف عبارت ‏Uniform Resource Locator‏ ‏است. URL شامل نام دامنه به همراه سایر اطلاعات دقیق، برای ایجاد یک آدرس کامل جهت هدایت یک مرورگر به یک صفحه خاص و ‏صورت آنلاین به نام صفحه وب درج می شود. همه ما از ‏URL‏ ها برای بازدید از صفحات وب و منابع دیگر در وب استفاده می کنیم. ‏

‏در اصل، این مجموعه ای از دستورالعمل ها است و هر صفحه وب دارای یک صفحه منحصر به فرد است ‏که کاربران را به یک منبع ‏خاص مانند یک محتوای دیجیتالی، متن، تصاویر، فیلم ها و سایر رسانه هایی که ‏بازدید کنندگان هنگام مراجعه به سایت به ‏صورت آنلاین می فرستد، هدایت می کند.‏

‏به عنوان مثال، ‏هنگامی که در ‏Google‏ جستجو می کنید ، نتایج جستجو ‏URL‏ از منابع مطابق با پرس و جو جستجو را نشان می ‏دهد.

‏در مثالی دیگر، اگر https://shetabdm.com/blog/what-is-domain را در مرورگر وب خود وارد کنید، مرورگر وب شما را به این پست می برد. اما اگر فقط ‏ https://shetabdm.com‏ را وارد کنید، وارد صفحه اصلی ‏shetabdm‏ ‏می شوید.‏

بسیاری از کاربران نمی توانند ‏URL‏ ها ‏را بخاطر بسپارند بنابراین اگر صاحب وب سایت هستید باید به فکر ‏URL‏ ها‏ی بهینه، معنی ‏دار و کوتاه باشید. بنابراین لازم است بیشتر درباره ‏URL‏ ها ‏بدانید.‏ هر ‏URL‏ از قسمت های مختلفی تشکیل شده است و نحوه ساخت شما اثرات متنوعی در امنیت سایت شما و بهینه سازی موتور ‏جستجو (‏SEO‏) خواهد داشت. با توجه به این، بیایید با دقت بیشتری به آنچه در یک ‏URL‏ اصلی وب سایت درج شده است نگاه ‏کنیم. ‏

چرا انتخاب یک دامنه این‌قدر مهم است؟

هدف اصلی دامنه کمک به بازدیدکنندگان در پیدا کردن راحت‌تر وب سایت شما است. به همین دلیل باید یک نام مناسب و آسان برای سایت خود انتخاب کنید که به راحتی در ذهن کاربران قرار گیرد. معمولاً آدرس اینترنتی روی صفحه اصلی و ابتدایی سایت قرار می‌گیرد. این معمولاً اولین صفحه‌ای است که هنگام بازدید از وب سایت مشاهده می‌کنید.

اصطلاحات مربوط به دامنه

اصطلاحات مهم مربوط به دامین

حال که با آدرس وب سایت آشنا شدید و به اهمیت آن پی بردید بهتر است که با برخی از اصطلاحات مهم آن آشنا شوید. این اصطلاحات به شما کمک می‌کند که بهتر با این مفهوم آشنا شوید. این اصطلاحات شامل موارد زیر است:

دامنه اصلی

همان نام اصلی برند و کسب‌وکار شماست که برای آدرس وب سایت خود انتخاب کرده‌اید. اگر شما تنها یک دامین ثبت شده دارید، همان دامین اصلی شماست. اگر دارای چندین دامنه ثبت شده باشید، باید یکی از آن‌ها را به عنوان دامین اصلی در نظر بگیرید؛ به عبارت دیگر آدرس اینترنتی اصلی شما همان دامنه‌ای است که برای تبلیغ تجارت خود از آن استفاده می‌کنید.

زیر دامنه (Sub Domain)

زیردامنه به عنوان یک پسوند از نام دامین اصلی شما عمل کرده و به سازماندهی و بازدید از بخش های مختلف وب سایت شما کمک کند. زیردامنه می تواند برای ارجاع بازدید کنندگان به یک آدرس کاملاً متفاوت، مانند صفحه شبکه‌های اجتماعی‌تان، یک آدرس IP، یا مسیر خاصی در حساب کاربری شما مورد استفاده قرار گیرد. در واقع زیردامنه؛ زیرمجموعه دامین اصلی شما می باشد.

برای مثال shop.shetabdm.com یک زیردامین از shetabdm.com است. متداول‌ترین استفاده از زیردامنه برای ایجاد نسخه آزمایشی یا نسخه اولیه از یک وب سایت در هنگام طراحی سایت است. غالباً برای طراحی وب سایت، تست افزونه‌ها و یا بروزرسانی های جدید؛ قبل از انتشار مستقیم آنها در اینترنت، نسخه اولیه سایت به وسیله یک زیردامنه تست می شود.

ادان دامین (Add on Domain)

این قابلیت به شما اجازه می دهد علاوه بر دامین اصلی، دامنه دیگری را هم به هاست خود متصل کنید. در واقع با استفاده از add on domain شما می‌توانید در هاست خود چندین وب سایت با Domain و محتوای متغیر داشته باشید. 

دامنه پارک شده یا (Park Domain)

شما برای سایت اصلی خود نیاز به یک آدرس اصلی دارید. خرید این دامین اجباری است؛ اما شما می‌توانید آدرس اینترنتی متعددی را به یک سایت متصل کنید. به این حالت Park Domain یا آدرس‌های رزرو شده گفته می‌شود. معمولاً در این حالت آدرس‌های مشابه با نام‌های مشابه یا پسوندهای مختلف خریداری می‌شوند و کاربران با وارد کردن این آدرس‌های مشابه به سایت شما هدایت می‌شوند. مثلا سایت شتاب دی ام با دامنه اصلی www.Shetabdm.com فعال است و دامنه www.shetabdm.ir بر روی دامنه اصلی پارک شده است. البته در این حالت باید از کد ریدایرکت 301 برای رعایت نکات سئو استفاده کنید.

ثبت دامنه

ثبت‌دامنه یک فرایند تجاری در اینترنت است. شما برای خرید و ثبت‌دامنه باید از شرکت‌های معتبر استفاده نمایید. این شرکت‌ها دامنه‌های درخواستی شما را با نام و مشخصات خودتان ثبت می‌کنند. شما با یک جستجوی ساده در صفحه ثبت دامنه متوجه خواهید شد که دامین مورد نظر شما در دسترس است و مقدار هزینه آن نیز به شما اعلام می‌شود. بسیاری از این شرکت‌ها خدمات هاست برای میزبانی فضای وب را نیز ارائه می‌دهند.

سن یک دامنه

این روزها، سن یا عمر یک دامنه (مدت زمان فعالیت) به اندازه گذشته اهمیتی ندارد. در گذشته قدمت یک دامنه بسیار مهم بود. بر اساس الگوریتم های جدید گوگل امروزه بیشتر از همه محتوا، ساختار سایت، تجربه کاربری و اساساً چگونگی نحوه پاسخگویی وب سایت شما به درخواست های کاربران در موتور جستو گوگل بسیار مهم تر است.

میزبان DNS

شرکت‌های میزبان DNS؛ در واقع شرکت‌هایی هستند که پیکربندی دامین شما را مدیریت می‌کنند. معمولاً از همان سایتی که آدرس اینترنتی را خریداری می‌کنید به این خدمات دسترسی خواهید داشت و نیازی به شرکت‌های واسطه برای انجام این کار نیست.

تمدید دامنه

آدرس وب سایت مدنظر شما در ازای مبلغی مشخص و برای مدتی مشخص در اختیار شما قرار می‌گیرد. عموماً یک ماه قبل از اتمام تاریخ استفاده از Domain به شما اطلاع داده می‌شود که برای تمدید آن اقدام نمایید. شما می‌توانید به صورت نامحدود آدرس سایت خود را تمدید کنید. در صورتی که زمان آدرس اینترنتی خریداری‌شده به پایان برسد و تمدید نشود، سایت و سرویس‌های مرتبط آن از دسترس خارج شده و سایت‌های مرتبط با آن دیگر قابل استفاده نیست.

راهنمای جامع ثبت دامین

حال ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که چگونه باید دامنه خود را ثبت کنید؟ برای ثبت دامین باید دقت کنید که نام انتخابی شما تکراری نباشد. پس با استفاده از سایت شرکت‌های ثبت آدرس اینترنتی ، نام‌های مدنظر خود را بررسی نمایید و از تکراری نبودن آن اطمینان حاصل کنید. بعد از اینکه مطمئن شدید نام مدنظر شما تکراری نیست، می‌توانید از همان سایت نسبت به ثبت و خرید Domain اقدام نمایید. هزینه این کار معمولاً به صورت سالانه (یک‌ساله، سه‌ساله و یا پنج‌ساله) محاسبه می‌شود.
نکته مهم: در هنگام انتخاب نام سایت باید به پسوند آن دقت کنید. پسوندها تأثیر بالایی در قیمت و تعرفه دارند. به عنوان مثال پسوند ir بر اساس نرخ ریال محاسبه می‌شود ولی پسوندهای com بر اساس قیمت دلار آزاد محاسبه می‌شود و قیمت متغیری دارد.

ثبت دامین

آموزش گام به گام ثبت دامنه برای راه اندازی وب سایت

ثبت دامنه و خرید آن یکی از مراحل اصلی در ساخت یک وب‌سایت است. به دلیل رونق بسیار زیاد حوزه فضای مجازی، صاحبان کسب و کارها، شرکت‌ها، سازمان‌ها و حتی افراد عادی نیز دامنه اختصاصی خود را ثبت می‌کنند تا به دسترسی آسان‌تر و مناسب‌تر برای هدف خود برسند.

در ادامه با شتاب دی ام، به بررسی مراحل ثبت دامنه و خرید آن پرداخته‌ایم:

گام اول: انتخاب نام دامنه

نام دامنه باید منحصر به فرد باشد و با موضوع اصلی سایت شما مرتبط باشد. در انتخاب نام دامنه باید از حروف لاتین و اعداد استفاده کنید و از کاراکترهای ویژه ، فاصله و نقطه استفاده نکنید. همچنین باید مطمئن شوید که نام دامنه شما قابل حفظ و قابل تلفظ باشد.

گام دوم: بررسی مالکیت دامنه و آزاد بودن آن

بعضی از نام‌های دامنه ممکن است قبلاً توسط شخص دیگری ثبت شده باشند. برای اطمینان از اینکه نام دامنه مورد نظر شما موجود نیست، می‌توانید به وب‌سایت‌هایی مانند WHOIS و یا مراجعه به سایت‌هایی که در آن‌ها می‌توانید نام دامنه انتخابی خود را جستجو کنید.

گام سوم: انتخاب شرکت ثبت دامنه

پس از انتخاب نام دامنه خود، نوبت به انتخاب یک پلتفرم یا شرکت ثبت دامنه می‌رسد. برای این منظور می‌توانید به وب‌سایت‌هایی مانند لیموهاست، نت افراز، نیک و … مراجعه کنید.

گام چهارم: پرداخت هزینه ثبت دامنه

پس از انتخاب پلتفرم مورد نظر، شما باید هزینه ثبت دامنه را پرداخت کنید. هزینه ثبت دامنه بسته به شرکت و پلتفرمی که انتخاب کرده‌اید متغیر است.

گام پنجم: تأیید خرید دامنه

پس از پرداخت هزینه ثبت دامنه، شما باید خرید خود را تأیید کنید. در بعضی از پلتفرم‌ها، خرید خود را با یک ایمیل تأیید کنید.

گام ششم: تنظیمات DNS

دی ان اس DNS (Domain Name System)، یک سرویس مهم در شبکه اینترنت است که به شما کمک می‌کند تا دامنه خود را به آدرس IP متصل کنید. پس از خرید دامنه، باید تنظیمات DNS خود را انجام دهید. برخی از پلتفرم‌ها، امکان تعیین تنظیمات DNS را به صورت خودکار فراهم می‌کنند. برای این منظور، باید به پنل مدیریت دامنه خود رفته و تنظیمات DNS را به دقت انجام دهید. در بعضی از موارد، شما می‌توانید برای تنظیمات DNS خود با ارائه اطلاعات از طریق پنل کاربری خود، به پشتیبانی پلتفرم خود مراجعه کنید تا به شما کمک کنند.

گام هفتم: انتقال فایل‌های وب‌سایت

پس از تنظیمات DNS، باید فایل‌های وب‌سایت خود را بر روی سرور قرار دهید. شما می‌توانید از طریق FTP یا cPanel به سرور خود وارد شوید و فایل‌های خود را انتقال دهید. در بعضی از پلتفرم‌ها مانند WordPress، شما می‌توانید با نصب قالب وافزونه مورد نظر خود، وب‌سایت خود را به راحتی ساخته و آپلود کنید.

گام هشتم: تأیید عملیات

پس از انجام تمامی مراحل، باید تأیید کنید که وب‌سایت شما برای دسترسی به دامنه جدید آماده است. برای این منظور، می‌توانید به وب‌سایت خود و یا از طریق پلتفرم انتخابی، وب‌سایت خود را باز کنید و اطمینان حاصل کنید که دامنه جدید به درستی تنظیم شده است.

مهمترین نکات خرید دامنه

نکات تکمیلی ثبت و خرید دامنه

در زمان خرید دامنه باید به مواردی همچون قیمت، تعرفه‌ها، طول زمان ثبت و تمدید دامنه، استفاده از SSL (Secure Sockets Layer) و آیا دامنه شما قابلیت انتقال به پلتفرم دیگری را داراست، توجه کنید. همچنین، ممکن است نام دامنه مورد نظر شما در پلتفرم مورد نظر قابل دسترسی نباشد. در چنین حالت‌هایی، شما می‌توانید به پلتفرم‌های دیگری مانند Namecheap، Uniregistry و … مراجعه کنید.

در نهایت، توصیه می‌شود که قبل از خرید دامنه، به دقت تحقیق کنید و با مطالعه نظرات و تجربیات دیگران، بهترین پلتفرم برای خرید دامنه خود را انتخاب کنید. استفاده از SSL (Secure Sockets Layer) نیز برای امنیت وب‌سایت شما بسیار حائز اهمیت است. SSL به شما کمک می‌کند تا اطلاعات شخصی کاربران خود را در هنگام انتقال، محافظت کنید.

با داشتن SSL، آدرس وب‌سایت شما با https:// شروع می‌شود و برای کاربران اطمینان بیشتری ایجاد می‌کند. یکی دیگر از موارد مهمی که در زمان خرید دامنه باید توجه داشته باشید، طول زمان ثبت و تمدید دامنه است. برخی از پلتفرم‌ها، به شما اجازه می‌دهند تا دامنه خود را برای چندین سال ثبت کنید، در حالی که در برخی دیگر، تمدید دامنه بسیار زود انجام می‌شود.

در کل، ثبت دامنه و خرید آن یکی از مراحل مهم در ساخت وب‌سایت است. با توجه به مواردی همچون انتخاب نام دامنه، انتخاب پلتفرم ثبت دامنه، پرداخت هزینه ثبت دامنه، تعیین تنظیمات DNS، انتقال فایل‌های وب‌سایت، تأیید عملیات و …، شما می‌توانید به راحتی دامنه خود را ثبت کرده و وب‌سایت خود را راه اندازی کنید.

باید توجه داشت که این مراحل تنها بخشی از فرآیند ساخت وب‌سایت است. بعد از ثبت دامنه، شما نیاز به انتخاب یک سرویس دهنده هاست دارید تا بتوانید فایل‌های وب‌سایت خود را بر روی آن قرار داده و وب‌سایت خود را راه‌اندازی کنید. هاست (Host) به معنای میزبان، به صورت ساده برای قرار دادن وب‌سایت شما در دسترس کاربران، فضای مجازی را فراهم می‌کند. برای انتخاب یک سرویس دهنده هاست مناسب، باید به مواردی از جمله قیمت، پهنای باند، فضای دیسک، قابلیت پشتیبانی و … توجه کنید.

پس از انتخاب سرویس دهنده هاست، باید فایل‌های وب‌سایت خود را بر روی سرور هاست قرار دهید. در نهایت، شما می‌توانید با باز کردن وب‌سایت خود، به راحتی اطمینان حاصل کنید که وب‌سایت شما به درستی راه‌اندازی شده است و آماده در دسترس بودن برای کاربران است.

نکات مهم انتخاب نام دامنه

نکات مهم برای انتخاب نام دامنه برای سایت

دامنه وب سایت مشخص می‌کند که حوزه کاری آن برای یک کسب‌وکار خانگی، شرکتی، اداری، آموزشی و یا غیره است. ‏تمام این موارد مطابق با پروتکل‌های خاصی صورت می‌پذیرد. حتی در برخی موارد دامین یک وب سایت معرف آن است که ‏این سایت به عنوان سرور و هاست فعالیت می‌کند یا یک کاربری معمولی دارد.

دامنه وب سایت مشخص می‌کند که حوزه کاری آن برای یک کسب‌وکار خانگی، شرکتی، اداری، آموزشی و یا غیره  است. ‏تمام این موارد مطابق با پروتکل‌های خاصی صورت می‌پذیرد. حتی در برخی موارد دامین یک وب سایت معرف آن است که ‏این سایت به عنوان سرور و هاست فعالیت می‌کند یا یک کاربری معمولی دارد.

در صورتی که برای انتخاب بهترین دامنه برای سایت اطلاعات بیشتری نیاز دارید، حتما مقاله راهنمای انتخاب نام دامنه مناسب و نکات انتخاب نام دامنه را در شتاب دی ام مطالعه کنید. 

روش های زیادی وجود دارد که می توانید از دامنه های رزرو برای منافع خود استفاده کنید، از جمله‎:

1- جلوگیری از تلفظ اشتباه مشترکِ نام دامنه اصلی تان

2- ثبت دامنه اصلی تان با استفاده از دامنه های دو سطحی دیگر (‏TLDs‏)‏

3- رزرو اسم هایی که بعداً می توانید آن ها را به اشخاص دیگر بفروشید.‏

4- ایجاد اکانت های اضافی ایمیل با استفاده از نام مستعار دامنه که پیام ها را به دامنه اصلی شما منتقل می کند.‏

معرفی انواع دامنه سایت ها و کاربردشان

بررسی انواع پسوند نام دامین:

همان‌طور که گفته شد پسوندهای زیادی هستند که برای وب سایت می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. هرکدام از این پسوندها، کاربردها و ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. تمامی پسوندها که در دسته بندی‌های مختلف قرار می‌گیرند باید از شرکت ICANN مجوز داشته باشند. این شرکت یک مجموعه جهانی است که مدیریت Domain ها را بر عهده دارد. پسوندهایی که دارای این مجوز هستند پسوند TLD (Top Level Domain) گفته می‌شوند.

پسوندهای عمومی چه هستند؟

این پسوندها عبارت‌اند از: com. و net. و org.

 • پسوند net. به معنی network است و برای شبکه استفاده می‌شود.
 • پسوند com. هم که به معنی commercial است، برای فعالیت‌های تجاری مناسب است.
 • پسوند org. هم مخفف organization است و برای ارگان‌ها استفاده می‌شود.

برای ثبت دامین های عمومی محدودیتی وجود ندارد، یعنی وقتی شما می‌خواهید پسوند com. و یا.net را برای آدرس اینترنتی خود ثبت کنید کسی از شما مدرکی دال بر تجاری بودن فعالیت شما نمی‌خواهد!

پسوندهای اختصاصی چه هستند؟

 • این پسوندها کاملاً اختصاصی هستند.
 • سازمان‌ها یا افرادی که فعالیت‌های مشخصی دارند، می‌توانند از این دامین ها استفاده کنند؛ مثلاً دامین.biz از این نوع است که مخفف business است.
 • دامنه pro. هم مخفف professional است، این پسوند محبوب برای استفاده نیاز به مجوز دارد. افرادی که در زمینه‌های مختلف به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنند می‌توانند از این پسوند استفاده کنند.
 • برای ثبت این نوع آدرس ها باید مدارک رسمی بر اساس کسب‌وکار و فعالیت خود ارائه دهید تا آدرس اینترنتی مدنظر شما ثبت شود.

پسوند دامین ملی چیست؟

پسوند ir. در واقع پسوند ملی کشورمان است که حتماً زیاد آن را دیده‌اید. پسوند tr هم مربوط به کشور ترکیه است. پسوند های co و tv هم به ترتیب متعلق به کلمبیا و تووالو هستند. تقریباً می‌توان گفت که اکثر کشورهای دنیا یک پسوند ملی برای خود دارند. برخی به اشتباه فکر می‌کنند پسوند tv برای تلویزیون و پسوند co مربوط به کمپانی‌ها است.

همین اشتباه باعث شده پسوند این کشورها غیر از موارد مربوط به خود کشور، مشتریانی از میان این افراد که اشتباه فکر می‌کنند هم داشته باشد؛ مثلاً بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند برای کمپانی خود باید از پسوند co. استفاده کنند. دامین های ایرانی و ملی دارای زیرشاخه‌های زیادی هستند که هرکدام از آن‌ها مختص یک نوع فعالیت و کسب‌وکار است. طبعاً برای خرید این نوع آدرس ها باید مدارک شناسایی مخصوصی را ارائه بدهید.

برخی از دامین‌های ملی شامل موارد زیر می‌شود:

 • پسوند Co.ir: از این پسوند برای شرکت‌هایی استفاده می‌شود که دارای مدارک احراز هویت هستند. این شرکت‌ها باید در قالب شرکت قانونی به شکل‌های مختلف ثبت شده باشند.
 • پسوند ایران: این پسوند برای آدرس وب سایت هاییکه کاملاً فارسی هستند استفاده می‌شود. البته دقت داشته باشید که این پسوندهای فارسی با همه مرورگرها قابل استفاده نیستند.
 • پسوند Ac.ir: مؤسسات آموزش عالی که مجوز و مدارک قانونی دارند می‌توانند از این پسوند استفاده نمایند. به عنوان مثال دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی از این پسوند استفاده می‌نمایند.
 • پسوند Id.ir: این پسوند دامین پرسنلی است. تنها افرادی که ملیت ایرانی دارند می‌توانند از این پسوند استفاده کنند. برای اینکه بتوانید این پسوند را ثبت نمایید باید کارت ملی داشته باشید و کد پستی ده‌رقمی هم ارائه دهید.
 • پسوند Org.ir: موسسه‌ها و شرکت‌هایی که مدارک احراز هویت دارند می‌توانند از این پسوند استفاده نمایند.
 • پسوند Sch.ir: مدارسی که از اداره آموزش‌وپرورش مجوز دارند، می‌توانند از این پسوند استفاده نمایند.
 • پسوند Gov.ir: سازمان‌ها و مراکز دولتی که احراز هویت شده باشند می‌توانند از این پسوند استفاده نمایند. مدارک هویتی ممکن است به نام نماینده شرکت یا اعضای هیئت‌رئیسه باشد.

ضوابط و شرایط ثبت نام دامنه

قوانین ثبت هرکدام از دامنه ها با پسوندهای مختلف چیست؟

حال که به خوبی با فرایند ساخت دامین برای کسب‌وکار خود آشنا شده‌اید بهتر است که در خصوص پسوندها نیز توضیح کاملی به شما ارائه دهیم. پسوندها نقش مهمی در آدرس سایت‌ها دارند. در بالا به انواع پسوندها اشاره شد. همچنین گفته شد که برخی از پسوندها خاص بوده و دارای قوانین خاصی برای ثبت هستند. برای ثبت برخی از پسوندها باید مدارک خاصی را ارائه دهید یا شرایط خاصی داشته باشید. در ادامه به قوانین ثبت هرکدام از پسوندها اشاره می‌کنیم.

پسوندهای بین‌المللی مانند com ، org و …

برای ثبت پسوندهای بین‌المللی مانند com و org و غیره شما باید از قواعد و قوانین خاصی پیروی کنید. این پسوندها به این دلیل بین‌المللی هستند چرا که در کشورهای دیگر نیز به راحتی ثبت و استفاده می‌شوند.

برخی از قوانین مربوط به پسوندهای دامنه بین المللی عبارتند از:
 • طول دامین حداقل باید 3 کاراکتر و حداکثر 63 کاراکتر باشد.
 • استفاده از حروف، اعداد و خط تیره مجاز است.
 • آدرس اینترنتی را نمی‌توانید با خط تیره شروع کرده یا پایان دهید.
 • نام مدنظر نسبت به حروف کوچک و بزرگ حساس نیست. Domain با حروف کوچک نوشته می‌شود.
 • الزامی برای لاتین بودن نام دامنه وجود ندارد.

پسوند های ir ملی

دامین ملی ir در ایران توسط یک شرکت مخصوص و زیر نظر وزارت ارتباطات و سازمان‌های جهانی ثبت می‌شود. در نتیجه تمام آدرس‌ها باید توسط این شرکت و سایت این مجموعه ثبت شود. برخی از شرکت‌ها به عنوان واسطه عمل می‌کنند. با این حال ثبت آدرس های ملی نیز دارای قواعد خاصی است که به صورت مفصل در وب سایت این شرکت به نام nic.ir قرار داده شده است.

برخی از این قوانین مربوط به پسوندهای دامنه ملی عبارت‌اند از:
 • طول دامین حداقل می‌تواند 3 و حداکثر 63 کاراکتر باشد.
 • می‌توانید از حروف، ارقام و خط تیره استفاده نمایید.
 • اگر می‌خواهید آدرس اینترنتی با مفهوم مذهبی ثبت کنید باید از وزارت ارشاد مجوز بگیرید.
 • ثبت دامین در صورتی که نشان دهنده فعالیت‌های غیر قانونی باشد و یا مغایرت با قوانین جمهوری اسلامی داشته باشد، ممنوع است.
 • از نام پسوندهای عمومی‌مانند com نمی‌توانید به عنوان نام سایت استفاده نمایید.
 • شما نمی‌توانید نام سایتی را ثبت کنید که نام آن با “اینترنت ” مرتبط است.
 • با نام‌های ایران، شهرستان‌ها، شهرها، استان‌ها و کدهای آن‌ها نمی‌توان نام سایتی ثبت کرد.
 • از اسامی افراد مشهور، اتفاقات ملی و نام اماکن عمومی تنها در صورتی می‌توانید به عنوان نام دامین استفاده کنید که از وزارت ارشاد مجوز داشته باشید.
 • تصویر کارت ملی برای اشخاص حقیقی و تصویر روزنامه رسمی را مجموعه‌های حقوقی، کد پستی 10 رقمی و آدرس دقیق پستی را باید برای ثبت ادرس سایت ارائه دهید.
قوانین ثبت پسوندهای خاص زیر مجموعه.ir

همان‌طور که گفته شد برخی از پسوندهای خاص زیر مجموعه ir وجود دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. با این حال هرکدام از این پسوندها قوانین و شرایط مخصوص به خود را در زمان ثبت دارند.

برخی از این قوانین شامل موارد زیر می‌شوند:

پسوند co.ir: برای ثبت پسوندهای co.ir باید کلیه قانون‌های مربوط به پسوند.ir را رعایت کنید. این پسوند برای شرکت‌های تجاری است و به همین دلیل شما ملزم به ارائه کپی روزنامه رسمی هستید.

پسوند net.ir: تمامی قوانین مربوط به پسوند ir را باید رعایت کنید. از آنجایی که این پسوند مخصوص شرکت‌های شبکه و isp ها است باید کپی مجوز isp را ارائه دهید.

پسوند org.ir: شما برای ثبت این پسوند باید تمامی قوانین مربوط به پسوند ir را رعایت کنید. این پسوند مخصوص مجموعه‌هایی است که از وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس یا شورای عالی انقلاب فرهنگی مجوز دارند. باید مجوز خود را برای ثبت، به صورت کتبی ارائه دهید.

پسوند ac.ir: در اینجا هم علاوه بر رعایت قوانین مربوط به پسوند ir شما باید مجوز لازم از نهادهای مذکور (نهادهای دانشگاهی و آموزشی) را داشته باشید.

پسوند sch.ir: تمامی موارد مربوط به پسوند ir را باید رعایت کنید و علاوه بر آن به مجوز از نهادهای مربوطه نیاز است.

پسوند gov.ir: علاوه بر رعایت قوانین مربوط به پسوند ir بایستی در سربرگ‌های دولتی و یا ثبت شده در دولت درخواست کتبی برای ثبت ارائه دهید.

پسوند id.ir: برای ثبت یک سایت با این پسوند باید تصویر شناسنامه خود را ارائه داده و تمامی قوانین مربوط به ثبت پسوند ir را رعایت نمایید.

مزایای ثبت دامنه‌های داخلی مخصوصاً ir چیست؟

خرید دامنه با پسوند ir برای کسب‌وکارهای دیجیتالی مزایای زیادی دارد. این آدرس‌ها با مشخصات کامل ثبت می‌شوند در نتیجه امکان کلاه‌برداری به شدت کاهش پیدا می‌کند.

برخی از مزایای ثبت آدرس اینترنتی با پسوند ir عبارت‌اند از:

 • هزینه ثبت این آدرس در مقایسه با ثبت آدرس های بین‌المللی بسیار پایین است.
 • آدرس های زیادی هستند که اگر.com آن‌ها اشغال است اما می‌توانید.ir آن را ثبت کنید.
 • تحریم‌های بین‌المللی نمی‌تواند بر سایت شما تأثیر منفی بگذارد.
 • دامنه شما امن است و احتمال دزدیده شدن آن بسیار پایین‌تر از دیگر آدرس ها است.
 • یک نهاد رسمی در کشور بر ثبت و جابه‌جایی این آدرس ها نظارت دارد و امنیت آن نیز به همین دلیل است.

خرید دامنه از شرکت‌های معتبر

حال که به خوبی با دامنه‌ها و انواع پسوند، اهمیت آدرس وب سایت و تأثیر سئو بر آن آشنا شده‌اید وقت این است که برای کسب‌وکار خود یک آدرس اینترنتی ثبت کنید. برای این کار می‌توانید به شرکت‌های معتبر مراجعه کنید. این شرکت‌ها به راحتی در اینترنت قابل‌دسترس هستند. با این حال در هنگام خرید بهتر است که نکات خاصی را مدنظر قرار داده و آن‌ها را رعایت کنید تا به راحتی فرایند خرید خود را انجام دهید.

نکته مهم: بسیاری شرکت‌ها دامنه‌ها را با قیمت‌های پایین‌تر می‌فروشند اما به بهانه‌های مختلف مالکیت کامل آن را در اختیار شما قرار نمی‌دهند. این موضوع می‌تواند بعداً برایتان دردسرساز شود. مخصوصاً در زمان تمدید ممکن است هزینه‌های به مراتب بالاتری پرداخت کنید. بهتر است که مالکیت کاملاً در اختیار شما باشد.

شرکت‌های معتبری که می‌توانید به آن‌ها اعتماد کنید معمولاً ویژگی‌های زیر را دارند:

 • در مالکیت دامنه شما دخل و تصرف نمی‌کنند.
 • بدون اینکه هزینه‌ای از شما دریافت کنند عملیات انتقال را انجام می‌دهند.
 • به شما دسترسی 24 ساعته در 7 روز هفته برای تمدید دامین قبلی و حتی ثبت آدرس اینترنتی جدید می‌دهند.
 • مدیریت آدرس اینترنتی را به شما می‌دهند.
 • شما می‌توانید عملیاتی مانند تغییر در مالکیت، تغییر مشخصات و ثبت dns اختصاصی را به راحتی انجام دهید.
 • تجربه کافی و خوبی در زمینه کاری خود دارند.
 • سیستم پشتیبانی قوی دارند.
 • به خوبی با شرکت‌های خارجی برای ثبت دامنه‌های خارجی همکاری می‌کنند.

تاثیر پسوند دامنه بر سئوی سایت چقدر است؟

تأثیر نام دامنه و پسوندردامین بر روی ‏سئو

در توضیحات بالا به اهمیت دامنه در سئو اشاره شد. در واقع نوع پسوند و نام دامین سایت تأثیر بالایی در سئوی سایت و رتبه‌بندی گوگل دارد. البته باید به این نکته اشاره کرد که بیش از 200 فاکتور رتبه‌بندی در گوگل وجود دارد که به شما در به دست آوردن یک رتبه بالاتر در نتایج موتور جستجو کمک می‌کند. یکی از این موارد، نام و پسوند سایت شما است. در واقع Domain قسمت مهمی از برندینگ آنلاین شما است.

آدرس اینترنتی ممکن است نام شرکت ‏شما، ‏محصولات یا خدماتی که می‌فروشید را منعکس کند یا حتی به مکان زندگی شما اشاره داشته باشد. زمانی که شخصی نام سایت شما ‏را ‏می‌بیند، باید قادر باشد بفهمد شما چه کسی هستید، کار شما چیست و یا چه خدماتی را به او پیشنهاد می‌دهید. ‏

حتما بخوانید: اگر درباره سئو اطلاعاتی ندارید؛ حتما مقاله سئو چیست؟ و راه های رسیدن به صفحه اول گوگل را مطالعه نمایید. 

بررسی مزایای سئو در نام دامنه

گوگل، یاهو و سایر موتورهای جستجو، نام‌های ساده و قابل فهم را ترجیح می‌دهند. این نام‌ها بهتر در ذهن می‌مانند و دسترسی به آن‌ها سریع‌تر است. در نتیجه Domain هایی دارای آیتم یا کدهای خاص یا اصطلاحات مربوط به یک لهجه و گویش خاص را شامل شده‌اند، ‏ممکن است به رتبه‌بندی سایت آسیب برساند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سئو و مزایای آن بهتر است که مقاله‌های مربوط به سئو را مطالعه نمایید.

این امر به این دلیل است که یک ‏آدرس (همان URL سایت)‏ ساده برای خواندن ‏و ‏درک کاربر آسان‌تر از یک ‏آدرس‏ پیچیده و پیچیده است. همچنین روی آدرس‌های ساده احتمال کلیک شدن نیز بیشتر است. همچنین اگر در بدنه آدرس سایت (بدنه ‏URL‏ و نام دامنه) ‏کلمات یا کلمه ‏کلیدی واضح قرار گیرد تأثیر بالاتری در سئو سایت خواهد داشت. اساساً بزرگ‌ترین سودمندی‌های ‏SEO‏ که شما از ‏URL‏ ها کوتاه‌تر و واضح‌تر به دست می‌آورید، افزایش نرخ کلیک ‏و ‏کاهش نرخ ‏Bounce‏ است.

مهمترین سوالات مربوط به دامین

سؤالات متداول

چرا دامنه com بسیار پرطرفدار است؟

در سال 2017 در یک بررسی از تمامی دنیا مشخص شد که این پسوند پرطرفدارترین پسوندها در تمام دنیاست. این آمار نشان می‌دهد که تقاضا برای ثبت این پسوند بسیار بیشتر از دیگر پسوندها است. درست است که وجود پسوند.com به سایت شما اعتبار می‌بخشد اما این بدان معنی نیست که محتویات سایت شما تائید می‌شود. با این حال در تصور اذهان عمومی همواره دامنه‌های دارای پسوند.com اعتبار خاص و ویژه‌ای دارد.

هزینه خرید دامنه با پسوند com چقدر است؟

برای اینکه بتوانید از پسوند com استفاده نمایید حداقل باید قرارداد یک‌ساله ببندید. همان‌طور که می‌دانید این پسوند خارجی است و بنابراین هزینه آن به دلار محاسبه می‌شود. نرخ دلار نیز بر اساس بازار آزاد استفاده می‌شود.

Domain Forwarding چیست؟

منظور از فوروارد کردن یک دامین این است که یک آدرس وب سایت ثبت شده را به آدرس دیگری ارجاع دهیم. به عنوان مثال شما دو آدرس با نام‌های sample.com و sample.ir را ثبت کرده و روی سایت خود ادرس sample.ir را قرار داده و ادرس sample.com را روی این سایت فوروارد کرده‌اید. در صورت کاربر با وارد کردن و تایپ کردن آدرس sample.com به سایت شما با آدرس sample.ir هدایت می‌شود.

تفاوت Park Domain و Domain Forwarding در چیست؟

در Park Domain وقتی آدرس پارک شده را در مرورگر وارد می‌نمایید، دامنه اصلی نشان داده نمی‌شود و انگار آدرس اصلی سایت را وارد نموده‌اید؛ اما در Forwarding، همان‌طور که گفتیم بلافاصله پس از اینکه اینتر را بزنید، آدرس اصلی سایت نمایش داده می‌شود.

DNS چیست؟

آدرس‌های اینترنت برای بهتر به خاطر سپرده شدن به صورت حروفی تایپ می‌شوند. در دنیای کامپیوتر این آدرس‌ها به صورت عدد (به آن‌ها IP گفته می‌شود) هستند. قطعاً حفظ کردن این اعداد برای کاربران سخت است. به همین دلیل از نام‌ها استفاده می‌شود. (مانند دفترچه مخاطبین تلفن همراه که برای هر شماره مشخص یک نام مخاطب قرار شده و مشکل حفظ کردن شماره تلفن‌ها را برطرف کرده است.) در این صورت برای تبدیل این اعداد به آدرس سایت‌ها باید از سرویس خاصی استفاده شود. این سرویس DNS نام دارد. اساس کار DNS تبدیل نام به IP و بالعکس است.

دامین چطور کار می‌کند؟

دامین در حقیقت فقط یک نام است. هنگامی که این نام را در مرورگر وارد می‌نمایید، این نام به سرورهای مخصوصی در اینترنت ارسال می‌شود. در این سرورها، اطلاعات ادرس ها ذخیره می‌شود. در مرحله بعد DNS آدرس ها مشخص می‌شود. سپس DNS تبدیل به ip می‌شود که اعدادی به شکل یک مجموعه 12 رقمی منحصربه‌فرد به شکل xxx.xxx.xxx.xxx است. مقدار هر بخش ip می‌تواند عددی بین 0 تا 255 باشد. این اعداد موقعیت سرور شما را در اینترنت نشان می‌دهد. پس از مشخص شدن ip درخواست تان به سرور ارسال می‌شود، درخواست به فضای ذخیره سازی وب سایت شما (همان‌ هاست شما) می‌رود و نتیجه را که همان صفحه اول سایت شما است می‌بینید.

مطالعه بیشتر: حتما مقاله انتخاب بهترین هاست ایرانی را مطالعه نمایید.

دامنه‌های gTLD چیست؟

gTLD مخفف Generic Top Level Domain است. این آدرس ها شامل دامین های سطح بالا به صورت عمومی‌مانند.com –.net و… است.

دامنه‌های ccTLD چیست؟

ccTLD مخفف Country Coded Top Level Domain است و به آدرس وب سایت سطح بالای کشورها مانند.ir گفته می‌شود.

وضعیت ثبت یا عدم ثبت دامین را چگونه مشخص کنم؟

در مورد آدرس های ccTLD وارد وب سایت nic.ir شوید. در قسمت http://www.nic.ir/Whois نام دامین و کد امنیتی خواسته شده را وارد نمایید. مشخصات مربوط به مالکیت آدرس اینترنتی و وضعیت آن به شما نمایش داده خواهد شد. برای اطلاع از وضعیت دامین های gTLD وارد وب سایت onlinenic.com شوید. در قسمت http://onlinenic.com/domain-whois نام آدرس اینترنتی و کد امنیتی خواسته شده را وارد نمایید تا اطلاعات مربوطه را بتوانید ببینید.

WHOIS چیست؟

برای ثبت دامنه همان‌طور که گفته شد باید اطلاعات اشخاص و سازمان‌ها ثبت شوند. برای اینکه ببینید یک آدرس دامین متعلق به چه شخص و یا سازمانی است می‌توانید از سرویس Whois استفاده کنید. این سرویس یک سرویس اینترنتی است که به شما نشان می‌دهد که آدرس اینترنتی ثبت شده مربوط به چه شخصی است. اگر هم دامین وارد شده، به نام کسی ثبت نشده باشد، نشان دهنده این است که آدرس اینترنتی در دسترس بوده و شما می‌توانید آن را ثبت کنید.

WHOIS یک دامنه چه وضعیت‌هایی می‌تواند داشته باشد؟

دامین های مختلف که توسط ثبت‌کننده‌های مختلف ثبت می‌شوند قوانین خودشان را دارند. تاریخ شروع و پایان ثبت دامنه‌ها، جهانی و غیر قابل تغییر است. دامین های مختلف در WHOIS می‌توانند وضعیت‌های مختلفی داشته باشند که به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

موجود (Available):

این مورد نشان می‌دهد که آدرس مدنظر ثبت نشده و در نتیجه اگر شما آن را ثبت کنید اولین نفری هستید که این کار را انجام داده است.

در حال حاضر موجود (Available Previously registered):

این وضعیت نشان می‌دهد که دامین قبلاً ثبت شده بوده است اما مالک اقدام به تمدید آن نکرده در نتیجه اکنون آزاد است. پس شما می‌توانید برای ثبت آن اقدام نمایید.

زیر دامنه چیست؟

یک زیر دامنه در اصل یک زیرمجموعه (کودک) تحت نام اصلی است. به عنوان مثال، shop.FileSell.ir یک زیر دامین برای ‎FileSell.ir است. پس از ثبت آدرس اینترنتی ، شما مجاز به ایجاد زیر دامنه برای آن هستید. این فرآیند معمولاً برای ایجاد سایت‌های زیرمجموعه تحت نام اصلی استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، یک وب سایت تجاری می‌تواند یک زیر دامنه برای وبلاگ یا فروشگاه آنلاین خود به عنوان Store.Your.ir یا blog. Your.ir‏ ایجاد کند.

آیا می‌توانم ثبت‌نام دامنه خود را لغو کنم؟

برخی از ثبت‌کنندگان آدرس وب سایت به شما امکان می‌دهند ثبت خود را در هر زمان لغو کنید. اگر ثبت‌نام خود را لغو کنید، ثبت‌نام برای این دامین برای دیگران در دسترس خواهد بود. تعداد زیادی از ثبت‌کنندگان دامنه این اجازه را به شما نخواهند داد و باید تا زمان منقضی شدن صبر کنید.

آیا می‌توانم دامنه وب سایت خود را به دامنه دیگری منتقل کنم؟

بله امکان‌پذیر است. می‌توانید نام دامنه جدید خود را به شرکت ثبت آدرس اینترنتی و میزبان وب سایت خود اعلام نمایید. همچنین می‌توانید هر دو آدرس را برای وب سایت خودتان استفاده کنید. معمولاً بعضی از کسب‌وکارها دو دامنه یکسان با پسوندهای مختلف برای وب سایت شان استفاده می‌کنند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر این کار اصولی انجام نشود، موتور جستجو آن سایت را محتوای تکراری تشخیص می‌دهند و این بر رتبه‌بندی وب سایت شما در سئو تأثیر منفی می‌گذارد.
ما یک آموزش کامل در مورد چگونگی استفاده صحیح وب سایت از چند دامنه و تنظیمات تغییر مسیر آن‌ها بدون تأثیر منفی در سئو داریم، شما می‌توانید از آن به خوبی استفاده کنید.

آیا می‌توانم یک دامنه را بفروشم؟

بله می‌توانید نام دامنه خود را بفروشید. آدرس سایت مانند املاک و مستغلات برای وب است. تقاضای زیادی برای نام سفارشی یا نام های تجاری خوب وجود دارد. گاهی برخی دامین ها با قیمت چند ده هزار دلاری به فروش می‌رسند.

دامنه من در چه زمانی فعال می‌شود؟

در مورد دامنه‌های ccTLD مانند دامین هایی با پسوند.ir زمانی بین 12 تا 48 ساعت طول می‌کشد تا فعال شوند. این زمان برای آدرس های gTLD وجود ندارد یعنی این آدرس ها بلافاصله پس از ثبت فعال می‌شوند.

پس از انقضای دامین چه باید کرد؟

ممکن است فراموش کنید که در زمان مشخص‌شده آدرس سایت خود را تمدید کنید. در این صورت چاره چیست؟ دامین های gTLD تا یک ماه پس از تاریخ انقضاء بدون اینکه نیاز به پرداخت جریمه باشد، قابل تمدید هستند. در صورتی که بیش از یک ماه از تاریخ انقضای آدرس سایت گذشته است تا حدود 15 روز در دوره Redemption-Period قرار می‌گیرد. در این دوره مشمول جریمه‌ای به میزان 132$ از سوی سازمان ICANN می‌شوید. این هزینه علاوه بر هزینه‌ای است که باید برای تمدید دامین بپردازید. اگر در دوره گفته شده باز هم برای تمدید اقدام نکنید، دوره Pending-Delete شروع می‌شود. در این دوره شما حتی با پرداخت جریمه هم نمی‌توانید آدرس سایت را تمدید نمایید. هنگامی که حدود 80 روز از تاریخ انقضای دامین بگذرد مجدداً این آدرس اینترنتی ، آزاد محسوب شده و هر شخصی می‌تواند آن را ثبت کند.

بازگشت به لیست

3 نظر در “دامنه یا Domain چیست؟ راهنمای جامع ثبت و خرید دامین

 1. zahra گفت:

  سپاس از مقاله کاربردیتون.

  1. مهدی سراوانی گفت:

   عرض سلام و ادب و احترام.

   بسیار خوشحالیم که توانسته ایم رضایت شما را جلب کنیم.

   این نظر لطف شماست و تشکر می کنیم از نظری که ثبت کردید.

   امیدوارم بتوانیم در ادامه مسیر همیشه راه گشای شما کاربران عزیز باشیم.

   هدف ما فقط آموزش و اشتراک گذاری آموخته های مان است تا با یکدیگر و در کنار هم رشد کنیم.

   از انتقادات و پیشنهادات شما در جهت تکامل و پیشرفت مان استقبال خواهیم کرد.

   خیلی خوشحال هستیم که میزبان شما در سایت آموزشی شتاب دی ام هستیم.

   روزگارتان زیبا و در پناه خداوند باشید.

   تیم محتوای شتاب دی ام

 2. ملیحه الوندی آذری گفت:

  سلام. می خواستم بدونم نام دامنه و پسوند تا چه حدی روی سئو یک صفحه تاثیر داره؟ اطلاعاتی که تو منابع مختلف گفتن رو نمی خوام. دنبال نتایج تجربی و مشاهدات عینی هستم. یعنی خودتون واقعا بررسی کرده باشین و به نتیجه رسیده باشین. ممنونم میشم که پاسخ کامنت ها رو بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *